reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ile kosztuje zmiana ekipy rządzącej

Ile kosztuje zmiana ekipy rządzącej

Z szacunkowych wyliczeń „Gazety Prawnej” wynika, że zmiana rządzących pochłonie minimum 14 mln zł.

Podatnicy zapłacą za odejście premierowi, ministrom, wojewodom, członkom gabinetów politycznych, a także posłom i senatorom.

Parlamentarzyści, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, otrzymają na pożegnanie zastrzyk finansowy w wysokości trzymiesięcznego uposażenia. Każdy z 280 posłów i 83 senatorów wzbogaci się o 28 580,70 zł.

Profesor Witold Kieżun z Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Leona Koźmińskiego uważa, że posłowie powinni zrezygnować z odpraw, ponieważ przez cztery lata zarabiali wystarczająco dobrze. – Przywilej ten należy zarezerwować dla posłów zawodowych, którzy cały swój czas i energię poświęcają na pracę w parlamencie i otrzymują za to wynagrodzenie – mówi Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego. Prawa do odprawy nie powinni mieć natomiast ci posłowie, którzy nie pobierają parlamentarnej pensji, ponieważ mają własne źródła utrzymania, np. są ministrami lub właścicielami firm.

Z 36 posłów IV kadencji niepobierających uposażenia, w nowym Sejmie nie zasiądzie 20, w tym dwóch ministrów – Lech Nikolski i Józef Pilarczyk. oni dostaną pieniądze za zakończenie pracy i w Sejmie, i w rządzie. Odprawę otrzyma też były senator Henryk Stokłosa.

Marek Belka na pytanie, co będzie robił, jak przestanie być premierem, odpowiada, że przez najbliższe trzy miesiące nic, bo nie musi. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, w tym premier, zachowują bowiem wynagrodzenie przez 3 miesiące po odwołaniu, ale pod warunkiem, że urząd sprawowały dłużej niż 12 miesięcy. Obecnie prawo takie przysługuje 105 ministrom, wiceministrom i wojewodom. Gdy podejmą pracę, ale mniej płatną, państwo pokryje różnicę, wypłacając im dodatek wyrównawczy. Mirosław Sawicki, który po ustąpieniu z fotela ministra edukacji ponownie obejmie funkcję dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dzięki wspomnianemu przepisowi do stycznia będzie zarabiał ponad 10 tys. zł, zamiast niecałych 6 tys. zł.

Profesor Michał Kulesza, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, że dobry pracownik po rozwiązaniu kontraktu zwykle dostaje odprawę. Dlatego, jego zdaniem, nie ma w tym nic złego, by takie prawo przysługiwało ministrom. – Należy szanować klasę rządzącą, a nasze państwo stać na odprawy pozwalające na spokojne zakończenie kadencji – zgadza się z profesorem Grażyna Kopińska. Z takim poglądem nie zgadza się prof. W. Kieżun. – Byli ministrowie powinni otrzymywać pensje najwyżej przez miesiąc po opuszczeniu fotela. Nie stać nas na trzymiesięczne odprawy dla liczącej 200 osób „erki”.


Jolanta Góra
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama