| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

W ciągu ostatnich trzech lat klimat dla prowadzenia biznesu w Polsce się poprawił. Wyjątkiem są dostęp do licencji i zezwoleń oraz prawne problemy związane z nabywaniem gruntów. Jednak na nasz kraj firmy narzekają znacznie częściej niż w pozostałych państwach regionu.

Najgorsze notowania w Polsce ma niezmiennie polityka podatkowa. Na wysokość obciążeń fiskalnych narzeka prawie 80 proc. firm ankietowanych przez organizatorów raportu Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na drugim miejscu, ex aequo z niepewnością co do polityki regulatorów, znajdują się koszty finansowania przedsiębiorstw (problemy te przeszkadzają prawie 65 proc. przedsiębiorstw). Równie kiepskie notowania posiadają polskie służby podatkowe, na które utyskuje ok. 64 proc. sondowanych spółek. Sporym zaskoczeniem musi być fakt, że wśród czynników wpływających negatywnie na prowadzenie biznesu w naszym kraju bardzo wysoką pozycję zajmuje generalnie zła sytuacja gospodarcza (ponad 60 proc.).

Jest lepiej...

Bank Światowy i EBOR już po raz trzeci od 1999 roku oceniły zmiany w otoczeniu biznesowym oraz w kontaktach firm z regulatorami w 27 krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w rejonie Azji Centralnej. Raport BEEPS (Business Evironment and Enterprise Performance Survey) po części pokrywa się tematycznie z raportem Doing Business Banku Światowego, który każdego roku stara się wskazać na postępy, jakie poczyniły poszczególne kraje w dziedzinie ułatwień dla przedsiębiorców. Raport obu instytucji różni się jednak tym, że powstaje na podstawie sondażu ponad 9,5 tys. firm (200-600 w danym kraju), a nie rozmów z prawnikami czy księgowymi. Dostarcza zatem wyjątkowego instrumentu porównawczego, który pozwala stwierdzić, w jakich dziedzinach zanotowano poprawę, a w jakich reformy są pilnie niezbędne.

Ponad połowa firm w Polsce narzeka na trudny dostęp do środków finansowych.

Na 21 szczegółowych dziedzin – poczynając od naruszania kontraktów, poprzez regulacje rynku pracy i dostęp firm do źródeł finansowych – zmiany na lepsze w porównaniu z 2002 rokiem dotyczyły w Polsce zdecydowanej większości problemów. Gorzej niż trzy lata temu wypadła ocena dostępu firm do licencji i zezwoleń (narzeka na to prawie 30 proc. przedsiębiorstw) i w pozyskiwaniu prawnych tytułów własności gruntu lub zasad ich dzierżawy (nie podoba się to co czwartej firmie).

...ale są słabe punkty

Mimo tej poprawy, na tle krajów regionu, do których najczęściej odwołujemy się w porównaniach, a więc partnerów z grupy UE-8 (Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia), Polska wypada bardzo niekorzystnie. Na przykład na korupcję, jako problem dla prowadzenia biznesu w naszym kraju, wskazuje wciąż ok. 38 proc. firm – niemal tyle samo co średnia dla 27 wszystkich badanych państw, łącznie z republikami Azji Środkowej – podczas gdy w UE-8 wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 30 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »