REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W I kwartale 2006 r. przygotowanie reformy podatkowej

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2006 r. rząd przygotuje całość reformy podatkowej. Najpierw reformowane będą VAT i podatki dochodowe - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas spotkania z ekonomistami i analitykami.
Marcinkiewicz dodał, że w pierwszym kwartale 2006 r. zostaną przedstawione zmiany, po czym nastąpi publiczna debata. "W połowie roku znalibyśmy nowy system podatkowy" - powiedział premier, dodając, że niektóre zmiany weszłyby w życie w latach 2008-2009.

Premier zapewnił, że zmiany podatkowe w największym zakresie będą dotyczyły "ułatwień" w systemie podatkowym i rozliczeń. Jego zdaniem, jest to ważniejsze "niż wysokość stawek". Jednak - zapewnił - rząd chce także obniżyć stawki, szczególnie podatku dochodowego od osób prawnych.

Premier powiedział też dziennikarzom po spotkaniu, że ma nadzieję na obniżenie stawek PIT od 2007 r.; trwają analizy w tej sprawie. Premier przyznał, że dotychczas rząd nie znalazł sposobu na obniżenie pozapłacowych kosztów pracy. Zapewnił, że rząd będzie chciał zmniejszyć przynajmniej koszty obsługi firm, eliminując biurokratyczne obciążenia. "Jedyny sposób to ulgi" - powiedział Marcinkiewicz, podkreślając, że ich wprowadzenie wiązałoby się z "pewnymi zagrożeniami".

Premier zapowiedział też, iż deficyt budżetowy na 2006 r. będzie mniejszy o ponad 2 mld zł od planowanego w projekcie budżetu złożonego przez rząd Marka Belki. Dodał, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie ok. 30 mld zł, a w latach 2006-2009 deficyt nie będzie przekraczał 30 mld zł rocznie.

Premier powiedział, że rząd będzie chciał renegocjować z UE kwestię zaliczania środków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) do sektora finansów publicznych. "Uważamy, że jesteśmy potraktowani niesprawiedliwie i uważamy, że nie ma powodu, by do deficytu doliczać środki OFE" - powiedział.

Od 2007 r. Eurostat - urząd statystyczny UE - przestanie stosować korzystną dla Polski zasadę zaliczania OFE do sektora finansów publicznych. Oznacza to, że w 2007 r. szacunki deficytu będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, tj. ok. 1,5-1,9 proc. PKB.

Marcinkiewicz poinformował, że rząd ma około 6 mld zł w przyszłorocznym budżecie na waloryzację rent i emerytur. Dodał, że ma to "oczywisty wpływ na zwiększenie konsumpcji i (...) wzrost gospodarczy". Powiedział, że rząd liczy na niską inflację i dalsze zmniejszanie stóp procentowych, co w powiązaniu z pobudzeniem popytu może się przełożyć nawet na 5-proc. tempo wzrostu gospodarczego. W budżecie zapisane jest średnioroczne tempo wzrostu na poziomie 4,3 proc. - przypomniał Marcinkiewicz.

Premier poinformował, że po najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) - które zakończy się w środę - będzie chciał razem z minister finansów spotkać się z RPP. Być może dojdzie też do spotkania z zarządem NBP.

Marcinkiewicz zapowiedział, że jeśli w 2006 r. parlament nie poprze budżetu na 2007 r., poprosi prezydenta, by nie rozwiązywał parlamentu i by rząd mógł realizować budżet według założeń prowizorium. Premier dodał, że przyszłoroczne wpływy do budżetu z prywatyzacji i dywidend wyniosą ok. 8 mld zł.

Zapowiedział kontynuację prywatyzacji, z wyjątkiem energetyki; w tym sektorze prywatyzacja zostanie na "pewien czas" wstrzymana po to, by przeprowadzić konsolidację pionową w branży oraz jej restrukturyzację przed otwarciem rynku energetycznego w 2007 r. Dodał, że większość prywatyzacji będzie przeprowadzana przez giełdę - nawet te prywatyzacje, w których część akcji będzie sprzedawana inwestorom strategicznym.

Marcinkiewicz zapewnił, że rząd nie zamierza wycofywać Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z giełdy. Jak poinformował, uporządkowania wymaga sytuacja w spółce Gaz System, która "ma zbyt mały majątek" i którą należy jak najszybciej "usamodzielnić". Dodał, że rząd chce "zabezpieczenia polskiego władztwa nad EuroPolGazem".

W ubiegłym tygodniu w Sejmie minister skarbu Andrzej Mikosz powiedział, że dokonane przez poprzedni rząd upublicznienie akcji PGNiG było "strasznym błędem" i "skandalem". Ocenił również, że "w spółkę jest wpisany strategiczny konflikt między akcjonariuszem, którym jest Skarb Państwa, a inwestorami finansowymi". Zarząd spółki nie zgadza się z opinią, iż proces emisji nowych akcji był błędem. Według zarządu emisja była zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i programem rządowym z 5 października 2004 r.

Marcinkiewicz zapowiedział, że w 2006 r. rząd rozpocznie wdrażanie programu mieszkaniowego, który zakłada budowę 3 mln mieszkań w ciągu 8 lat. Program ten ma zwiększyć dochody budżetu m.in. poprzez zwiększenie dochodów z podatku VAT.

Kolejnym etapem działań rządu będzie wykorzystanie środków na infrastrukturę - poinformował Marcinkiewicz. "Nie wykorzystaliśmy około 2 mld zł na budowę dróg i autostrad w Polsce" - wyjaśnił. Dodał, że jest to związane m.in. ze złą organizacją pracy i prawem, które obowiązuje w tym zakresie. Zapowiedział też "radykalną zmianę ustawy o zamówieniach publicznych".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA