| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Usługi coraz mniej opłacalne

Usługi coraz mniej opłacalne

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przeprowadził badania dotyczące stanu rynku usług transportowych w Polsce po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Okazało się, że tuż po akcesji gwałtownie wzrosła liczba firm transportowych (prawie o 40 proc.).

Było to głównie związane z wprowadzeniem jednolitych licencji wspólnotowych i brakiem odpraw na granicach. Wzrosła również atrakcyjność przewozów do krajów byłego Związku Radzieckiego.



Jednocześnie z powiększeniem się liczby przedsiębiorstw przewozowych zaobserwowano spadek opłacalności prowadzenia tego typu usług, czego przyczyną są rosnące koszty działalności. Dużą ich część stanowią te, które przedsiębiorcy ponoszą w związku z wypełnianiem obowiązków informacyjnych, na przykład przy okazji ubiegania się o zezwolenie na prowadzenie działalności transportowej. Obowiązujące przepisy zmuszają niejednokrotnie do wielokrotnego powtarzania tych samych procedur przed poszczególnymi organami administracji, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.



Kolejnym problemem większości polskich transportowców są coraz to niższe ceny przewozów narzucane przez wielkich krajowych przedsiębiorców i międzynarodowe spedycje. Chcąc się utrzymać na rynku, firmy zmuszane są do ich obniżania, niejednokrotnie do progu opłacalności. Mali i średni przedstawiciele branży transportowej liczą na złagodzenie przepisów, przede wszystkim tych, które decydują o kosztach prowadzonej działalności. Byłoby to dla nich szansa na umocnienie się na europejskim rynku usług i wzrost ich konkurencyjności.



Adam Makosz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »