| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dodatkowe wpłaty można odliczyć

Dodatkowe wpłaty można odliczyć

W ramach ulgi remontowej można odliczyć od podatku wpłaty na fundusz remontowy, nawet jeśli są o­ne wyższe od ustalonych przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Jednak spółdzielnia lub wspólnota musi całą wpłaconą sumę faktycznie przeznaczyć na remonty, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora.

W ramach ulgi remontowej, poza wydatkami na remont lub modernizację mieszkania czy domu, można również odliczyć wpłaty dokonane w danym roku podatkowym na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby móc z tego odliczenia skorzystać, trzeba ponieść minimalny wydatek w wysokości 567 zł.

W przypadku niskich opłat na fundusz można pokusić się o wpłacenie większej kwoty, niż wymaga tego np. uchwała wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Od podatku będzie można odliczyć taką wpłatę, jednak trzeba zadbać o to, by nadpłata została przeznaczona na fundusz remontowy, a nie na inny cel.

W ramach ulgi remontowej można odliczyć w granicach limitu 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym na fundusz remontowy. Aby w zeznaniu za 2005 r. skorzystać z tej ulgi, suma wpłat za ostatnie trzy lata musi wynieść co najmniej 567 zł.

– W sytuacji dokonania przez podatnika wpłaty na fundusz remontowy w kwocie przewyższającej wysokość określoną w statucie lub w uchwale za dany okres (np. wpłata w grudniu 2005 r. dotyczyłaby zarówno należności za ten miesiąc, jak i za trzy kolejne miesiące następnego roku), a fakt ten nie byłby kwestionowany przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, wówczas dokonane wpłaty będą przedmiotem odliczenia od podatku w rozliczeniu rocznym za 2005 r. Zważywszy, że regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wiążą prawa do odliczenia z okresem, za jaki wpłaty te są należne, możliwe jest odliczenie wpłat dotyczących przyszłych okresów – wyjaśniła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Tylko 19 proc.

Renata Borkowska z Izby Skarbowej w Łodzi podkreśliła, że odliczeniu od podatku podlega 19 proc. kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym z tytułu wpłat na fundusz remontowy, bez względu na wysokość kwot widniejących w książeczce wystawionej przez daną spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa muszą jednak te pieniądze faktycznie przeznaczyć na fundusz remontowy, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora z jakiegokolwiek innego tytułu. Takie samo stanowisko zajęła Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Odliczysz, ale...

Zdaniem Jerzego Bielawnego, eksperta Instytutu Studiów Podatkowych, niezależnie od tego, jaka jest wysokość wpłat na fundusz remontowy orzeczonych przez organy danej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, ważne jest, jakiej dana osoba dokonała rzeczywiście wpłaty. – Przepisy nie stawiają żadnego wymogu ani nie przewidują żadnej sankcji, jeżeli większość wpłat na fundusz byłaby określona w kwocie „X”, natomiast podatnik dokonał wpłaty w kwocie „X+”. Nawet fakt, że te wpłaty będą zaliczone na poczet wpłat na lata następne, nie pozbawia prawa do tego, aby skorzystać z ulgi podatkowej w roku, w którym poniesiono wydatek. Istotne są bowiem cel, miejsce i okres poniesienia wydatków – argumentował Jerzy Bielawny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »