REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez porozumienia w sprawie VAT

REKLAMA

Ze względu na sprzeciw Niemiec unijni ministrowie finansów nie zdołali porozumieć się we wtorek w sprawie dalszego stosowania obniżonych stawek VAT. Decyzję będą musieli więc podjąć szefowie państw i rządów na "budżetowym" szczycie UE.
Tym razem to nie Polska okazała się hamulcowym porozumienia, ale Niemcy. To one zablokowały we wtorek kompromis.
Zgodnie z projektem porozumienia lista usług objętych obniżoną stawką VAT zostałaby na kolejne lata rozszerzona o kilka pozycji. Chodzi przede wszystkim o usługi świadczone lokalnie, takie jak np. drobne naprawy sprzętu mechanicznego, renowacja domów oraz - szczególnie ważne dla Francji - usługi restauracyjne.
Berlin wciąż jednak się waha, czy ten pomysł poprzeć. Niemcy od pewnego czasu uważają, że cała koncepcja obniżonych stawek nie ma sensu.
Polska tak jak większość państw opowiada się za utrzymaniem stawek obniżonych, ale nie chce dorzucać do niej nowych usług i produktów. Minister finansów Teresa Lubińska potwierdziła informacje "Gazety", że Polska postanowiła walczyć już tylko o to, żeby obniżone stawki VAT przyznane nam tymczasowo w traktacie akcesyjnym zostały przedłużone. Chodzi o mieszkania, usługi budowlane, artykuły rolne i książki.
Rząd Wielkiej Brytanii, który przewodzi obecnie pracom Rady UE, polski postulat akceptuje - obniżenie stawek miałoby obowiązywać do 2015 r. - Nie powinniśmy kruszyć kopii o dopisanie do listy kolejnych towarów. Nasze stanowisko musi być rozsądne, w UE ludzie kierują się rozsądkiem. Nie można wetować wszystkiego - tak minister Lubińska tłumaczyła, dlaczego rząd zdecydował się nie prosić o dopisanie ubranek dziecięcych oraz usług internetowych do listy towarów i usług o obniżonej stawce.
Unijni ministrowie postanowili przekazać całą sprawę do ostatecznego rozstrzygnięcia na najwyższym politycznym szczeblu w Unii - na szczycie szefów państw i rządów, który odbędzie się 15-16 grudnia.
- Polska nie zmieniła natomiast zdania w kwestii reformy prawa bankowego. Sprzeciwiamy się takim zmianom w dyrektywie bankowej, które utrudniałyby władzom narodowym blokowanie transgranicznych bankowych fuzji i przejęć.

Konrad Niklewicz, Bruksela
Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA