REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto kradnie w przedsiębiorstwach

REKLAMA

Badanie PricewaterhouseCoopers: Coraz więcej firm pada ofiarą oszustw.
Firma doradcza PricewaterhouseCoopers prowadzi globalne badania na temat nadużyć w firmach. W Polsce ankietowała 100 spółek.
Nasz kraj wypadł nieco gorzej niż światowa średnia. W Polsce ofiarą nadużyć padło 54 proc. przedsiębiorstw, na świecie 45 proc. Odsetek oszustw w naszym kraju - w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w 2003 r. - wzrósł o 8 punktów procentowych.
Najczęściej popełnianym przestępstwem jest sprzeniewierzenie aktywów (80 proc. wskazań). Pod tym pojemnym pojęciem mieszczą się głównie pospolite przywłaszczenia majątku firmy. Drugie w kolejności jest oszustwo, a trzecia - korupcja.
Aż jedna trzecia firm "zawdzięcza" przestępstwa swoim pracownikom, przy czym aż 45 proc. spośród nich to członkowie najwyższego kierownictwa firmy. Nie świadczy to najlepiej o polskich menedżerach, zwłaszcza że na świecie odsetek ten jest znacznie niższy - ok. 20 proc.
Pozostałe dwie trzecie ludzi, którzy oszukują firmy, to przeważnie kontrahenci, klienci oraz ich znajomi.
Przeciętny sprawca przestępstwa jest mężczyzną (86 proc.) w wieku 31-40 lat (60 proc.). Ma średnie lub niższe wykształcenie.
Umiarkowany optymizm budzi za to zachowanie firm w obliczu przestępstwa na ich szkodę. W 55 proc. przypadków wysunięto przeciw sprawcom zarzuty kryminalne, w 32 proc. - skierowano powództwo do sądów cywilnych. Ale prawie jedna piąta oszukanych firm nie zrobiła nic. Menedżerowie PWC z zespołu ds. śledztw gospodarczych mówili, że znają z własnej praktyki przypadki zwolnienia oszukujących menedżerów po cichu i za porozumieniem stron. Firmy jak ognia boją się utraty reputacji.
Jaka jest przeciętna kwota oszustwa? Dość wysoka - 0,5 mln dolarów.
W Polsce nie było badań na temat branż szczególnie narażonych na rozmaite defraudacje. Ale zdaniem ekspertów z PWC nie odbiegamy pod tym względem od pozostałych krajów. W najgorszej sytuacji jest handel detaliczny, zwłaszcza supermarkety.
Co ciekawe, w Polsce solidarność z oszustami jest chyba większa niż w innych krajach. Na świecie aż 28 proc. wykrywanych jest dzięki doniesieniu (wewnętrznemu lub zewnętrznemu). W Polsce tylko 16 proc.

Rafał Zasuń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA