| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązkowe podwyższenie

Obowiązkowe podwyższenie

Do końca roku spółki z o.o., powinny podwyższyć swój kapitał zakładowy do 50 tysięcy zł, a akcyjne do 500 tysięcy zł. Jeśli tego nie zrobią, sądy mogą z urzędu wydawać postanowienie o rozwiązaniu takich spółek. W praktyce jednak nie będzie to łatwe, gdyż nie są w stanie sprawdzić wszystkich wpisów.

Przepisy kodeksu spółek handlowych, które weszły w życie 1 stycznia 2001 r., nałożyły na spółki z o.o. i na spółki akcyjne nowe wymogi dotyczące minimalnego kapitału zakładowego. W spółkach zakładanych po 1 stycznia 2001 r. kapitał zakładowy powinien wynosić odpowiednio 50 000 zł dla spółek z o.o. i 500 000 zł dla spółek akcyjnych. Spółki mające niższy kapitał zostały zobowiązane do podwyższenia go w dwóch ratach: do 1 stycznia 2004 r. do wysokości 25 000 zł (z o.o.) i 250 000 zł (akcyjne). Pozostałą część kapitału miały uzupełnić do 1 stycznia 2006 r.

Niebezpieczne spółki

Poprzednia wysokość kapitału w tych spółkach wynosiła: 4000 zł w spółkach z o.o i 100 000 zł w spółkach akcyjnych. Spółki z tak niskim minimalnym kapitałem przestawały być wiarygodne dla swoich kontrahentów oraz dla banków, gdy chciały zaciągnąć kredyt. W dodatku niektóre zaczynały się dosyć pochopnie i nadmiernie zadłużać. Istotą spółek kapitałowych jest to, że odpowiadają one tylko do wysokości kapitału zakładowego. W praktyce spółki o niskim kapitale zakładowym zaciągały zobowiązania, o których z góry wiedziały, że się z nich nie wywiążą. Coraz częściej opłacało się też kupować spółki z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym 4000 zł, obarczać je zadłużeniami znacznie przekraczającymi tę kwotę.
Jak podwyższyć kapitał w spółce z o.o.
• Wspólnicy podejmują uchwałę o podwyższeniu kapitału.
• Wspólnicy składają oświadczenie o objęciu udziałów nowej wysokości.
• Spółka składa do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o wpisanie do rejestru podwyższenia kapitału na druku KRS-Z3 i dołącza następujące załączniki: uchwałę wspólników, oświadczenie wspólników; formularz KRS ZE – zmiana danych wspólników (z informacją że mają wyższe udziały albo więcej udziałów); oświadczenie o zgromadzeniu kapitału zakładowego i o tym, że wkłady zostały wniesione (podpisuje cały zarząd); nowa lista wspólników z podaniem ich wkładów po podwyższeniu kapitału (podpisana przez cały zarząd).
• Uiszczenie opłaty 650 zł (400 zł opłata i 250 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Pięć lat na podwyższenie

Kodeks spółek handlowych ustalił tylko wysokość minimalnego kapitału zakładowego, nie zakreślił natomiast jego górnej granicy. Wskazał też dwa terminy, do których powinna zostać uzupełniona jego wysokość, ale nie zabronił spółce podnosić kapitału nawet kilkakrotnie, byleby we wskazanych terminach zastało osiągnięte wymagane minimum. Przy takich udogodnieniach przyznanie spółkom pięciu lat na podwyższenie kapitału zakładowego stanowiło okres wystarczająco duży, aby zdążyły to zrobić. Tym bardziej że ten pięcioletni okres jest w rzeczywistości powiększony jeszcze o pół roku. Sześć miesięcy na podwyższenie kapitału przyznaje spółce sąd rejestrowy, który wzywa ją do podwyższenia przez ten okres kapitału zakładowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »