Kategorie

W I kwartale 2006 r. przygotowanie reformy podatkowej

W pierwszym kwartale 2006 r. rząd przygotuje całość reformy podatkowej. Najpierw reformowane będą VAT i podatki dochodowe - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas spotkania z ekonomistami i analitykami.
Marcinkiewicz dodał, że w pierwszym kwartale 2006 r. zostaną przedstawione zmiany, po czym nastąpi publiczna debata. "W połowie roku znalibyśmy nowy system podatkowy" - powiedział premier, dodając, że niektóre zmiany weszłyby w życie w latach 2008-2009.

Premier zapewnił, że zmiany podatkowe w największym zakresie będą dotyczyły "ułatwień" w systemie podatkowym i rozliczeń. Jego zdaniem, jest to ważniejsze "niż wysokość stawek". Jednak - zapewnił - rząd chce także obniżyć stawki, szczególnie podatku dochodowego od osób prawnych.

Premier powiedział też dziennikarzom po spotkaniu, że ma nadzieję na obniżenie stawek PIT od 2007 r.; trwają analizy w tej sprawie. Premier przyznał, że dotychczas rząd nie znalazł sposobu na obniżenie pozapłacowych kosztów pracy. Zapewnił, że rząd będzie chciał zmniejszyć przynajmniej koszty obsługi firm, eliminując biurokratyczne obciążenia. "Jedyny sposób to ulgi" - powiedział Marcinkiewicz, podkreślając, że ich wprowadzenie wiązałoby się z "pewnymi zagrożeniami".

Premier zapowiedział też, iż deficyt budżetowy na 2006 r. będzie mniejszy o ponad 2 mld zł od planowanego w projekcie budżetu złożonego przez rząd Marka Belki. Dodał, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie ok. 30 mld zł, a w latach 2006-2009 deficyt nie będzie przekraczał 30 mld zł rocznie.

Premier powiedział, że rząd będzie chciał renegocjować z UE kwestię zaliczania środków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) do sektora finansów publicznych. "Uważamy, że jesteśmy potraktowani niesprawiedliwie i uważamy, że nie ma powodu, by do deficytu doliczać środki OFE" - powiedział.

Od 2007 r. Eurostat - urząd statystyczny UE - przestanie stosować korzystną dla Polski zasadę zaliczania OFE do sektora finansów publicznych. Oznacza to, że w 2007 r. szacunki deficytu będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, tj. ok. 1,5-1,9 proc. PKB.

Marcinkiewicz poinformował, że rząd ma około 6 mld zł w przyszłorocznym budżecie na waloryzację rent i emerytur. Dodał, że ma to "oczywisty wpływ na zwiększenie konsumpcji i (...) wzrost gospodarczy". Powiedział, że rząd liczy na niską inflację i dalsze zmniejszanie stóp procentowych, co w powiązaniu z pobudzeniem popytu może się przełożyć nawet na 5-proc. tempo wzrostu gospodarczego. W budżecie zapisane jest średnioroczne tempo wzrostu na poziomie 4,3 proc. - przypomniał Marcinkiewicz.

Premier poinformował, że po najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) - które zakończy się w środę - będzie chciał razem z minister finansów spotkać się z RPP. Być może dojdzie też do spotkania z zarządem NBP.

Marcinkiewicz zapowiedział, że jeśli w 2006 r. parlament nie poprze budżetu na 2007 r., poprosi prezydenta, by nie rozwiązywał parlamentu i by rząd mógł realizować budżet według założeń prowizorium. Premier dodał, że przyszłoroczne wpływy do budżetu z prywatyzacji i dywidend wyniosą ok. 8 mld zł.

Zapowiedział kontynuację prywatyzacji, z wyjątkiem energetyki; w tym sektorze prywatyzacja zostanie na "pewien czas" wstrzymana po to, by przeprowadzić konsolidację pionową w branży oraz jej restrukturyzację przed otwarciem rynku energetycznego w 2007 r. Dodał, że większość prywatyzacji będzie przeprowadzana przez giełdę - nawet te prywatyzacje, w których część akcji będzie sprzedawana inwestorom strategicznym.

Marcinkiewicz zapewnił, że rząd nie zamierza wycofywać Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z giełdy. Jak poinformował, uporządkowania wymaga sytuacja w spółce Gaz System, która "ma zbyt mały majątek" i którą należy jak najszybciej "usamodzielnić". Dodał, że rząd chce "zabezpieczenia polskiego władztwa nad EuroPolGazem".

W ubiegłym tygodniu w Sejmie minister skarbu Andrzej Mikosz powiedział, że dokonane przez poprzedni rząd upublicznienie akcji PGNiG było "strasznym błędem" i "skandalem". Ocenił również, że "w spółkę jest wpisany strategiczny konflikt między akcjonariuszem, którym jest Skarb Państwa, a inwestorami finansowymi". Zarząd spółki nie zgadza się z opinią, iż proces emisji nowych akcji był błędem. Według zarządu emisja była zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i programem rządowym z 5 października 2004 r.

Marcinkiewicz zapowiedział, że w 2006 r. rząd rozpocznie wdrażanie programu mieszkaniowego, który zakłada budowę 3 mln mieszkań w ciągu 8 lat. Program ten ma zwiększyć dochody budżetu m.in. poprzez zwiększenie dochodów z podatku VAT.

Kolejnym etapem działań rządu będzie wykorzystanie środków na infrastrukturę - poinformował Marcinkiewicz. "Nie wykorzystaliśmy około 2 mld zł na budowę dróg i autostrad w Polsce" - wyjaśnił. Dodał, że jest to związane m.in. ze złą organizacją pracy i prawem, które obowiązuje w tym zakresie. Zapowiedział też "radykalną zmianę ustawy o zamówieniach publicznych".
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?