reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysokie opłaty za słabą obsługę

Wysokie opłaty za słabą obsługę

Za dwa miesiące przedsiębiorców czeka podwyższenie niektórych kosztów sądowych w sprawach gospodarczych. Ale wzrost opłat nie gwarantuje im ani sprawniejszego procesu, ani skuteczniejszej egzekucji wyroków.

2 marca 2006 r. zacznie obowiązywać ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398). Sama idea ustawy jest słuszna – jej głównym celem było m.in. obniżenie opłat sądowych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie koszty potanieją – wzrastają opłaty w niektórych sprawach gospodarczych. Przykładowo, od pozwu o wyłączenie wspólnika ze spółki trzeba będzie zapłacić 2000 zł, podczas gdy obecnie opłata wynosi 800 zł. Droższe będzie również postępowanie upadłościowe, układowe i naprawcze. Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości wzrośnie aż pięciokrotnie – z 200 zł do 1000 zł.

Wyższe obciążenia

Tymczasem przedsiębiorcy, znacznie rzadziej niż osoby fizyczne, są zwalniani od kosztów sądowych. Aby otrzymać takie zwolnienie, muszą wykazać, że nie mają dostatecznych środków na ich uiszczenie. Nie wiadomo jednak, jakie środki należy uznać za „dostateczne” i w jaki sposób przedsiębiorcy powinni wykazywać ich posiadanie. Nowa ustawa o kosztach sądowych nie rozwiązała tego problemu.
Zdaniem przedsiębiorców podwyższenie opłat w sprawach gospodarczych to działanie obliczone na odciążenie sądów gospodarczych, do których co roku wpływa ponad milion spraw. Bariera finansowa skutecznie ograniczy kierowanie do sądu części spraw. Już teraz wysokość opłat sądowych powoduje, że prawo do sądu staje się dla wielu firm fikcją. Szczególnie tych mniejszych, których nie stać na procesowanie się.

Zbyt długi proces

Niestety, trudno spodziewać się, że, w zamian za podwyżki, postępowanie w sądach gospodarczych będzie sprawniejsze. Zdarza się, że sprawa ciągnie się latami i zanim zdąży się skończyć – firma upada. Trudno mówić o sprawności, skoro z ministerialnych statystyk wynika, że w ostatnich latach postępowania nieprocesowe w sprawach gospodarczych prowadzonych w sądach rejonowych trwają średnio ponad 8 miesięcy. Przykładowo, w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawa leży ponad rok, zanim w ogóle trafi na wokandę. Zdarza się więc, że kiedy zostaje już wszczęte postępowanie, spór traci niekiedy na aktualności – np. dana usługa telekomunikacyjna nie jest już świadczona...

Ile od 2 marca zapłacimy w sądzie za sprawy gospodarcze
Opłaty stałe
3000 zł – od skargi na orzeczenie zespołu arbitrów w sprawach zamówień publicznych,
2000 zł – za rozwiązanie spółki, wyłączenie wspólnika ze spółki i uchylenie uchwały organu spółki,
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama