W grudniu pogorszyła się koniunktura w handlu
REKLAMA
"Nadal niezadowalająca jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej bardziej znaczącego spadku. W konsekwencji mogą się zwiększyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Nadmiar posiadanych zapasów towarów jest nieznacznie mniejszy niż w ubiegłym miesiącu" - podał urząd.
Według GUS przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w znacznie większym stopniu niż prognozowano w listopadzie. Eksperci urzędu dodają, że dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących cen towarów na poziomie zgłaszanym przed miesiącem.
"W najbliższych trzech miesiącach mogą one rosnąć wolniej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być nieznacznie większa od przewidywań z listopada" - napisał GUS w raporcie.
GUS podaje, że negatywne oceny koniunktury sygnalizują wszystkie branże handlu detalicznego.
"Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży żywnościowej - minus 15 (minus 6 w listopadzie). W branży: włókno, odzież, obuwie wskaźnik kształtuje się na poziomie minus 14 (minus 31 przed miesiącem), w branży pojazdy samochodowej minus 13 (minus 9 w listopadzie), a w branży: meble, rtv, agd minus 8 (plus 2 w ubiegłym miesiącu)" - głosi raport GUS-u.
REKLAMA
REKLAMA