REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

REKLAMA

W ciągu ostatnich trzech lat klimat dla prowadzenia biznesu w Polsce się poprawił. Wyjątkiem są dostęp do licencji i zezwoleń oraz prawne problemy związane z nabywaniem gruntów. Jednak na nasz kraj firmy narzekają znacznie częściej niż w pozostałych państwach regionu.

Najgorsze notowania w Polsce ma niezmiennie polityka podatkowa. Na wysokość obciążeń fiskalnych narzeka prawie 80 proc. firm ankietowanych przez organizatorów raportu Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na drugim miejscu, ex aequo z niepewnością co do polityki regulatorów, znajdują się koszty finansowania przedsiębiorstw (problemy te przeszkadzają prawie 65 proc. przedsiębiorstw). Równie kiepskie notowania posiadają polskie służby podatkowe, na które utyskuje ok. 64 proc. sondowanych spółek. Sporym zaskoczeniem musi być fakt, że wśród czynników wpływających negatywnie na prowadzenie biznesu w naszym kraju bardzo wysoką pozycję zajmuje generalnie zła sytuacja gospodarcza (ponad 60 proc.).

REKLAMA

Jest lepiej...

Bank Światowy i EBOR już po raz trzeci od 1999 roku oceniły zmiany w otoczeniu biznesowym oraz w kontaktach firm z regulatorami w 27 krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w rejonie Azji Centralnej. Raport BEEPS (Business Evironment and Enterprise Performance Survey) po części pokrywa się tematycznie z raportem Doing Business Banku Światowego, który każdego roku stara się wskazać na postępy, jakie poczyniły poszczególne kraje w dziedzinie ułatwień dla przedsiębiorców. Raport obu instytucji różni się jednak tym, że powstaje na podstawie sondażu ponad 9,5 tys. firm (200-600 w danym kraju), a nie rozmów z prawnikami czy księgowymi. Dostarcza zatem wyjątkowego instrumentu porównawczego, który pozwala stwierdzić, w jakich dziedzinach zanotowano poprawę, a w jakich reformy są pilnie niezbędne.

Ponad połowa firm w Polsce narzeka na trudny dostęp do środków finansowych.

Na 21 szczegółowych dziedzin – poczynając od naruszania kontraktów, poprzez regulacje rynku pracy i dostęp firm do źródeł finansowych – zmiany na lepsze w porównaniu z 2002 rokiem dotyczyły w Polsce zdecydowanej większości problemów. Gorzej niż trzy lata temu wypadła ocena dostępu firm do licencji i zezwoleń (narzeka na to prawie 30 proc. przedsiębiorstw) i w pozyskiwaniu prawnych tytułów własności gruntu lub zasad ich dzierżawy (nie podoba się to co czwartej firmie).

...ale są słabe punkty

REKLAMA

Mimo tej poprawy, na tle krajów regionu, do których najczęściej odwołujemy się w porównaniach, a więc partnerów z grupy UE-8 (Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia), Polska wypada bardzo niekorzystnie. Na przykład na korupcję, jako problem dla prowadzenia biznesu w naszym kraju, wskazuje wciąż ok. 38 proc. firm – niemal tyle samo co średnia dla 27 wszystkich badanych państw, łącznie z republikami Azji Środkowej – podczas gdy w UE-8 wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 30 proc.

Znacznie dłużej niż we wszystkich badanych krajach trwają w Polsce zabiegi firm o środki finansowe (m.in. ze względu na wymagany zastaw). Narzeka na to w naszym kraju przeszło 55 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

przedsiębiorstw, podczas gdy tylko 40 proc. w całym regionie. Nadal prawie połowa firm twierdzi, że sądy funkcjonują gorzej niż trzy lata temu.

Kogo Bank Światowy i EBOR odpytywał w Polsce

W Polsce skontaktowano się z 580 firmami. Większość z nich, bo 62,2 proc., miała siedzibę w miastach, średniej wielkości, prawie jedna czwarta była zlokalizowana w małych miejscowościach (23,6 proc.) i tylko 14,1 proc. przedsiębiorców pochodziło z dużych miast. Sektor prywatny reprezentowało prawie 90 proc. ankietowanych firm, reszta – to firmy państwowe. Dwie trzecie spółek zajmowało się usługami, pozostałe produkcją. Organizatorzy sondażu dotarli w naszym kraju przede wszystkim do małych firm (ponad 68 proc.), nieco więcej niż jedną piątą stanowiły przedsiębiorstwa średniej wielkości, co dziesiąta firma zaliczała się do kategorii dużych spółek. Również co dziesiąta spółka uczestnicząca w ankiecie należała do obcego kapitału, a ponad 15 proc. przedsiębiorstw żyło z eksportu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

REKLAMA