REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzycielowi męża oddaje żona

REKLAMA

Przedsiębiorca Franciszek W. prowadzi własną firmę. Z żoną nie sporządził intercyzy, więc oboje dorabiali się wspólnego majątku. Ich dobrą passę przerwały w tym roku dosyć poważne problemy z kontrahentami. Dla ratowania firmy, mąż musiał zaciągać długi. Wkrótce do ich drzwi zapukał komornik.
Od dziewięciu miesięcy wierzyciele mogą dochodzić należności od zadłużonych małżonków na nowych zasadach. Znowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. nr 162, poz. 1691) umożliwiły prowadzenie egzekucji nie tylko z majątku odrębnego, zwanego obecnie majątkiem osobistym, zadłużonego małżonka, lecz również z wynagrodzenia za pracę, które otrzymał, a także z dochodów, jakie uzyskał z prowadzonej innej działalności zarobkowej, z praw autorskich i pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Obecnie kwota wypłaconego wynagrodzenia i wspomniane dochody wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Dlatego egzekucja zadłużenia jednego małżonka jest możliwa z tego źródła. W dodatku wierzyciel może również uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Możliwość ta ma szczególne znaczenie dla całej rodziny dłużnika wówczas, gdy w długi popadnie przedsiębiorca odpowiadający całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania, które powstały w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Wierzyciel może uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika wówczas, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązania za zgodą swojego małżonka. Wtedy jednak wierzyciel powinien okazać w sądzie dokument potwierdzający wyrażenie tej zgody. Nawet wówczas odpowiedzialność małżonka dłużnika ogranicza się jedynie do majątku objętego wspólnością majątkową.

Klauzulę wykonalności przeciwko majątkowi małżonka dłużnika wierzyciel może uzyskać także wtedy, gdy popadł on w długi, prowadząc przedsiębiorstwo, które wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku wierzyciel powinien jednak udowodnić, że zadłużenie ma związek z prowadzeniem firmy. Dopiero wtedy będzie mógł prowadzić egzekucję ze składników majątku, które tworzą przedsiębiorstwo należące do dłużnika.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W obu tych przypadkach małżonek zadłużonego nie może powoływać się na intercyzę. Nie chroni ona przed egzekucją. Nawet gdyby została zawarta, to wierzyciel może wyegzekwować swoje należności z tych składników, które należałyby do majątku wspólnego małżonków wówczas, gdyby nie było intercyzy.
Małżonkowie mogą się jednak wówczas bronić i wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, żądając od sądu, aby ustalił, że intercyza była skuteczna wobec wierzyciela. Natomiast małżonek dłużnika nie może podnosić zarzutu, że prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego będzie w takim przypadku sprzeczne z zasadami współżycia społecznego z uwagi na charakter wierzytelności albo na stopień przyczynienia się zadłużonego małżonka do powstania majątku wspólnego.

Zdaniem dr. Macieja Mulińskiego, adiunkta w Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zanim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, powinien zbadać, czy jest on rzeczywiście małżonkiem. Jeżeli na przykład małżonkowie pozostają w separacji, to sąd odmawia nadania tej klauzuli. Sąd – jak uważa dr Muliński – powinien też zbadać zgodę małżonka na zaciąganie przez drugiego długów oraz ocenić jej wiarygodność.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA