REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok zaskakujących i szybkich zmian kursów

REKLAMA

Rekordowe wzmocnienie złotego nie utrzyma się w całym roku. Naszej walucie mogą zaszkodzić nie tylko przedterminowe wybory parlamentarne, ale również zakończenie kadencji szefa NBP - Leszka Balcerowicza.
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że ubiegłotygodniowe rekordowe wzmocnienie złotego to przede wszystkim efekt napływu kapitału zagranicznego do naszego kraju. Inwestorzy chętnie kupują polskie papiery wartościowe, zwiększając tym samym siłę złotego.

Kto po Balcerowiczu

Ale to może się szybko zmienić.
– Złotego może osłabić kończąca się w połowie lutego debata nad budżetem na ten rok. Z kolei w maju-czerwcu rozpoczną się prace nad budżetem państwa na rok 2007 r.
– Jeśli rządowi nie uda się uzyskać przychylności rynków finansowych, rynek złotego odbierze to negatywnie – ocenia Artur Ulbrich, analityk BRE Banku.
Przypomina też, że pod koniec roku czekają nas wybory prezesa Narodowego Banku Polskiego – następcy Leszka Balcerowicza.
– Jeśli będzie to kandydat egzotyczny, może to spowodować nerwowość na rynkach finansowych osłabiającą złotego – mówi Artur Ulbrich.

Polska mniej konkurencyjna

Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH widzi też inne zagrożenia dla naszej waluty. Jego zdaniem, w końcu stycznia stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mogą być takie same jak w Polsce i sięgnąć 4,50 proc. W tej sytuacji Polska nie będzie lepszym niż USA miejscem do lokowania pieniędzy.
– Dodatkowo jednym z czynników, który napędzał napływ kapitału do Polski, było to, że nasz kraj miał wstąpić do strefy euro w latach 2010–2011 – mówi Marcin Mrowiec.
Inwestorzy kupowali więc polskie obligacje, licząc nie tylko na zyski z oprocentowania, ale również przy ich wykupie w euro.
Jednak wejście do Eurolandu rząd odsunął na dalszą przyszłość, a to może oznaczać, że napływ kapitału portfelowego będzie już znacznie mniejszy.

Niepewna polityka

Analitycy zwracają również uwagę na kłopoty, jakie grożą sprawującemu władzę PiS-owi.
– Osłabić złotego może destabilizacja na scenie politycznej – mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.
Piotr Kuczyński, główny analityk WGI, twierdzi, że wygrana PiS w ewentualnych przedterminowych wyborach parlamentarnych niczego na gorsze nie zmieni, jednak rynki nie lubią niepewności.
Zagrożeniem dla złotego są też stosunki rząd – Rada Polityki Pieniężnej, bo PiS chce likwidacji RPP. Co prawda bez zmiany konstytucji nie jest to możliwe, ale ewentualny konflikt z pewnością nie pomoże naszej walucie. Jednak zawirowania w obozach władzy mogą mieć negatywny wpływ na złotego raczej w krótszym terminie.
– W długim okresie decydują prawa ekonomii – twierdzi Jakub Bentke, prezes Skarbiec Investment Management.

Siła gospodarki

Dlatego część analityków stawia na stabilizację lub nawet umocnienie złotego, gdyż rosnąca w siłę gospodarka powinna mu pomóc. Głównie wynikać to będzie z poprawy wydajności pracy i napływu do Polski pieniędzy z Unii Europejskiej.
– Istotne są też zagraniczne inwestycje bezpośrednie i portfelowe, inwestorzy doceniają polski rynek kapitałowy ze względu na dobre perspektywy naszej gospodarki – mówi Jakub Bentke.
Marek Nienałtowski, główny ekonomista TMS Brokers, uważa nawet, że złotemu nie powinien zaszkodzić wyższy od zaplanowanego deficyt budżetowy, gdyż zrównoważą go fundusze unijne oraz wysoki wzrost gospodarczy.
Paweł Stachowski, doradca finansowy Open Finance, spodziewa się, że wyniesie on w tym roku 4,5–5 proc. PKB.
– Wiele sygnałów świadczy o tym, że najprawdopodobniej w 2006 roku będzie kontynuowany długoterminowy trend wzmacniania złotego – mówi.
Oczywiście, jeżeli gospodarka nadal będzie się szybko rozwijać, a politycy jej nie popsują.
– Jedno można z cała pewnością powiedzieć: rok 2006 będzie rokiem szybkich i nieoczekiwanych zmian kursów walut – twierdzi

Piotr Kuczyński. Janusz K. Kowalski, Maciej Bednarek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA