REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe podwyższenie

REKLAMA

Do końca roku spółki z o.o., powinny podwyższyć swój kapitał zakładowy do 50 tysięcy zł, a akcyjne do 500 tysięcy zł. Jeśli tego nie zrobią, sądy mogą z urzędu wydawać postanowienie o rozwiązaniu takich spółek. W praktyce jednak nie będzie to łatwe, gdyż nie są w stanie sprawdzić wszystkich wpisów.
Przepisy kodeksu spółek handlowych, które weszły w życie 1 stycznia 2001 r., nałożyły na spółki z o.o. i na spółki akcyjne nowe wymogi dotyczące minimalnego kapitału zakładowego. W spółkach zakładanych po 1 stycznia 2001 r. kapitał zakładowy powinien wynosić odpowiednio 50 000 zł dla spółek z o.o. i 500 000 zł dla spółek akcyjnych. Spółki mające niższy kapitał zostały zobowiązane do podwyższenia go w dwóch ratach: do 1 stycznia 2004 r. do wysokości 25 000 zł (z o.o.) i 250 000 zł (akcyjne). Pozostałą część kapitału miały uzupełnić do 1 stycznia 2006 r.

Niebezpieczne spółki

Poprzednia wysokość kapitału w tych spółkach wynosiła: 4000 zł w spółkach z o.o i 100 000 zł w spółkach akcyjnych. Spółki z tak niskim minimalnym kapitałem przestawały być wiarygodne dla swoich kontrahentów oraz dla banków, gdy chciały zaciągnąć kredyt. W dodatku niektóre zaczynały się dosyć pochopnie i nadmiernie zadłużać. Istotą spółek kapitałowych jest to, że odpowiadają one tylko do wysokości kapitału zakładowego. W praktyce spółki o niskim kapitale zakładowym zaciągały zobowiązania, o których z góry wiedziały, że się z nich nie wywiążą. Coraz częściej opłacało się też kupować spółki z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym 4000 zł, obarczać je zadłużeniami znacznie przekraczającymi tę kwotę.
Jak podwyższyć kapitał w spółce z o.o.
• Wspólnicy podejmują uchwałę o podwyższeniu kapitału.
• Wspólnicy składają oświadczenie o objęciu udziałów nowej wysokości.
• Spółka składa do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o wpisanie do rejestru podwyższenia kapitału na druku KRS-Z3 i dołącza następujące załączniki: uchwałę wspólników, oświadczenie wspólników; formularz KRS ZE – zmiana danych wspólników (z informacją że mają wyższe udziały albo więcej udziałów); oświadczenie o zgromadzeniu kapitału zakładowego i o tym, że wkłady zostały wniesione (podpisuje cały zarząd); nowa lista wspólników z podaniem ich wkładów po podwyższeniu kapitału (podpisana przez cały zarząd).
• Uiszczenie opłaty 650 zł (400 zł opłata i 250 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Pięć lat na podwyższenie

Kodeks spółek handlowych ustalił tylko wysokość minimalnego kapitału zakładowego, nie zakreślił natomiast jego górnej granicy. Wskazał też dwa terminy, do których powinna zostać uzupełniona jego wysokość, ale nie zabronił spółce podnosić kapitału nawet kilkakrotnie, byleby we wskazanych terminach zastało osiągnięte wymagane minimum. Przy takich udogodnieniach przyznanie spółkom pięciu lat na podwyższenie kapitału zakładowego stanowiło okres wystarczająco duży, aby zdążyły to zrobić. Tym bardziej że ten pięcioletni okres jest w rzeczywistości powiększony jeszcze o pół roku. Sześć miesięcy na podwyższenie kapitału przyznaje spółce sąd rejestrowy, który wzywa ją do podwyższenia przez ten okres kapitału zakładowego.
– Jeżeli jednak spółka znajduje się w takiej sytuacji, że nie może uzbierać pieniędzy – mówi prof. dr hab. Janusz Szwaja z Uniwersytetu Jagiellońskiego – to nie czekając na sankcje, które mogą jej grozić, powinna przekształcić się na przykład w spółkę jawną, która nie musi zgromadzić tak wysokiego kapitału
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czy będą sankcje

Spółki, które do tej pory nie podwyższyły kapitału zakładowego, nie zdążą już tego zrobić do 1 stycznia 2006 r. Nie wystarczy bowiem, aby wspólnicy zebrali brakującą kwotę na pokrycie wkładu albo pokryli jego wartość wkładami niepieniężnymi, muszą też dopełnić wielu formalności, które wymagają czasu. Potrzebne jest podjęcie uchwały, złożenie wniosku na odpowiednim formularzu do sądu rejestrowego wraz z załącznikami. Dopiero gdy sąd rejestrowy wpisze podwyższony kapitał spółki do rejestru przedsiębiorców, przyjmuje się, że spółka podwyższyła swój minimalny kapitał.
Dla spółek, które do 1 stycznia 2006 r. nie podwyższą kapitału zakładowego, kodeks spółek handlowych przewiduje sankcje. Akcjonariusze i wspólnicy nie mogą pobierać dywidendy ani innych świadczeń od spółki do czasu spełnienia wymogów. Kodeks nie określa jednak, o jakie inne świadczenia chodzi. Niektórzy prawnicy tłumaczą, że są to na przykład kwoty, które należą się wspólnikom z tytułu wynagrodzenia za pracę świadczoną na rzecz spółki.
Jeżeli jednak spółka zostałaby zlikwidowana lub uległa likwidacji, to wówczas te sankcje nie dotkną wspólników i akcjonariuszy.
Natomiast drugą znacznie bardziej drastyczną możliwością jest rozwiązanie spółki. Nie dochodzi do tego jednak od razu. Najpierw sąd z urzędu albo na wniosek osoby mającej interes prawny wzywa spółkę do uzupełnienia wkładu w ciągu 6 miesięcy. Dopiero gdy spółka nie wywiążę się z tego obowiązku, sąd wydaje postanowienie o jej rozwiązaniu.
Aby przepisy kodeksu spółek handlowych były rzeczywiście przestrzegane, to po 1 stycznia 2006 r. sądy rejestrowe powinny przejrzeć rejestry i sprawdzić, czy wszystkie wpisane do nich spółki, które istniały przed 1 stycznia 2001 r., czyli przed wejściem w życie kodeksu spółek handlowych, dopełniły formalności związanych z podwyższeniem kapitału. Następnie powinny z urzędu wzywać do uzupełnienia brakującej kwoty. Jeżeli tego nie zrobią, to bezpieczeństwo obrotu i wyeliminowanie z niego spółek mających znacznie niższy kapitał niż wymagany, zależeć będzie jedynie od tych, którzy są zainteresowani i będą domagali się wszczęcia całej procedury.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA