REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd nie zdołał zaszkodzić

REKLAMA

Choć tempo rozwoju gospodarczego jest w tym roku wolniejsze niż w ubiegłym, gospodarka ma się w miarę dobrze. Problemy wywołane zmianą rządu raczej jej nie zaszkodzą.
Wysoki poziom indeksów giełdowych, wzrost eksportu czy spadek inflacji mogą pozwolić na zaliczenie tego roku do udanych. Są jednak efektem ogólnej koniunktury i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a nie prorozwojowej polityki administracji. Rząd pozostawał bierny, co można uznać za plus, bo niewiele szkodził. Ale ta bierność, np. w zaniechaniu planowanej reformy finansów publicznych, okazała się gospodarczym hamulcem.

Choć bezrobocie spadło, nadal jego poziom jest zastraszająco wysoki. Mimo że resort gospodarki w miarę sprawnie realizował program prywatyzacji, nie udało się wprowadzić skutecznego nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Kompletnym fiaskiem okazała się ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, z kolei Narodowy Plan Rozwoju zawisł w próżni. Bezspornym sukcesem mijającego roku jest natomiast wysoki poziom inwestycji zagranicznych, które mogą zamknąć się wartością ok. 10 mld dolarów. Udało się zachęcić inwestorów z sektora nowoczesnych usług, a ściągając niemieckiego producenta autobusów MAN, dokonano przełomu w branży motoryzacyjnej, w której przegrywaliśmy z Czechami i Słowakami. W dodatku kontraktem z LG Philips szeroko otwarliśmy drzwi dla branży wysoko rozwiniętych technologii. Porażką było jednak odrzucenie przez Sejm ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

O dobrym roku mogą mówić eksporterzy żywności, którzy przy mocnym złotym wprowadzili na unijny rynek polskie mięso i warzywa. Eksport przyniósł niezłe wyniki także w innych branżach, szczególnie w motoryzacyjnej. Spadła za to sprzedaż nowych samochodów na rynku krajowym.

Branże ciężkie, jak górnictwo i hutnictwo, nie zaliczą tego roku do udanych: w hutnictwie zaczęła się bessa, a kopalnie martwią się spadkiem cen węgla. W górnictwie spadło także tempo restrukturyzacji.

Przyszły rok będzie w dużym stopniu zależał od stopnia politycznej stabilizacji i woli nowego układu politycznego do kontynuowania reform. Zwłaszcza że choć na tle starej Unii nasze tempo wzrostu wygląda nieźle, w porównaniu z nowymi państwami członkowskimi wypadamy zdecydowanie gorzej.

Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA