REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS zakręci autostradą

REKLAMA

Budowa północnego odcinka autostrady A-1, rozpoczęta przed dwoma miesiącami po 8 latach negocjacji, może stanąć. PiS opowiada się nawet za zerwaniem umowy z wykonawcą - prywatną spółką Gdańsk Transport Company (GTC).
Politykom PiS od początku nie podobał się kontrakt z GTC podpisany przez ministra infrastruktury Jana Kurylczyka. Nic dziwnego: 5,6 mln euro za kilometr odcinka A-1 z Gdańska do Nowych Marz, której to kwoty zażyczyła sobie spółka, to krajowy rekord (średnia wynosi ok. 4 mln euro). W dodatku PiS chce budować autostrady inaczej – odejść od koncesji dla prywatnych wykonawców i przejść do bezpośredniego zaangażowania państwa. A do tej koncepcji umowa z GTC absolutnie nie pasuje.
Nieprzemyślany kontrakt

Choć politycy PiS nie chcą wypowiadać się w tej sprawie tuż przed wyborami prezydenckimi, nie ukrywają, że podpisanie kontraktu było błędem, a wiceminister Kurylczyk stanie za to przed prokuratorem.

REKLAMA

– Sprawa A-1 to dla nas priorytet. Ale musimy tak realizować przedsięwzięcie, aby nie narażać budżetu na straty – stwierdza Jerzy Polaczek, najpoważniejszy kandydat na przyszłego ministra infrastruktury.

Wysoka kara

REKLAMA

Tymczasem państwo może za umowę sporo zapłacić. Dlaczego? Otóż przy tak wysokich kosztach budowy przejazd trasą będzie drogi. Kierowcy będą więc ją omijać, tym bardziej że obok pobiegnie wyremontowana droga krajowa nr 1. W rezultacie państwo będzie dopłacać koncesjonariuszowi brakujące wpływy, do czego zobowiązało się w umowie koncesyjnej. Ile? Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – ok. 200 mln zł w pierwszym roku eksploatacji.

– Rzeczywiście, w pierwszych trzech latach od uruchomienia trasy na pewno zaistnieje konieczność dopłat – oświadcza Tomasz Szymczak, rzecznik GTC. Nie potwierdza kwoty, ale zaznacza, że okres państwowych rekompensat dla GTC może się przedłużyć, jeśli autostrada nie będzie w tym czasie uruchomiona na całej długości aż do południowej granicy.

Ile będzie kosztować ewentualne zerwanie umowy? GTC twierdzi, że 24 mln euro (90 mln zł). Ale w GDDKiA można nieoficjalnie usłyszeć, że już wcześniej liczono się z taką alternatywą. Wyodrębniona w Krajowym Funduszu Drogowym rezerwa w wysokości 126 mln zł miałaby zostać przeznaczona właśnie na ten cel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zagrożona wiarygodność

REKLAMA

Problem w tym, że GTC już rozpoczęła prace, bo otrzymała wreszcie kredyt z dwóch instytucji finansowych: Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Nordyckiego Banku Inwestycyjnego. Rzecznik spółki nie chciał zdradzić jego wysokości.
– Na pewno jest to kwota, która zapewni nam front robót do końca tego roku – poinformował Szymczak.

Co na to wszystko drugi z koalicjantów? Poseł Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej pytany o możliwość rozwiązania kontraktu z GTC, przyznaje: – Boję się, że taki czarny scenariusz może nastąpić. To będzie nieszczęście, bo po zerwaniu umowy zachodni inwestorzy zaczną nas oglądać pod lupą – powiedział.

Adam Woźniak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA