REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milczą, bo chcą pracować

REKLAMA

Firmy są w większości w dobrej kondycji, a mimo to nie płacą pracownikom. W pierwszym półroczu aż 141 tys. osób nie otrzymało pensji.
Przedsiębiorstwom wiedzie się znakomicie: tylko w pierwszym półroczu tego roku zarobiły na czysto 25 mld zł, a ich depozyty w bankach wzrosły do 85,7 mld zł. Mniej jest też bankrutów – tylko 405, o 36 proc. mniej niż przed rokiem.

Nie dla wszystkich jednak koniunktura w gospodarce oznacza poprawę sytuacji materialnej. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do których dotarła „Gazeta Prawna”, liczba pracowników, którzy nie otrzymali od pracodawców pensji, premii i nagród oraz świadczeń urlopowych w pierwszym półroczu tego roku, sięgnęła aż 141 tys. Przekłada się to na 127,8 mln zł długu, jaki mieli pracodawcy wobec swoich pracowników.

REKLAMA

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje tylko 7–8 proc. pracodawców.

Problem jest o wiele większy, niż donoszą statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. Chociażby dlatego, że pokrzywdzeni niechętnie mówią o swoich problemach.

REKLAMA

– Przy tak wysokim bezrobociu na rynku pracy wiele osób czeka z pokorą na pensje. Pracownicy wiedzą, że jeśli będą się buntować, to stracą pracę – mówi prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Przy tak biernej postawie pokrzywdzonych niewypłacanie wynagrodzeń za pracę jest trudne do wykrycia. Możliwości PIP są skromne – jej 1500 inspektorów kontroluje rocznie zaledwie 7-8 proc. pracodawców. To niewiele w porównaniu z ok. 1,5 mln firm funkcjonujących w Polsce.

PIP surowo ocenia pracodawców. To, że część z nich nie płaci pracownikom, wynika nie tylko z trudnej sytuacji finansowej firmy. – Można też mówić o braku znajomości prawa lub szacunku dla prawa – twierdzi Iwona Hickiewicz, dyrektor departamentu prawnego w PIP.

Pracodawców stara się usprawiedliwić Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Według niego część pracodawców nie płaci należnych świadczeń pracownikom, ponieważ firma chwilowo utraciła płynność finansową. Takie sytuacje pracownicy są w stanie zaakceptować, jeżeli są kompetentnie poinformowani. Ale Jeremi Mordasewicz też nie ma złudzeń. – Nie brakuje również nieuczciwych przedsiębiorców, którzy naciągają nie tylko pracowników, ale i kontrahentów – mówi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z wypowiedzi przedstawicieli okręgowych inspektoratów pracy wynika, że kończą się zaległości płatnicze w służbie zdrowia. Wśród firm, które nie płacą, najwięcej jest przedsiębiorstw handlowych i budowlanych. Tego typu firm jest dużo, także np. w branży mięsnej, drzewnej, bawełnianej i szklarskiej.

Plusem jest to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zaległych wypłat było o 26 tys. mniej niż przed rokiem. Nie wiadomo jednak, czy lepsze statystyki to efekt wyższego morale przedsiębiorców czy rosnącej rzeszy nieopłacanych pracowników, którzy wolą milczeć niż biec na skargę do PIP.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA