REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wasilewska-Trenkner sugeruje pozostawienie stóp bez zmian

REKLAMA

Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej zasugerowała, że w sytuacji ryzyka związanego z cenami ropy naftowej, cenami żywności i napiętym budżetem na 2006 rok opowiada się za utrzymaniem stóp bez zmian.
Wasilewska-Trenkner zapytana przez radio PiN, w którą stronę się zwróci, jeśli będzie miała do wyboru po jednej stronie obniżkę stóp pod drugiej podwyżkę odpowiedziała: "Na środek".

Jej zdaniem teoretycznie obniżka stóp jest możliwa, ale za kilka kwartałów sytuacja może być inna.

"Mam uczucia mieszane, z jednej strony można powiedzieć, że jest miejsce do obniżek stóp procentowych, teoretycznie, z drugiej jednak strony ocena pana premiera jest oceną dzisiejszych zdarzeń, a stopy procentowe działają za kilka kwartałów, kiedy sytuacja może być inna. Te oceny nie są takie, z którymi można się do końca zgodzić" - powiedziała.

"Jeśli stopy dookoła zaczynają rosnąć, to pozostanie w tyle nie jest dla nas korzystne" - dodała.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że nadal istnieje miejsce o obniżek stóp procentowych w Polsce. Skłania do tego m.in. sytuacja budżetowa oraz makroekonomiczna. Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz w tym roku obniżyła stopy w sierpniu. Od tego momentu główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 4,5 proc. Projekt budżetu na 2006 roku, nad którym pracuje obecnie Sejm, była minister finansów oceniła jako bardzo napięty.

"Projekt ministra Gronickiego był bardzo ambitny, trudny. (...) Rozwój procesów gospodarczych nie przekreśla takiej prognozy, ale w niektórych miesiącach ta prognoza jest bardziej odbiegająca od rzeczywistości. Taką sprawą jest to, że w ciągu roku wynagrodzenia rosną wolniej niż zakładały prognozy. Prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku przyszłym. Nie należy spodziewać się dodatkowych wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych" - powiedziała.

"Są zagrożenia po stronie dochodów. Po stronie wydatków budżet jest napięty, zakłada pełne wykorzystanie dochodów i będzie to budżet trudny, gdyż będzie miał trudności z realizacją dochodów i z płynną realizacją w czasie" - dodała.

Wasilewska -Trenkner powiedziała, że budżet na 2006 rok nie przynosi oszczędności w wydatkach, które ułatwiłoby obniżanie deficytu. "Niemożliwe jest podwyższenie obciążeń podatkowych. Gdybyśmy mogli ograniczyć wydatki, ułatwiłoby to późniejsze ograniczenie deficytu" - powiedziała.

Sejm skierował w środę wieczorem projekt ustawy budżetowej na 2006 r. do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. W czasie debaty nie zgłoszono wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projekt przygotował jeszcze poprzedni rząd; rząd Kazimierza Marcinkiewicza złożył do niego autopoprawkę ograniczającą deficyt budżetowy.

Zgodnie z autopoprawką, przyszłoroczny deficyt wyniesie 30,546 mld zł, zamiast planowanych w poprzedniej wersji projektu 32,575 mld zł, głównie dzięki wyższym dochodom budżetowym.

Wydatki budżetu wyniosą 224,695 mld zł, a dochody 194,148 mld zł, czyli o 2,8 mln więcej, niż zakładał poprzedni rząd. Wasilewska-Trenkner ponownie zwróciła uwagę na ryzyko inflacyjne związane z cenami ropy naftowej i cenami żywności.

"Jest takie ryzyko, ciągle jest takie samo i ciągle nazywa się tak samo. U nas też może tak być. Mamy dwa niebezpieczeństwa inflacyjne i jest pytanie czy powinniśmy dążyć do obniżki stóp" - powiedziała.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA