reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zakaz importu mięsa z Polski sprawą polsko-rosyjską

Zakaz importu mięsa z Polski sprawą polsko-rosyjską

Komisja Europejska deklaruje gotowość do pomocy, ale na razie nie zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa i produktów roślinnych.

Sprawę tę uważa za problem polsko-rosyjski, który należy rozwiązać na poziomie "technicznym". Informację taką przekazał w środę na posiedzeniu komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego przedstawiciel Komisji Europejskiej Paul Van Geldorp.Jeszcze we wtorek przebywający w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił, że liczy na wsparcie Komisji Europejskiej i przedstawicieli państw członkowskich UE w rozwiązaniu sprawy rosyjskiego zakazu.Pytany, na jakie działania liczy, odpowiedział, że przewodniczący KE Jose Manuel Barroso "sam zdecyduje", czy i w jakim zakresie je podejmie."Stoimy na stanowisku, że problem zakazu eksportu należy rozwiązać przede wszystkim poprzez rozmowy dwustronne na poziomie technicznym, w tym wypadku między Rosją a państwem eksportującym, czyli Polską. Taki musi być pierwszy krok" - oświadczył Van Geldorp. Dodał, że Komisja Europejska dostała list od władz rosyjskich, w którym oświadczono, że problem dotyczy wyłącznie Polski i Rosji."Uważamy, że to kompetentne polskie służby ponoszą obowiązek przekonania rosyjskich służb co do wiarygodności certyfikatów" - powiedział Van Geldorp.Takie stanowisko oburzyło polskich eurodeputowanych. "Nie można sprowadzać sprawy wyłącznie do poziomu technicznego. Mamy wrażenie, że ta retorsja ma charakter dyskryminacji politycznej" - oświadczył wiceprzewodniczący komisji Janusz Wojciechowski (PSL; grupa chadecka EPP-ED).Poseł zaapelował o solidarną postawę innych krajów UE. "Skala retorsji jest niewspółmierna do stwierdzonych nieprawidłowości - podkreślił eurodeputowany Bogdan Golik (socjaliści PES), który był inicjatorem debaty. - To całkowicie niedopuszczalne, żeby Komisja Europejska czy też Unia Europejska w całości, nie zajęły się tym problemem"."Komisja Europejska może odegrać rolę, jeśli Polska się o to zwróci - zgodził się Van Geldorp. - Musimy mieć jednak pełną dokumentację techniczną. Dotąd nie dostaliśmy jej od polskich władz". Dodał, że ponieważ KE nie zna technicznych szczegółów sporu, "nie może osądzić, czy działania przedsięwzięte przez Rosję są nieproporcjonalne".Jeszcze raz powołał się na list z Rosji, w którym stwierdzono, że "problem jest poważny". Van Geldorp zaznaczył, że jeśli UE ma się włączyć w rozwiązanie sporu, musi na to wyrazić zgodę Rosja.10 listopada Rosja wprowadziła zakazu importu polskiego mięsa, od 14 listopada obowiązuje rosyjski zakaz importu z Polski produkcji roślinnej. Swoją decyzję Moskwa uzasadniła fałszowaniem polskich świadectw eksportowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama