| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez porozumienia w sprawie VAT

Bez porozumienia w sprawie VAT

Ze względu na sprzeciw Niemiec unijni ministrowie finansów nie zdołali porozumieć się we wtorek w sprawie dalszego stosowania obniżonych stawek VAT. Decyzję będą musieli więc podjąć szefowie państw i rządów na "budżetowym" szczycie UE.

Tym razem to nie Polska okazała się hamulcowym porozumienia, ale Niemcy. To one zablokowały we wtorek kompromis.


Zgodnie z projektem porozumienia lista usług objętych obniżoną stawką VAT zostałaby na kolejne lata rozszerzona o kilka pozycji. Chodzi przede wszystkim o usługi świadczone lokalnie, takie jak np. drobne naprawy sprzętu mechanicznego, renowacja domów oraz - szczególnie ważne dla Francji - usługi restauracyjne.


Berlin wciąż jednak się waha, czy ten pomysł poprzeć. Niemcy od pewnego czasu uważają, że cała koncepcja obniżonych stawek nie ma sensu.


Polska tak jak większość państw opowiada się za utrzymaniem stawek obniżonych, ale nie chce dorzucać do niej nowych usług i produktów. Minister finansów Teresa Lubińska potwierdziła informacje "Gazety", że Polska postanowiła walczyć już tylko o to, żeby obniżone stawki VAT przyznane nam tymczasowo w traktacie akcesyjnym zostały przedłużone. Chodzi o mieszkania, usługi budowlane, artykuły rolne i książki.


Rząd Wielkiej Brytanii, który przewodzi obecnie pracom Rady UE, polski postulat akceptuje - obniżenie stawek miałoby obowiązywać do 2015 r. - Nie powinniśmy kruszyć kopii o dopisanie do listy kolejnych towarów. Nasze stanowisko musi być rozsądne, w UE ludzie kierują się rozsądkiem. Nie można wetować wszystkiego - tak minister Lubińska tłumaczyła, dlaczego rząd zdecydował się nie prosić o dopisanie ubranek dziecięcych oraz usług internetowych do listy towarów i usług o obniżonej stawce.


Unijni ministrowie postanowili przekazać całą sprawę do ostatecznego rozstrzygnięcia na najwyższym politycznym szczeblu w Unii - na szczycie szefów państw i rządów, który odbędzie się 15-16 grudnia.


- Polska nie zmieniła natomiast zdania w kwestii reformy prawa bankowego. Sprzeciwiamy się takim zmianom w dyrektywie bankowej, które utrudniałyby władzom narodowym blokowanie transgranicznych bankowych fuzji i przejęć.Konrad Niklewicz, Bruksela

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK