REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura wymusza inwestycje

REKLAMA

Firmy wreszcie planują inwestycje. Nic dziwnego, bo wzrośnie popyt w kraju i utrzyma się dobra koniunktura na rynkach zagranicznych. Pewnym hamulcem może być tylko mocny złoty.

Producenci mają powody do zadowolenia – popyt krajowy będzie rósł. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o blisko 100 tys. osób, a liczba bezrobotnych spadnie o ponad 100 tys. Ponadto ponad 9,2 mln emerytów i rencistów otrzyma podwyżki świadczeń o około 6 proc. A to oznacza wzrost konsumpcji. Najbardziej konkurencyjne firmy już teraz przewidują koniunkturę i planują wzrost inwestycji (w całej gospodarce mają one wzrosnąc o prawie 9 proc.).

Przedsiębiorstwa nie powinny też narzekać na popyt zagraniczny.

– W przyszłym roku będzie niezła koniunktura na rynkach zagranicznych – mówi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Jego zdaniem powinno zwiększać się zapotrzebowanie na polskie wyroby. Ale tempo wzrostu eksportu będzie na tegorocznym poziomie, ponieważ mocny złoty będzie hamował sprzedaż towarów na rynkach zagranicznych.

– Dotyczyć to jednak będzie głównie firm, które po raz pierwszy będą chciały wejść na rynki zagraniczne. Oczekują one większej rentowności eksportu, a tę będzie trudno uzyskać przy mocnym złotym – wyjaśnia Marczewski.

Na ostrzejszą konkurencję powinni się przygotować przedsiębiorcy z branży włókienniczej czy skórzanej, ponieważ z rynków zagranicznych będzie je wypierać tania produkcja z Chin. Ponadto kurs złotego powinny pilnie obserwować działające na rynkach zagranicznych firmy spożywcze – bo tutaj nawet niewielkie wahania znacząco wpływają na rentowność produkcji. Część analityków obawia się nawet, że jeżeli dojdzie do umocnienia się złotego, to część eksporterów żywności może zrezygnować z eksportu. Przestrzegają jednocześnie przed pochopnymi działaniami i stratą nowo zdobytych rynków.

Większych zagrożeń eksperci nie przewidują w branżach: motoryzacyjnej, meblarskiej, chemicznej oraz przedsiębiorstw wytwarzających maszyny i urządzenia – są to najbardziej eksportowe działy gospodarki. Natomiast rosnący popyt krajowy przyspieszy między innymi produkcję artykułów gospodarstwa domowego, które mają także duże wzięcie za granicą.

W handlu zagranicznym wzrośnie rola importu przy spodziewanym przyspieszeniu w inwestycjach. Grubsze portfele Polaków spowodują też zwiększony import artykułów konsumpcyjnych.
Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA