REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Lewiatan" złoży wniosek do TK w sprawie ustawy górniczej

REKLAMA

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" poinformowała, że w czwartek zamierza złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy o emeryturach górniczych z Konstytucją RP.
Jak napisano w komunikacie PKPP "Lewiatan" przesłanym PAP w środę wieczorem, ustawa narusza podstawowe wartości Konstytucji RP.

O zamiarze złożenia wniosku do TK w sprawie ustawy o emeryturach górniczych, pracodawcy z PKPP "Lewiatan" informowali już w ubiegłym tygodniu.

Zastrzegli wówczas, że poczekają z zaskarżeniem ustawy do 7 grudnia, aby zapoznać się z argumentami rządu, który 29 listopada wycofał ustawę z TK (w październiku ustawę zaskarżył ustępujący rząd Marka Belki).

"Wobec braku odpowiedzi rządu na prośbę o przekazanie argumentacji, na podstawie której Rada Ministrów wycofała wniosek, zarząd PKPP Lewiatan podtrzymał uchwałę o złożeniu wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów Ustawy z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy - Karta Nauczyciela" - napisano w komunikacie.

Ustawa o emeryturach górniczych przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Przedłuża też o rok - do końca 2007 r. - możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym.

Według Konfederacji, ustawa o emeryturach górniczych narusza zasadę dobra wspólnego, zasadę sprawiedliwości społecznej, zasadę równości, zasadę zaufania obywateli do Państwa i stanowionego prawa, a wreszcie zasadę świadomego i racjonalnego działania ustawodawcy.

Konfederacja zauważa, że nowy system emerytalny opiera się na podstawowej zasadzie, zgodnie z którą wysokość emerytury ma być ściśle powiązana z wysokością i okresem płacenia składek. Zdaniem pracodawców z "Lewiatana" przyjęte w ustawie górniczej rozwiązanie stanowi odejście od kompleksowej regulacji całego systemu i tworzy swoisty trwały podsystem dla tej jednej grupy zawodowej.

PKPP "Lewiatan" uważa, że ustawa powoduje trwałe zwiększenie wydatków systemu ubezpieczeń społecznych, co pogłębia deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformował "Lewiatan", finansowanie wcześniejszych emerytur górniczych pochłonie - wedle szacunków poprzedniego rządu - od 0,5 mld zł w 2008 r. do ponad 9 mld zł w 2020 r. Razem, w ciągu 15 lat będzie to 70 mld zł. A 6 mld zł to równowartość nakładów na utworzenie 60 tys. miejsc pracy.

Konfederacja podkreśla, że dla sfinansowania wcześniejszych emerytur górniczych każda osoba pracująca dopłaci średnio - w postaci podwyższenia składki lub podatku - ponad 400 zł rocznie. Warto przypomnieć, że już obecnie finansowanie wcześniejszych emerytur i świadczeń przedemerytalnych powoduje obciążenie wszystkich osób pracujących kwotą średnio 1.200 zł rocznie.

"Wysokość średniej emerytury górniczej jest prawie dwukrotnie wyższa niż średnia ogółu emerytur. Jak widać już dzisiaj system emerytalny jest szczególnie korzystny dla górników. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań emerytura górnicza będzie cztery razy większa od średniej emerytury pracowniczej" - podkreślają pracodawcy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA