REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wasilewska-Trenkner sugeruje pozostawienie stóp bez zmian

REKLAMA

Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej zasugerowała, że w sytuacji ryzyka związanego z cenami ropy naftowej, cenami żywności i napiętym budżetem na 2006 rok opowiada się za utrzymaniem stóp bez zmian.
Wasilewska-Trenkner zapytana przez radio PiN, w którą stronę się zwróci, jeśli będzie miała do wyboru po jednej stronie obniżkę stóp pod drugiej podwyżkę odpowiedziała: "Na środek".

Jej zdaniem teoretycznie obniżka stóp jest możliwa, ale za kilka kwartałów sytuacja może być inna.

"Mam uczucia mieszane, z jednej strony można powiedzieć, że jest miejsce do obniżek stóp procentowych, teoretycznie, z drugiej jednak strony ocena pana premiera jest oceną dzisiejszych zdarzeń, a stopy procentowe działają za kilka kwartałów, kiedy sytuacja może być inna. Te oceny nie są takie, z którymi można się do końca zgodzić" - powiedziała.

"Jeśli stopy dookoła zaczynają rosnąć, to pozostanie w tyle nie jest dla nas korzystne" - dodała.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że nadal istnieje miejsce o obniżek stóp procentowych w Polsce. Skłania do tego m.in. sytuacja budżetowa oraz makroekonomiczna. Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz w tym roku obniżyła stopy w sierpniu. Od tego momentu główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 4,5 proc. Projekt budżetu na 2006 roku, nad którym pracuje obecnie Sejm, była minister finansów oceniła jako bardzo napięty.

"Projekt ministra Gronickiego był bardzo ambitny, trudny. (...) Rozwój procesów gospodarczych nie przekreśla takiej prognozy, ale w niektórych miesiącach ta prognoza jest bardziej odbiegająca od rzeczywistości. Taką sprawą jest to, że w ciągu roku wynagrodzenia rosną wolniej niż zakładały prognozy. Prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku przyszłym. Nie należy spodziewać się dodatkowych wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych" - powiedziała.

"Są zagrożenia po stronie dochodów. Po stronie wydatków budżet jest napięty, zakłada pełne wykorzystanie dochodów i będzie to budżet trudny, gdyż będzie miał trudności z realizacją dochodów i z płynną realizacją w czasie" - dodała.

Wasilewska -Trenkner powiedziała, że budżet na 2006 rok nie przynosi oszczędności w wydatkach, które ułatwiłoby obniżanie deficytu. "Niemożliwe jest podwyższenie obciążeń podatkowych. Gdybyśmy mogli ograniczyć wydatki, ułatwiłoby to późniejsze ograniczenie deficytu" - powiedziała.

Sejm skierował w środę wieczorem projekt ustawy budżetowej na 2006 r. do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. W czasie debaty nie zgłoszono wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projekt przygotował jeszcze poprzedni rząd; rząd Kazimierza Marcinkiewicza złożył do niego autopoprawkę ograniczającą deficyt budżetowy.

Zgodnie z autopoprawką, przyszłoroczny deficyt wyniesie 30,546 mld zł, zamiast planowanych w poprzedniej wersji projektu 32,575 mld zł, głównie dzięki wyższym dochodom budżetowym.

Wydatki budżetu wyniosą 224,695 mld zł, a dochody 194,148 mld zł, czyli o 2,8 mln więcej, niż zakładał poprzedni rząd. Wasilewska-Trenkner ponownie zwróciła uwagę na ryzyko inflacyjne związane z cenami ropy naftowej i cenami żywności.

"Jest takie ryzyko, ciągle jest takie samo i ciągle nazywa się tak samo. U nas też może tak być. Mamy dwa niebezpieczeństwa inflacyjne i jest pytanie czy powinniśmy dążyć do obniżki stóp" - powiedziała.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA