Wierzycielowi męża oddaje żona
REKLAMA
Obecnie kwota wypłaconego wynagrodzenia i wspomniane dochody wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Dlatego egzekucja zadłużenia jednego małżonka jest możliwa z tego źródła. W dodatku wierzyciel może również uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Możliwość ta ma szczególne znaczenie dla całej rodziny dłużnika wówczas, gdy w długi popadnie przedsiębiorca odpowiadający całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania, które powstały w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Wierzyciel może uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika wówczas, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązania za zgodą swojego małżonka. Wtedy jednak wierzyciel powinien okazać w sądzie dokument potwierdzający wyrażenie tej zgody. Nawet wówczas odpowiedzialność małżonka dłużnika ogranicza się jedynie do majątku objętego wspólnością majątkową.
Klauzulę wykonalności przeciwko majątkowi małżonka dłużnika wierzyciel może uzyskać także wtedy, gdy popadł on w długi, prowadząc przedsiębiorstwo, które wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku wierzyciel powinien jednak udowodnić, że zadłużenie ma związek z prowadzeniem firmy. Dopiero wtedy będzie mógł prowadzić egzekucję ze składników majątku, które tworzą przedsiębiorstwo należące do dłużnika.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zdaniem dr. Macieja Mulińskiego, adiunkta w Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zanim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, powinien zbadać, czy jest on rzeczywiście małżonkiem. Jeżeli na przykład małżonkowie pozostają w separacji, to sąd odmawia nadania tej klauzuli. Sąd – jak uważa dr Muliński – powinien też zbadać zgodę małżonka na zaciąganie przez drugiego długów oraz ocenić jej wiarygodność.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA