Wimax szykuje się do startu
REKLAMA
Obie sieci powinny wystartować z komercyjnymi usługami jeszcze na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku, a swoim zasięgiem objąć od kilkunastu do kilkudziesięciu największych miast.
REKLAMA
– Oferowanie usług komercyjnych przez Netię jest możliwe w drugiej połowie 2006 roku. Sieć Wimax będzie wykorzystywać infrastrukturę Netii i współpracować z istniejącymi sieciami dostępowymi. Będziemy mogli wykorzystać synergię między rozwojem sieci Wimax i UMTS w zakresie wspólnych lokalizacji dla stacji bazowych oraz zasobów teletransmisyjnych – mówi Jolanta Ciesielska z Netii.
O planach nowej sieci chętniej informuje Exatel, operator kontrolowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W czerwcu 2006 r. telekom chce mieć już w zasięgu nowej sieci radiowej 37 miast.
REKLAMA
Będzie wykorzystywać technologię Wimax oferującą bezprzewodowy dostęp do usług nawet kilkadziesiąt kilometrów od nadajnika operatora. Koszt realizacji całego projektu telekom szacuje obecnie na 60-70 mln zł. Budowa sieci będzie finansowana ze środków własnych operatora.
Zasięg sieci radiowej Exatela zostanie powiększony, jeśli uda mu się pozyskać dodatkowe częstotliwości (3,6-3,8 GHz), które Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozdysponuje w toczącym się postępowaniu przetargowym.
Budowa ogólnopolskiej sieci Wimax ma umożliwić Exatelowi szybszą ekspansję na rynku biznesowym (głównie w segmencie małych i średnich firm) oraz dotarcie do klientów indywidualnych. Dostęp radiowy ma zapewnić operatorowi relatywnie tanie rozwiązanie problemu „ostatniej mili”, czyli faktycznego dostarczenia usług do klienta.
Nieznane są na razie plany budowy sieci Wimax przez Polską Telefonię Cyfrową (operator sieci Era i Heyah) i spółkę E-internets. Obie firmy posiadają rezerwację ogólnopolskich częstotliwości 3,6-3,8 GHz.
Marcin Kuśmierz
REKLAMA
REKLAMA