reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zapowiadane zmiany w podatkach

Zapowiadane zmiany w podatkach

Wprowadzenie ulg prorodzinnych przy jednoczesnym zachowaniu zasiłków dla rodzin - takie m.in. zmiany w systemie podatkowym prawdopodobnie czekają nas z początkiem 2007 roku. Wprowadzenie takich preferencji może stanowić jeszcze większe obciążenie dla budżetu w porównaniu z początkowo zgłaszanymi propozycjami.

Mają zostać wprowadzone ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) na dzieci, skonfigurowane z pomocą społeczną: 50 zł miesięcznie na jedno dziecko i po 100 zł na dziecko dla rodzin mających dwoje i więcej dzieci. – Będzie też utrzymane wspólne rozliczanie się małżonków wychowujących dzieci – powiedział „Gazecie Prawnej” Cezary Mech, współautor programu gospodarczego PiS (czytaj też na str. 6). Koszty wprowadzenia ulg prorodzinnych – według szacunków – mogą wynieść rocznie około 2,1 mld zł.

Jeszcze niedawno pojawiały się opinie, że cały program może kosztować więcej. Jak mówił nam na początku października poseł PiS Tadeusz Cymański, ten koszt to około kilka miliardów złotych rocznie. Takie środki będą musiały być przyznane z budżetu. – Malejący przyrost naturalny to tak poważna sprawa, że nawet wzięcie kredytu dla tego typu pomocy znajduje swoje uzasadnienie – mówił w rozmowie z „GP” wspomniany poseł (patrz „Gazeta Prawna” z 6 października). Tymczasem początkowo mówiło się tylko o około 1,5 mld zł.

Z początkiem 2007 r. miałaby też wejść w życie 18-proc. stawka CIT oraz 18- i 32-proc. stawki PIT. Propozycje te przedstawił w swoim programie gospodarczym desygnowany na premiera K. Marcinkiewicz podczas piątkowej konferencji na warszawskiej giełdzie. Dodał, że w PIT istniałaby kwota wolna od podatku, a stawka 32 proc. dotyczyłaby osób zarabiających powyżej 80 tys. zł rocznie.

Jak natomiast wyjaśnił „Gazecie Prawnej” Cezary Mech, jeszcze w 2006 r. możliwe jest wprowadzenie ulg na tworzenie nowych miejsc pracy w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Z tych nie korzystaliby przedsiębiorcy podlegający ustawie o PIT. Mieliby jednak prawo do przyspieszonej amortyzacji.

Wiele wskazuje na to, że na wiosnę przedstawione zostaną projekty nowych ustaw: o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku od towarów i usług (VAT). – Obliczamy, jak nowe stawki wpłyną na dochody budżetu – poinformował nas Cezary Mech.

WCHODZĄ ULGI PRORODZINNE, ZOSTAJĄ ZASIŁKI
(+) możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych rodzin
(+) jednoczesne otrzymywanie dodatku rodzinnego
(+) pobudzenie malejącego ciągle przyrostu naturalnego
(-) nadmierne obciążenie budżetu
(-) brak możliwości skorzystania z ulgi przez wszystkie rodziny, np. rolników, którzy nie płacą podatku dochodowego
(-) systematyczny wzrost wydatków socjalnych
(-) wykorzystanie stworzonych możliwości jako źródła dochodów w rodzinach patologicznych
Z przestawionego przez Kazimierza Marcinkiewicza programu wynika, że w rezultacie zwiększonej produkcji sprzedanej przemysłu wzrosnąć mają dochody budżetowe z VAT i CIT.
Marcin Musiał, Krzysztof Tomaszewski, SVB
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama