REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok zaskakujących i szybkich zmian kursów

REKLAMA

Rekordowe wzmocnienie złotego nie utrzyma się w całym roku. Naszej walucie mogą zaszkodzić nie tylko przedterminowe wybory parlamentarne, ale również zakończenie kadencji szefa NBP - Leszka Balcerowicza.
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że ubiegłotygodniowe rekordowe wzmocnienie złotego to przede wszystkim efekt napływu kapitału zagranicznego do naszego kraju. Inwestorzy chętnie kupują polskie papiery wartościowe, zwiększając tym samym siłę złotego.

Kto po Balcerowiczu

Ale to może się szybko zmienić.
– Złotego może osłabić kończąca się w połowie lutego debata nad budżetem na ten rok. Z kolei w maju-czerwcu rozpoczną się prace nad budżetem państwa na rok 2007 r.
– Jeśli rządowi nie uda się uzyskać przychylności rynków finansowych, rynek złotego odbierze to negatywnie – ocenia Artur Ulbrich, analityk BRE Banku.
Przypomina też, że pod koniec roku czekają nas wybory prezesa Narodowego Banku Polskiego – następcy Leszka Balcerowicza.
– Jeśli będzie to kandydat egzotyczny, może to spowodować nerwowość na rynkach finansowych osłabiającą złotego – mówi Artur Ulbrich.

Polska mniej konkurencyjna

Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH widzi też inne zagrożenia dla naszej waluty. Jego zdaniem, w końcu stycznia stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mogą być takie same jak w Polsce i sięgnąć 4,50 proc. W tej sytuacji Polska nie będzie lepszym niż USA miejscem do lokowania pieniędzy.
– Dodatkowo jednym z czynników, który napędzał napływ kapitału do Polski, było to, że nasz kraj miał wstąpić do strefy euro w latach 2010–2011 – mówi Marcin Mrowiec.
Inwestorzy kupowali więc polskie obligacje, licząc nie tylko na zyski z oprocentowania, ale również przy ich wykupie w euro.
Jednak wejście do Eurolandu rząd odsunął na dalszą przyszłość, a to może oznaczać, że napływ kapitału portfelowego będzie już znacznie mniejszy.

Niepewna polityka

Analitycy zwracają również uwagę na kłopoty, jakie grożą sprawującemu władzę PiS-owi.
– Osłabić złotego może destabilizacja na scenie politycznej – mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.
Piotr Kuczyński, główny analityk WGI, twierdzi, że wygrana PiS w ewentualnych przedterminowych wyborach parlamentarnych niczego na gorsze nie zmieni, jednak rynki nie lubią niepewności.
Zagrożeniem dla złotego są też stosunki rząd – Rada Polityki Pieniężnej, bo PiS chce likwidacji RPP. Co prawda bez zmiany konstytucji nie jest to możliwe, ale ewentualny konflikt z pewnością nie pomoże naszej walucie. Jednak zawirowania w obozach władzy mogą mieć negatywny wpływ na złotego raczej w krótszym terminie.
– W długim okresie decydują prawa ekonomii – twierdzi Jakub Bentke, prezes Skarbiec Investment Management.

Siła gospodarki

Dlatego część analityków stawia na stabilizację lub nawet umocnienie złotego, gdyż rosnąca w siłę gospodarka powinna mu pomóc. Głównie wynikać to będzie z poprawy wydajności pracy i napływu do Polski pieniędzy z Unii Europejskiej.
– Istotne są też zagraniczne inwestycje bezpośrednie i portfelowe, inwestorzy doceniają polski rynek kapitałowy ze względu na dobre perspektywy naszej gospodarki – mówi Jakub Bentke.
Marek Nienałtowski, główny ekonomista TMS Brokers, uważa nawet, że złotemu nie powinien zaszkodzić wyższy od zaplanowanego deficyt budżetowy, gdyż zrównoważą go fundusze unijne oraz wysoki wzrost gospodarczy.
Paweł Stachowski, doradca finansowy Open Finance, spodziewa się, że wyniesie on w tym roku 4,5–5 proc. PKB.
– Wiele sygnałów świadczy o tym, że najprawdopodobniej w 2006 roku będzie kontynuowany długoterminowy trend wzmacniania złotego – mówi.
Oczywiście, jeżeli gospodarka nadal będzie się szybko rozwijać, a politycy jej nie popsują.
– Jedno można z cała pewnością powiedzieć: rok 2006 będzie rokiem szybkich i nieoczekiwanych zmian kursów walut – twierdzi

Piotr Kuczyński. Janusz K. Kowalski, Maciej Bednarek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

REKLAMA

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

REKLAMA

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

REKLAMA