reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rewolucja w sądach

Rewolucja w sądach

W polskim wymiarze sprawiedliwości szykują się gruntowne zmiany. „Gazeta Prawna” dotarła do dokumentu, w którym zawarte są założenia planowanych reform. Aby wprowadzić je w życie, konieczna jest zmiana konstytucji i kilkudziesięciu innych ustaw.

W polskich sądach zalega około 1,7 mln spraw. Nasz wymiar sprawiedliwości źle oceniają i instytucje międzynarodowe i sami Polacy. Nic dziwnego, że jednym z priorytetów nowego rządu stała się reforma wymiaru sprawiedliwości.

Projekt zmian został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według jego autorów zmiany mogą być skuteczne, pod warunkiem że będą gruntowne. Mają rozpocząć się już na etapie studiów prawniczych, obejmować legislację, a zakończyć się na egzekucji cywilnej i karnej. Odpowiedni prestiż musi odzyskać zawód sędziego – ma być ukoronowaniem kariery prawniczej. Trafialiby do niego najlepsi – m.in. radcowie prawni, adwokaci, prokuratorzy, notariusze – co najmniej z 6-letnim doświadczeniem zawodowym.

Jedna z propozycji wymaga zmiany konstytucji. Projektodawcy stawiają na profesjonalizm w wymiarze sprawiedliwości i chcą zrezygnować z udziału czynnika społecznego, czyli ławników. Uważają, że kolegialne orzekanie jest fikcją i obniża autorytet sądu. Według dr. Janusza Kochanowskiego, prezesa Fundacji Ius et Lex, instytucja ławnika jest nie tylko niefunkcjonalna, ale również kosztowna. Szacuje on, że Skarb Państwa na ławników wydaje 200 mln złotych rocznie.

W projekcie przewidziano również uproszczenie procedur, zmniejszenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu trwania procesu. Potrzebne są do tego zmiany m.in. w kodyfikacjach karnych i cywilnych, prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawach korporacyjnych – w tym radcach prawnych, adwokaturze, notariacie.


Teresa Siudem
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama