| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wimax szykuje się do startu

Wimax szykuje się do startu

W przyszłym roku ruszą w Polsce co najmniej dwie ogólnopolskie sieci Wimax. Mają umożliwić oferowanie tańszych usług i na większym obszarze.

Exatel i Netia przygotowują się do uruchomienia bezprzewodowego dostępu do usług telekomunikacyjnych. Za jej pośrednictwem chcą dostarczać usługi głosowe, dostęp do internetu i usługi transmisji danych. W przyszłości nie wykluczają wykorzystania sieci do dostarczania innych usług opartych o telewizję IP, np. telewizji interaktywnej czy usług na żądanie.
Powściągliwa Netia

Obie sieci powinny wystartować z komercyjnymi usługami jeszcze na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku, a swoim zasięgiem objąć od kilkunastu do kilkudziesięciu największych miast.

– Oferowanie usług komercyjnych przez Netię jest możliwe w drugiej połowie 2006 roku. Sieć Wimax będzie wykorzystywać infrastrukturę Netii i współpracować z istniejącymi sieciami dostępowymi. Będziemy mogli wykorzystać synergię między rozwojem sieci Wimax i UMTS w zakresie wspólnych lokalizacji dla stacji bazowych oraz zasobów teletransmisyjnych – mówi Jolanta Ciesielska z Netii.

Aktywny Exatel

O planach nowej sieci chętniej informuje Exatel, operator kontrolowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W czerwcu 2006 r. telekom chce mieć już w zasięgu nowej sieci radiowej 37 miast.

Będzie wykorzystywać technologię Wimax oferującą bezprzewodowy dostęp do usług nawet kilkadziesiąt kilometrów od nadajnika operatora. Koszt realizacji całego projektu telekom szacuje obecnie na 60-70 mln zł. Budowa sieci będzie finansowana ze środków własnych operatora.

Zasięg sieci radiowej Exatela zostanie powiększony, jeśli uda mu się pozyskać dodatkowe częstotliwości (3,6-3,8 GHz), które Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozdysponuje w toczącym się postępowaniu przetargowym.

Budowa ogólnopolskiej sieci Wimax ma umożliwić Exatelowi szybszą ekspansję na rynku biznesowym (głównie w segmencie małych i średnich firm) oraz dotarcie do klientów indywidualnych. Dostęp radiowy ma zapewnić operatorowi relatywnie tanie rozwiązanie problemu „ostatniej mili”, czyli faktycznego dostarczenia usług do klienta.

Nieznane są na razie plany budowy sieci Wimax przez Polską Telefonię Cyfrową (operator sieci Era i Heyah) i spółkę E-internets. Obie firmy posiadają rezerwację ogólnopolskich częstotliwości 3,6-3,8 GHz.


Marcin Kuśmierz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »