REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wpłaty można odliczyć

REKLAMA

W ramach ulgi remontowej można odliczyć od podatku wpłaty na fundusz remontowy, nawet jeśli są o­ne wyższe od ustalonych przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Jednak spółdzielnia lub wspólnota musi całą wpłaconą sumę faktycznie przeznaczyć na remonty, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora.
W ramach ulgi remontowej, poza wydatkami na remont lub modernizację mieszkania czy domu, można również odliczyć wpłaty dokonane w danym roku podatkowym na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby móc z tego odliczenia skorzystać, trzeba ponieść minimalny wydatek w wysokości 567 zł.

W przypadku niskich opłat na fundusz można pokusić się o wpłacenie większej kwoty, niż wymaga tego np. uchwała wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Od podatku będzie można odliczyć taką wpłatę, jednak trzeba zadbać o to, by nadpłata została przeznaczona na fundusz remontowy, a nie na inny cel.

REKLAMA

W ramach ulgi remontowej można odliczyć w granicach limitu 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym na fundusz remontowy. Aby w zeznaniu za 2005 r. skorzystać z tej ulgi, suma wpłat za ostatnie trzy lata musi wynieść co najmniej 567 zł.

– W sytuacji dokonania przez podatnika wpłaty na fundusz remontowy w kwocie przewyższającej wysokość określoną w statucie lub w uchwale za dany okres (np. wpłata w grudniu 2005 r. dotyczyłaby zarówno należności za ten miesiąc, jak i za trzy kolejne miesiące następnego roku), a fakt ten nie byłby kwestionowany przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, wówczas dokonane wpłaty będą przedmiotem odliczenia od podatku w rozliczeniu rocznym za 2005 r. Zważywszy, że regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wiążą prawa do odliczenia z okresem, za jaki wpłaty te są należne, możliwe jest odliczenie wpłat dotyczących przyszłych okresów – wyjaśniła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Tylko 19 proc.

Renata Borkowska z Izby Skarbowej w Łodzi podkreśliła, że odliczeniu od podatku podlega 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym z tytułu wpłat na fundusz remontowy, bez względu na wysokość kwot widniejących w książeczce wystawionej przez daną spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa muszą jednak te pieniądze faktycznie przeznaczyć na fundusz remontowy, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora z jakiegokolwiek innego tytułu. Takie samo stanowisko zajęła Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Odliczysz, ale...

Zdaniem Jerzego Bielawnego, eksperta Instytutu Studiów Podatkowych, niezależnie od tego, jaka jest wysokość wpłat na fundusz remontowy orzeczonych przez organy danej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, ważne jest, jakiej dana osoba dokonała rzeczywiście wpłaty. – Przepisy nie stawiają żadnego wymogu ani nie przewidują żadnej sankcji, jeżeli większość wpłat na fundusz byłaby określona w kwocie „X”, natomiast podatnik dokonał wpłaty w kwocie „X+”. Nawet fakt, że te wpłaty będą zaliczone na poczet wpłat na lata następne, nie pozbawia prawa do tego, aby skorzystać z ulgi podatkowej w roku, w którym poniesiono wydatek. Istotne są bowiem cel, miejsce i okres poniesienia wydatków – argumentował Jerzy Bielawny.

...istnieje ryzyko

W przypadku niskich opłat na fundusz można wpłacić większą kwotę, niż wymagałaby tego od nas np. uchwała wspólnoty mieszkaniowej. W takim jednak przypadku trzeba zadbać o to, by nadpłata taka została rozliczona na poczet wpłat należnych od nas na rzecz funduszu remontowego w latach następnych. W ramach ulgi remontowej wolno nam odliczyć wydatki faktycznie poniesione w danym roku. Jeżeli jednak nastąpi zwrot na naszą rzecz nadpłaconej kwoty, konieczny będzie zwrot ulgi. A to może oznaczać utratę ulgi w ogóle. Potwierdził to również Jerzy Bielawny. – Problem może pojawić się w sytuacji, gdy wpłata była dokonana np. w 2005 r., a w 2006 r. spółdzielnia zwróci podatnikowi wpłacone pieniądze. Ten zwrot będzie powiększał podatek za 2006 r., oczywiście proporcjonalnie do kwoty odliczonej. Może dojść do zarzutu bezpodstawnego skorzystania z ulgi – dodał.

PRZYKŁAD
Pan Jan zgodnie z uchwałą spółdzielni mieszkaniowej miał w ciągu 2005 r. wpłacić na fundusz remontowy 350 zł. Jednak taka kwota nie dałaby mu prawa do odliczenia tych wpłat od podatku. Minimum, jakie trzeba wpłacić, wynosi 567 zł. Pan Jan wpłacił więc do spółdzielni 700 zł na fundusz remontowy, tak aby opłacić fundusz na 2005 i 2006 r. W związku z tym pan Jan odliczy od podatku 133 zł (700 zł x 19 proc.).

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA