REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miliardy w zamrażarce

REKLAMA

Podejście do prywatyzacji zasadniczo dzieli PO i PiS. Z wyjątkiem jednej kwestii: przyszłości resztówek - mniejszościowych udziałów w spółkach Skarbu Państwa. Obie partie chcą resztówki sprzedać. Tyle że nie wiedzą jak.
Gra toczy się o wysoką stawkę. Tylko w tych spółkach, gdzie udział Skarbu Państwa nie przekracza 25 proc., do wzięcia jest blisko 13 mld zł. Po większość z tych pieniędzy byłoby łatwo sięgnąć, sprzedając akcje 41 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Rynkowa wartość papierów tych firm (według Ministerstwa Skarbu Państwa) sięga 11,66 mld zł. Znacznie mniej obiecujące są akcje i udziały w 557 spółkach pozostających poza parkietem – ich wartość nominalna wynosi 1,15 mld zł, wliczając także firmy będące w stanie upadłości bądź likwidacji. Ale nawet połowa tej kwoty byłaby – wobec zapowiadanych przez PiS planów zwiększenia wydatków socjalnych – nie do pogardzenia.

REKLAMA

Państwo powinno pozbyć się resztówek, bo tak mały udział w spółkach (poniżej 25 proc.) niewiele mu daje. Resort skarbu nie kontroluje tych firm. Zbiera za to cięgi – jeszcze w styczniu 2005 roku NIK ujawniła, że ponad 600 przedstawicieli MSP zasiadających w radach nadzorczych nie realizowało uprawnień właścicielskich. NIK zauważyła również, że kolejni ministrowie skarbu prowadzili wobec resztówek niewłaściwą politykę, bo niewiele z nich sprzedawali.

REKLAMA

Tymczasem w niektórych przypadkach nawet minimalny udział może być sporo wart, jak chociażby w przypadku BRE Banku – 0,02 proc. akcji o wartości 988,8 tys. zł lub Sokołowa – 1,2 proc. za ponad 5,5 mln zł.

Czy nowy rząd zmieni w tej sprawie sposób postępowania? Przedstawiciele PO i PiS twierdzą, że tak. Jednak pytani o konkretny sposób sprzedaży resztówek ograniczają się do ogólnikowych deklaracji.

– Na razie podejmujemy decyzje o charakterze politycznym. Dopiero potem opracujemy instrumenty – mówi poseł PO Adam Szejnfeld. Bardziej szczery jest poseł PiS Artur Zawisza. – Jeszcze nie wiem, jak to zrobić – przyznaje.

Można się zatem spodziewać, że koalicja nieprędko sięgnie po „zamrożone” miliardy. Jeśli natomiast będzie wykorzystywać dotychczasowe sposoby, z góry skaże się na niepowodzenie.


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA