REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Haracz dla polskiego kina

REKLAMA

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.
Największe wątpliwości Konfederacji budzi przepis nakładający na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem twórczości filmowej obowiązek wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęte w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii rozwiązanie jest w istocie rodzajem publicznej daniny i stanowi ograniczenie konstytucyjnych zasad wolności i równości. Polska konstytucja nie czyni kinematografii i filmu dobrami szczególnymi, poddanymi wyjątkowej ochronie. Takimi wartościami są natomiast wolność działalności gospodarczej oraz zasad równości podmiotów, w tym gospodarczych. Danina na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uszczupla zyski przedsiębiorców, a tym samym godzi w przysługującą im wolność działalności gospodarczej.
1,5-proc. przychodów właścicieli kin, dystrybutorów filmów, nadawców programów telewizyjnych, operatorów telewizji kablowych i platform satelitarnych ma być od 1 stycznia 2006 r. wpłacanych co kwartał na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Główne zmiany
• Ustawa powołała do życia Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem jest m.in. dofinansowanie projektów filmowych, produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promowanie polskiej twórczości filmowej, wspieranie debiutów filmowych oraz rozwoju artystycznego młodych twórców filmowych,
• Instytut nie będzie sam produkował filmów, ale ma decydować o podziale pieniędzy pomiędzy filmowców.
• Z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia filmowego będzie mógł wystąpić każdy podmiot prowadzący działalność w dziedzinie kinematografii, zarówno polski, jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Podobne zarzuty zgłaszali również wczoraj Marek Sowa, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A. oraz Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor Generalny Grupy ITI. Natomiast w ocenie Agnieszki Odorowicz, dyrektora Instytutu, ustawa o kinematografii jest zgodna z ustawą zasadniczą.
Przeciwko ustawie protestuje również od kilku miesięcy Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). W sierpniu 2005 r. złożyła w biurze rzecznika praw obywatelskich prośbę o złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Aneta Mościcka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA