REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz importu mięsa z Polski sprawą polsko-rosyjską

REKLAMA

Komisja Europejska deklaruje gotowość do pomocy, ale na razie nie zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa i produktów roślinnych.
Sprawę tę uważa za problem polsko-rosyjski, który należy rozwiązać na poziomie "technicznym". Informację taką przekazał w środę na posiedzeniu komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego przedstawiciel Komisji Europejskiej Paul Van Geldorp.

Jeszcze we wtorek przebywający w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił, że liczy na wsparcie Komisji Europejskiej i przedstawicieli państw członkowskich UE w rozwiązaniu sprawy rosyjskiego zakazu.

Pytany, na jakie działania liczy, odpowiedział, że przewodniczący KE Jose Manuel Barroso "sam zdecyduje", czy i w jakim zakresie je podejmie.

"Stoimy na stanowisku, że problem zakazu eksportu należy rozwiązać przede wszystkim poprzez rozmowy dwustronne na poziomie technicznym, w tym wypadku między Rosją a państwem eksportującym, czyli Polską. Taki musi być pierwszy krok" - oświadczył Van Geldorp. Dodał, że Komisja Europejska dostała list od władz rosyjskich, w którym oświadczono, że problem dotyczy wyłącznie Polski i Rosji.

"Uważamy, że to kompetentne polskie służby ponoszą obowiązek przekonania rosyjskich służb co do wiarygodności certyfikatów" - powiedział Van Geldorp.

Takie stanowisko oburzyło polskich eurodeputowanych. "Nie można sprowadzać sprawy wyłącznie do poziomu technicznego. Mamy wrażenie, że ta retorsja ma charakter dyskryminacji politycznej" - oświadczył wiceprzewodniczący komisji Janusz Wojciechowski (PSL; grupa chadecka EPP-ED).

Poseł zaapelował o solidarną postawę innych krajów UE. "Skala retorsji jest niewspółmierna do stwierdzonych nieprawidłowości - podkreślił eurodeputowany Bogdan Golik (socjaliści PES), który był inicjatorem debaty. - To całkowicie niedopuszczalne, żeby Komisja Europejska czy też Unia Europejska w całości, nie zajęły się tym problemem".

"Komisja Europejska może odegrać rolę, jeśli Polska się o to zwróci - zgodził się Van Geldorp. - Musimy mieć jednak pełną dokumentację techniczną. Dotąd nie dostaliśmy jej od polskich władz". Dodał, że ponieważ KE nie zna technicznych szczegółów sporu, "nie może osądzić, czy działania przedsięwzięte przez Rosję są nieproporcjonalne".

Jeszcze raz powołał się na list z Rosji, w którym stwierdzono, że "problem jest poważny". Van Geldorp zaznaczył, że jeśli UE ma się włączyć w rozwiązanie sporu, musi na to wyrazić zgodę Rosja.

10 listopada Rosja wprowadziła zakazu importu polskiego mięsa, od 14 listopada obowiązuje rosyjski zakaz importu z Polski produkcji roślinnej. Swoją decyzję Moskwa uzasadniła fałszowaniem polskich świadectw eksportowych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA