REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wpłaty można odliczyć

REKLAMA

W ramach ulgi remontowej można odliczyć od podatku wpłaty na fundusz remontowy, nawet jeśli są o­ne wyższe od ustalonych przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Jednak spółdzielnia lub wspólnota musi całą wpłaconą sumę faktycznie przeznaczyć na remonty, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora.
W ramach ulgi remontowej, poza wydatkami na remont lub modernizację mieszkania czy domu, można również odliczyć wpłaty dokonane w danym roku podatkowym na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby móc z tego odliczenia skorzystać, trzeba ponieść minimalny wydatek w wysokości 567 zł.

W przypadku niskich opłat na fundusz można pokusić się o wpłacenie większej kwoty, niż wymaga tego np. uchwała wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Od podatku będzie można odliczyć taką wpłatę, jednak trzeba zadbać o to, by nadpłata została przeznaczona na fundusz remontowy, a nie na inny cel.

REKLAMA

W ramach ulgi remontowej można odliczyć w granicach limitu 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym na fundusz remontowy. Aby w zeznaniu za 2005 r. skorzystać z tej ulgi, suma wpłat za ostatnie trzy lata musi wynieść co najmniej 567 zł.

– W sytuacji dokonania przez podatnika wpłaty na fundusz remontowy w kwocie przewyższającej wysokość określoną w statucie lub w uchwale za dany okres (np. wpłata w grudniu 2005 r. dotyczyłaby zarówno należności za ten miesiąc, jak i za trzy kolejne miesiące następnego roku), a fakt ten nie byłby kwestionowany przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, wówczas dokonane wpłaty będą przedmiotem odliczenia od podatku w rozliczeniu rocznym za 2005 r. Zważywszy, że regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wiążą prawa do odliczenia z okresem, za jaki wpłaty te są należne, możliwe jest odliczenie wpłat dotyczących przyszłych okresów – wyjaśniła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Tylko 19 proc.

Renata Borkowska z Izby Skarbowej w Łodzi podkreśliła, że odliczeniu od podatku podlega 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym z tytułu wpłat na fundusz remontowy, bez względu na wysokość kwot widniejących w książeczce wystawionej przez daną spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa muszą jednak te pieniądze faktycznie przeznaczyć na fundusz remontowy, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora z jakiegokolwiek innego tytułu. Takie samo stanowisko zajęła Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Odliczysz, ale...

Zdaniem Jerzego Bielawnego, eksperta Instytutu Studiów Podatkowych, niezależnie od tego, jaka jest wysokość wpłat na fundusz remontowy orzeczonych przez organy danej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, ważne jest, jakiej dana osoba dokonała rzeczywiście wpłaty. – Przepisy nie stawiają żadnego wymogu ani nie przewidują żadnej sankcji, jeżeli większość wpłat na fundusz byłaby określona w kwocie „X”, natomiast podatnik dokonał wpłaty w kwocie „X+”. Nawet fakt, że te wpłaty będą zaliczone na poczet wpłat na lata następne, nie pozbawia prawa do tego, aby skorzystać z ulgi podatkowej w roku, w którym poniesiono wydatek. Istotne są bowiem cel, miejsce i okres poniesienia wydatków – argumentował Jerzy Bielawny.

...istnieje ryzyko

W przypadku niskich opłat na fundusz można wpłacić większą kwotę, niż wymagałaby tego od nas np. uchwała wspólnoty mieszkaniowej. W takim jednak przypadku trzeba zadbać o to, by nadpłata taka została rozliczona na poczet wpłat należnych od nas na rzecz funduszu remontowego w latach następnych. W ramach ulgi remontowej wolno nam odliczyć wydatki faktycznie poniesione w danym roku. Jeżeli jednak nastąpi zwrot na naszą rzecz nadpłaconej kwoty, konieczny będzie zwrot ulgi. A to może oznaczać utratę ulgi w ogóle. Potwierdził to również Jerzy Bielawny. – Problem może pojawić się w sytuacji, gdy wpłata była dokonana np. w 2005 r., a w 2006 r. spółdzielnia zwróci podatnikowi wpłacone pieniądze. Ten zwrot będzie powiększał podatek za 2006 r., oczywiście proporcjonalnie do kwoty odliczonej. Może dojść do zarzutu bezpodstawnego skorzystania z ulgi – dodał.

PRZYKŁAD
Pan Jan zgodnie z uchwałą spółdzielni mieszkaniowej miał w ciągu 2005 r. wpłacić na fundusz remontowy 350 zł. Jednak taka kwota nie dałaby mu prawa do odliczenia tych wpłat od podatku. Minimum, jakie trzeba wpłacić, wynosi 567 zł. Pan Jan wpłacił więc do spółdzielni 700 zł na fundusz remontowy, tak aby opłacić fundusz na 2005 i 2006 r. W związku z tym pan Jan odliczy od podatku 133 zł (700 zł x 19 proc.).

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA