REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legislacyjny dekalog na trudną kadencję

REKLAMA

Chociaż na politycznym horyzoncie jeszcze nie widać nowego gabinetu, są już ustawy do wymiany - to efekt wyborczych propozycji POPiS-u. Policzyliśmy tylko najważniejsze. Jest ich ponad dwadzieścia, z konstytucją na czele.
Jutro w Sejmie zbiorą się nowo wybrani posłowie na pierwsze trzydniowe szkolenie. Posłowie poznają tajniki elektronicznego głosowania, dowiedzą się, jak korzystać z poczty, gdzie są ich pokoje. Ale jest coś, czego to wstępne szkolenie nie obejmuje, a co nasi nowi posłowie powinni znać na pamięć. Tym poselskim niezbędnikiem na Wiejskiej jest rozporządzenie o zasadach tworzenia prawa. Posłowie powinni znać te przepisy na wyrywki nie tylko dlatego, że blisko połowa projektów ustaw trafia do laski marszałkowskiej z inicjatywy parlamentarzystów. Powinni je znać przede wszystkim dlatego, że w czasie IV kadencji było to rozporządzenie najczęściej łamane zarówno przez posłów, jak i resortowe służby legislacyjne. Co więc należy zrobić, by uniknąć kompromitujących wpadek?
Pierwsza z brzegu zasada wpisana do bojkotowanego w naszym Sejmie rozporządzenia Rady Ministrów głosi: „ Jeżeli zmiany wprowadzane do ustawy miałyby być liczne albo miałyby naruszać konstrukcję lub spójność ustawy albo gdyby ustawa była już poprzednio wielokrotnie nowelizowana, opracowuje się projekt nowej ustawy”. By uniknąć dyskusji, co to znaczy „liczne” i „wielokrotnie”, proponujemy od razu uprościć ten przepis i powiedzieć wprost np. w sejmowym regulaminie: projekt ustawy, który nazbiera dwadzieścia czy trzydzieści poprawek, wędruje do kosza. Inne przykazanie tego legislacyjnego dekalogu głosi: „Ustawa powinna być tak skonstruowana, aby od przyjętych w niej zasad nie trzeba było wprowadzać licznych wyjątków”. Nasze prawo tworzone jest pod prąd tym racjonalnym zasadom. Profesor Stanisław Gebethner, konstytucjonalista, zło upatruje w nadmiernej kazuistyce i daleko idącej branżowości przepisów. Naszemu ustawodawstwu brakuje ogólnego spojrzenia na potrzeby społeczne i ekonomiczne kraju – podkreśla.
Doktor Janusz Kochanowski, prezes Fundacji „Ius et Lex”, uważa, że reformę tworzenia prawa należy zacząć od deregulacji. – Według znanego raportu Mandelkerna zabieg taki w stosunku do przeregulowanego ustawodawstwa UE powinien doprowadzić do zredukowania przepisów o ok. 40 proc. Taki cel należy również postawić przed naszym prawem – postuluje J. Kochanowski.
O tym, jak ważny jest apel o redukcję przepisów, świadczy najlepiej objętość naszego Dziennika Ustaw. Jest on 7 razy grubszy od swojego brytyjskiego odpowiednika. Ten nad Tamizą liczy 3 tys. stron, nasz 21 tys. stron.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Andrzej Jankowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA