REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbyt ostra selekcja kadr podcina skrzydła firmom

REKLAMA

Nieuchronna kadrowa zmiana warty, która czeka kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa, będzie głęboka. Specjaliści od zarządzania przestrzegają, że zbyt radykalne cięcia dezorganizują firmy i przekładają się na ich wyniki finansowe.
Prawo i Sprawiedliwość chce wymienić zarządy kilkudziesięciu spó-łek Skarbu Państwa. Do masowej czystki w krótkim czasie – np. kilku miesięcy – raczej jednak nie dojdzie. Zdaniem specjalistów doradztwa personalnego – których zgodnie z zapowiedziami PiS ma zatrudniać nowo powstały rząd – zmiany personalne powinny zależeć od sytuacji finansowej firm oraz fachowości ludzi. Nie wolno ich dokonywać na wszystkich stanowiskach kierowniczych, ponieważ utrudni to zarządzanie przedsiębiorstwami.
– Głębokość zmian będzie uzależniona od tego, kto zostanie ministrem skarbu, a w zasadzie od wiceministra odpowiedzialnego za nadzór właścicielski. To będą trudne decyzje – mówi „GP” jeden z polityków PiS.
Jego zdaniem zmiany nie dokonają się szybko, bo najpierw trzeba przejrzeć spółki i dokonać selekcji menedżerów.

Duzi na pierwszy ogień
Sprzątanie rozpocznie się od spółek, o których już wcześniej było głośno i które podpadły PiS, czyli od PGNiG i prezesa Marka Kossowskiego. A kolejne mogą być Polskie Sieci Elektroenergetyczne (prezes Stanisław Dobrzański) i KGHM Polska Miedź (prezes Marek Szczerbiak).
 – W strategicznych spółkach zmiany nastąpią szybko. W mniejszych mogą się odbyć w ciągu kilku miesięcy. Nie wiadomo, jaka będzie wielkość takich zwolnień. Nie jest to oczywiste, ponieważ zarządzający takimi firmami porobili różne zabezpieczenia – twierdzi dyrektor jednej ze spółek Skarbu Państwa.
Nie wiadomo, co pociągną za sobą zapowiadane zmiany managementu. Można się jedynie domyślać, że zagrożone będą stanowiska również dyrektorów i kierowników niższego szczebla. Prawdopodobnie byłoby to zresztą po myśli rządzącej partii.
Tak duże czystki są jednak ewenementem w firmach prywatnych. Zdarzają się głównie podczas kompleksowej zmiany strategii spółki. Tak było w Telekomunikacji Polskiej podczas zmiany inwestora, który chciał przede wszystkim pozyskać klienta indywidualnego i zmienić strategię firmy. W działach sprzedaży zatrudniono ludzi z zupełnie innych branż. Podobnie było w kilku krajowych bankach, które oprócz zmiany szefów, rekrutowały kadrę menedżerską i nowe osoby do działów informatycznych zajmujących się obsługą klientów przez internet.

W prywatnych spokojnie
Najczęściej jednak, jak twierdzi Piotr Moskal, menedżer HR z Krakowa, w firmach prywatnych trudno mówić o rewolucji personalnej w przypadku zmiany prezesa. Zmian dokonuje się na małą skalę i dotyczą one np. dyrektorów finansów i marketingu. Kadra kierownicza średniego szczebla zarządzania nie musi się bać o swoje stanowiska. Nie ma potrzeby odwoływania wszystkich.
– Nie można wszystkich wymienić, bo wtedy zostanie zablokowana ścieżka decyzyjna – twierdzi Piotr Moskal. I dodaje, że do profesjonalnego przeprowadzenia zmian konieczne jest oparcie się na diagnozie dobrych firm konsultingowych, które wskazałyby, co dzieje się niedobrego w przedsiębiorstwach. Analizy musiałyby zawierać informacje o ludziach, którzy pozostaliby na stanowiskach, i o tych, którzy muszą odejść. To ostatnie na pewno nie dotyczyłoby wszystkich menedżerów.
Grzegorz Kozyra

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

REKLAMA

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

REKLAMA