REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe standardy robią światową karierę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej przyjmuje coraz więcej krajów. Robią o­ne karierę w Europie i na świecie dzięki globalnemu podejściu do sprawozdań finansowych firm.
Obowiązują od prawie roku w całej Unii Europejskiej. Na licencjach związanych z międzynarodowymi standardami zarabia organizacja, która je opracowała.

Sporządzenie sprawozdania finansowego to dla każdej spółki twardy orzech do zgryzienia. Sytuacja podobnie wygląda w Australii, Japonii, a także w Unii Europejskiej. Do tej pory inwestorzy, którzy chcieli zainwestować pieniądze w spółkę, nie wiedzieli, czy mogą na tym zarobić, bo sprawozdania finansowe firmróżniły się między sobą i trudno je było porównać. Sytuację mają rozwiązać Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), według których muszą sporządzać swoje sprawozdanie m.in. firmy notowane na giełdach. Standardy obowiązują już w Unii Europejskiej (od 1 stycznia 2005 r.), a także w wielu krajach azjatyckich.
Międzynarodowe standardy będzie stosowało więcej spółek w Polsce i na świecie.

Standardy tworzy Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) z siedzibą w Londynie. Pojawiły się głosy, że organizacja ta, skupiająca co prawda stowarzyszenia księgowych i biegłych rewidentów z wielu krajów, zarabia krocie na rozpowszechnianiu MSSF. Chodzi o to, że standardy zaczynają obowiązywać w wielu krajach. Jednak aby je zastosować, potrzebne są interpretacje i książki, na których zarabia RMSR.

REKLAMA

Objaśnienia za pieniądze

– Unia nie płaci za standardy – powiedział „Gazecie Prawnej” dr Radosław Ignatowski z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak za objaśnienia muszą zapłacić ich użytkownicy.

REKLAMA

– Żeby stosować te standardy, trzeba je kupić. Co z tego, że Unia rozdaje standardy za darmo, skoro nie daje tego, co ich dotyczy? – zastanawia się dr R. Ignatowski. Kto więc na nich zarabia? Zdaniem naszego eksperta firmy konsultingowe, które doradzają spółkom i sporządzają na ich zlecenie sprawozdania. Korzyści odnosi również RMSR, która pobiera opłaty za licencje do MSSF.

– Mamy umowę na tłumaczenie i druk tych standardów. Płacimy za nie dywidendy – powiedział nam prof. Zbigniew Messner, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

– Jak sprzedajemy książki, to musimy dużą część oddać – dodaje.

– Książki dotyczące Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej kosztują ponad 300 zł, a więc trzeba zapłacić RMSR za wydanie licencji do książki – wtóruje R. Ignatowski. Koszt wprowadzenia standardów ponoszą więc częściowo księgowi i biegli rewidenci. Profesor Z. Messner przyznaje jednak, że nie było tak, że jakaś prywatna firma zrobiła standardy i zaczęła je odpłatnie rozprowadzać. – Państwa, które chciały, aby ich spółki sporządzały sprawozdania finansowe według standardów, przystępowały do organizacji na zasadzie dobrowolności. Płacą również składkę. To nie jest tak, że jakaś prywatna firma dyktuje warunki – dodał. Standardy wprowadza RMSR, ale to dzięki wprowadzeniu do dyrektyw unijnych zaczęły obowiązywać w całej Wspólnocie. Patrząc jednak na formowanie standardów, pojawia się pytanie: czy Unia nie mogła wypracować swoich standardów, tak jak Stany Zjednoczone wypracowały swoje US GAAP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Nie ma standardów UE

– Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (które obecnie zawierają MSSF) stały się prawem obowiązującym w całej Unii tylko dlatego, że ona sama tak postanowiła – stwierdził dr R. Ignatowski. Jak dodał, Unia nie potrafiła przyjąć swoich własnych standardów, mimo że państwa członkowskie pracowały nad nimi ponad 10 lat. – Starcia wewnętrzne o prymat między członkami Unii, konflikt między szkołą kontynentalną a anglosaską doprowadził w końcu do tego, że uznano, że trzeba szukać rozwiązań pośrednich, czyli takich, które są neutralne. Uznano, że są nimi MSR – powiedział ekspert z Katedry Rachunkowości UŁ. Jak tłumaczył prof. Z. Messner, ponieważ standardy były stosowane powszechnie przez firmy na unijnym rynku publicznym, Unia przyjęła je na zasadzie prawa zwyczajowego. Jak można się dowiedzieć na stronie internetowej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, MSR wybrano w celu „zbudowania jednolitego rynku kapitałowego i rynku usług finansowych w Europie”. Komisja Europejska już w 1995 r. stwierdziła, że „MSR są stworzone na podstawie współpracy międzynarodowej, są one wysokiej jakości, a także dość zbieżne z Dyrektywami Rachunkowości”. Standardy obowiązują jednak nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale również w wielu krajach Azji. MSSF nie rozprzestrzeniły się natomiast w Stanach Zjednoczonych.

System amerykański

Spółki amerykańskie nie przyjęły rozwiązań proponowanych przez RMSR, bo stworzyły standardy na własny użytek – US GAAP. Ale również za oceanem MSR są akceptowane, bo – jak powiedział R. Ignatowski – są to standardy globalne. Na rywalizację między standardami amerykańskimi i stosowanymi w Europie i Azji miały wpływ głośne upadki firm amerykańskich, takich jak Enron czy World.com, w których doszło do kreatywnej księgowości. MSR straciły wtedy konkurenta. To wzmocniło ich pozycję na świecie. W Europie i krajach, w których obowiązują MSSF, takich spektakularnych upadków nie było. Unia Europejska w 2000 r. zdecydowała, że do 1 stycznia 2005 r. wszystkie kraje członkowskie muszą wprowadzić regulacje prawne zgodne z MSR. Gdy Polska weszła do Unii, również musiała wprowadzić zmiany. Wtedy już MSR przekształcono w MSSF.

Obowiązek stosowania

W Polsce obowiązek stosowania MSSF wprowadziła znowelizowana ustawa o rachunkowości. Formułowane są już pierwsze wnioski dotyczące sprawozdań finansowych spółek giełdowych według tych standardów. Nie są to wnioski pozytywne. Krytykuje się m.in. zawiły język standardów, ich szczegółowość, co powoduje, że na sprawozdanie trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. W sprawozdaniach pojawia się również wiele błędów. Podczas porównania sprawozdań z zeszłego roku, sporządzonych według standardów krajowych, i z obecnego zdarzają się skrajne przypadki. Z jednej strony wynik spółki może się różnić nawet o kilkaset procent, a z drugiej wykazywane są w sprawozdaniach różnice, które tak naprawdę nimi nie są. Jakie są więc pozytywy standardów, skoro wynik firmy, a więc jej podstawowy wskaźnik, może różnić się aż tak bardzo?

Zalety standardów

Międzynarodowe standardy mają przede wszystkim umożliwić porównywanie sprawozdań finansowych różnych firm, tak aby inwestor mógł dowiedzieć się, jakie są kondycje spółek, które go interesują. MSSF mają się również przyczynić do większej przejrzystości i konkurencyjności firm. Pozwolą również lokalnym firmom wchodzić na inne rynki.

32 – tyle jest Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
5 – tyle jest Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

Jak twierdzą eksperci, MSSF będzie stosowało coraz więcej spółek, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Już nawet teraz firmy amerykańskie mające swoje filie w Europie sporządzają dwa sprawozdania: według US GAAP oraz MSSF.


Łukasz Zalewski
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA