REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory coraz bardziej prawdopodobne

REKLAMA

Z wczorajszego spotkania liderów Platformy Obywatelskiej z prezydentem Kaczyńskim właściwie nic nie wynikło. Poza jednym - jasna stała się opinia prezydenta na temat terminu zakończenia prac nad budżetem.
Zdaniem Kaczyńskiego budżet powinien zostac przedłożony do końca stycznia. Oznacza, to że najbardziej prawdopodobnym wariantem wyjścia z sejmowego kryzysu są przedterminowe wybory. Chyba że stanowisko Kaczyńskiego zmobilizuje całą opozycję do szybkich i wytężonych prac nad budżetem wbrew PiS. Jednak do tego potrzebna jest dobra wola marszałka Sejmu, a na to opozycja raczej nie ma co liczyć.

Zdaniem Jana Rokity, w ostatnich tygodniach marszałek Sejmu Marek Jurek "wprowadził Sejm i opinię publiczną w błąd" w sprawie terminu, w którym parlament musi zakończyć prace nad ustawą budżetową.

"Marszałek Sejmu wielokrotnie mówił o tym, że Sejm i Senat muszą zdążyć z procedurami budżetowymi do dnia 18 lutego" - powiedział Rokita na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem, dodając, że mało prawdopodobne jest przedłożenie prezydentowi budżetu 30 stycznia.

Prezydent Lech Kaczyński nie wyklucza rozwiązania Sejmu i rozpisania przedterminowych wyborów - poinformował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

"(Prezydent) nie ukrywał jednak, że nie wyklucza rozpisania wcześniejszych wyborów i że nie uważa tego rozwiązania za najgorsze rozwiązanie" - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej.

Wcześniej sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Robert Draba poinformował, że prezydent RP Lech Kaczyński skłania się ku ekspertyzom prawnym, według których parlament ma czas na zakończenie prac nad projektem budżetu na 2006 rok do końca stycznia. Draba dodał, że nie oznacza to, że prezydent zamierza rozwiązać Sejm.

Sejm pracuje obecnie nad projektem budżetu na 2006 rok, trzecie czytanie zaplanowano na 24. stycznia. Jednak potem budżet musi trafić do Senatu, a potem poprawki Senatu musi jeszcze rozpatrzyć Sejm.

"Wydaje się, że zakończenie pełnych prac budżetowych przez Sejm, Senat i ponownie przez Sejm, żeby móc do 30 stycznia ustawę budżetową przedłożyć prezydentowi do podpisu jest mało prawdopodobne" - powiedział wiceszef PO Jan Rokita. "Po tej rozmowie przypuszczamy, że bardzo szybkie kolejne wybory parlamentarne, niechciane przez Polaków i Platformę, stały się bardziej prawdopodobne" - dodał Rokita.
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA