reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniunktura wymusza inwestycje

Koniunktura wymusza inwestycje

Firmy wreszcie planują inwestycje. Nic dziwnego, bo wzrośnie popyt w kraju i utrzyma się dobra koniunktura na rynkach zagranicznych. Pewnym hamulcem może być tylko mocny złoty.


Producenci mają powody do zadowolenia – popyt krajowy będzie rósł. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o blisko 100 tys. osób, a liczba bezrobotnych spadnie o ponad 100 tys. Ponadto ponad 9,2 mln emerytów i rencistów otrzyma podwyżki świadczeń o około 6 proc. A to oznacza wzrost konsumpcji. Najbardziej konkurencyjne firmy już teraz przewidują koniunkturę i planują wzrost inwestycji (w całej gospodarce mają one wzrosnąc o prawie 9 proc.).

Przedsiębiorstwa nie powinny też narzekać na popyt zagraniczny.

– W przyszłym roku będzie niezła koniunktura na rynkach zagranicznych – mówi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Jego zdaniem powinno zwiększać się zapotrzebowanie na polskie wyroby. Ale tempo wzrostu eksportu będzie na tegorocznym poziomie, ponieważ mocny złoty będzie hamował sprzedaż towarów na rynkach zagranicznych.

– Dotyczyć to jednak będzie głównie firm, które po raz pierwszy będą chciały wejść na rynki zagraniczne. Oczekują one większej rentowności eksportu, a tę będzie trudno uzyskać przy mocnym złotym – wyjaśnia Marczewski.

Na ostrzejszą konkurencję powinni się przygotować przedsiębiorcy z branży włókienniczej czy skórzanej, ponieważ z rynków zagranicznych będzie je wypierać tania produkcja z Chin. Ponadto kurs złotego powinny pilnie obserwować działające na rynkach zagranicznych firmy spożywcze – bo tutaj nawet niewielkie wahania znacząco wpływają na rentowność produkcji. Część analityków obawia się nawet, że jeżeli dojdzie do umocnienia się złotego, to część eksporterów żywności może zrezygnować z eksportu. Przestrzegają jednocześnie przed pochopnymi działaniami i stratą nowo zdobytych rynków.

Większych zagrożeń eksperci nie przewidują w branżach: motoryzacyjnej, meblarskiej, chemicznej oraz przedsiębiorstw wytwarzających maszyny i urządzenia – są to najbardziej eksportowe działy gospodarki. Natomiast rosnący popyt krajowy przyspieszy między innymi produkcję artykułów gospodarstwa domowego, które mają także duże wzięcie za granicą.

W handlu zagranicznym wzrośnie rola importu przy spodziewanym przyspieszeniu w inwestycjach. Grubsze portfele Polaków spowodują też zwiększony import artykułów konsumpcyjnych.
Janusz K. Kowalski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama