Złoty poniżej poziomu 4 zł za euro
REKLAMA
"Jest bardzo spokojnie, a rynek jest stabilny. Negatywne informacje zostały już zdyskontowane i wszyscy czekają teraz na wotum zaufania dla rządu Marcinkiewicza" - powiedział Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku.
Zdaniem Bowtruczuka, zwycięstwo rządu w głosowaniu może umocnić złotego, jednak dłuższe umocnienie jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy zostanie wyraźnie zapowiedziane, że deficyt budżetowy w roku 2006 nie przekroczy 30 mld zł. Wraz z umocnieniem złotego zyskały także obligacje.
Rentowność papierów dwuletnich w środę o godzinie 10.00 wynosiła 4,87 proc. w porównaniu do 4,91 proc. we wtorek pod koniec kwotowań, pięcioletnich 5,31 proc. względem 5,39 proc., a dziesięcioletnich 5,46 proc. w stosunku do 5,52 proc.
Zdaniem Marka Kaczora z PKO BP, poza umacniającym się złotym jest kilka czynników, które przyczyniły się do spadku rentowności obligacji.
"Mamy do czynienia z korektą po wielu dniach wyprzedaży. Inwestorzy chcą domknąć pozycje i odkupują to, co wcześniej sprzedali. Poza tym, wpływ na polski rynek długu miały obligacje niemieckie i amerykańskie" - powiedział Kaczor.
REKLAMA
REKLAMA