REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacje dla oceny ryzyka

REKLAMA

Tylko spółka prowadząca giełdę, rynek pozagiełdowy lub giełdę towarową może wprowadzać do obrotu na regulowanym rynku pochodne instrumenty finansowe.
Rynek regulowany to taki, który ma stały system obrotu oraz zapewnia inwestorom powszechny i równy dostęp do informacji, a także jednakowe warunki kupowania i sprzedawania instrumentów finansowych. Wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra finansów z dnia 11 października 2005 r. o dopuszczeniu instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na regulowanym rynku (Dz.U. nr 205, poz. 1699) precyzuje natomiast szczegółowe warunki, jakie mają spełniać instytucje prowadzące takie rynki oraz tryb i sposób zatwierdzania warunków obrotu przez nadzór. Podaje też kryteria, jakie muszą spełniać wprowadzane do obrotu instrumenty, żeby obrót nimi mógł być w ogóle możliwy.

Rozporządzenie dotyczy ogromnego katalogu instrumentów, z których część jest już notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych lub giełdach towarowych, a część nie. Są to kontrakty terminowe, forwardy na stopy procentowe, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe i na waluty, opcje kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, na waluty i opcje na akcje, a także pochodne instrumenty towarowe, jak prawa majątkowe do energii, limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń.

Prowadzący obrót musi złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków obrotu każdego instrumentu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Instytucja prowadząca obrót musi mieć też umowę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, musi też podać dane osób mających pilnować dotrzymania warunków obrotu.
Żeby instrument mógł być dopuszczony przez nadzór, w warunkach obrotu nim muszą być opisane czynniki ryzyka, prawa i obowiązki nabywców i wystawców instrumentów, terminy wykonania praw z instrumentów i terminy ich wygasania, a także szczegółowe zasady postępowania, gdy następuje zmiana wartości instrumentów bazowych oraz ich szczegółowy opis. Wszystkie te informacje muszą być ogłoszone publicznie w taki sposób, żeby inwestor mógł ocenić ryzyko związane z inwestycją w konkretny instrument pochodny.

Jacek Ramotowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA