| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Haracz dla polskiego kina

Haracz dla polskiego kina

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Największe wątpliwości Konfederacji budzi przepis nakładający na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem twórczości filmowej obowiązek wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęte w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii rozwiązanie jest w istocie rodzajem publicznej daniny i stanowi ograniczenie konstytucyjnych zasad wolności i równości. Polska konstytucja nie czyni kinematografii i filmu dobrami szczególnymi, poddanymi wyjątkowej ochronie. Takimi wartościami są natomiast wolność działalności gospodarczej oraz zasad równości podmiotów, w tym gospodarczych. Danina na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uszczupla zyski przedsiębiorców, a tym samym godzi w przysługującą im wolność działalności gospodarczej.
1,5-proc. przychodów właścicieli kin, dystrybutorów filmów, nadawców programów telewizyjnych, operatorów telewizji kablowych i platform satelitarnych ma być od 1 stycznia 2006 r. wpłacanych co kwartał na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Główne zmiany
• Ustawa powołała do życia Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem jest m.in. dofinansowanie projektów filmowych, produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promowanie polskiej twórczości filmowej, wspieranie debiutów filmowych oraz rozwoju artystycznego młodych twórców filmowych,
• Instytut nie będzie sam produkował filmów, ale ma decydować o podziale pieniędzy pomiędzy filmowców.
• Z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia filmowego będzie mógł wystąpić każdy podmiot prowadzący działalność w dziedzinie kinematografii, zarówno polski, jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Podobne zarzuty zgłaszali również wczoraj Marek Sowa, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A. oraz Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor Generalny Grupy ITI. Natomiast w ocenie Agnieszki Odorowicz, dyrektora Instytutu, ustawa o kinematografii jest zgodna z ustawą zasadniczą.
Przeciwko ustawie protestuje również od kilku miesięcy Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). W sierpniu 2005 r. złożyła w biurze rzecznika praw obywatelskich prośbę o złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Aneta Mościcka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »