| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Haracz dla polskiego kina

Haracz dla polskiego kina

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Największe wątpliwości Konfederacji budzi przepis nakładający na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem twórczości filmowej obowiązek wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęte w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii rozwiązanie jest w istocie rodzajem publicznej daniny i stanowi ograniczenie konstytucyjnych zasad wolności i równości. Polska konstytucja nie czyni kinematografii i filmu dobrami szczególnymi, poddanymi wyjątkowej ochronie. Takimi wartościami są natomiast wolność działalności gospodarczej oraz zasad równości podmiotów, w tym gospodarczych. Danina na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uszczupla zyski przedsiębiorców, a tym samym godzi w przysługującą im wolność działalności gospodarczej.
1,5-proc. przychodów właścicieli kin, dystrybutorów filmów, nadawców programów telewizyjnych, operatorów telewizji kablowych i platform satelitarnych ma być od 1 stycznia 2006 r. wpłacanych co kwartał na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Główne zmiany
• Ustawa powołała do życia Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem jest m.in. dofinansowanie projektów filmowych, produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promowanie polskiej twórczości filmowej, wspieranie debiutów filmowych oraz rozwoju artystycznego młodych twórców filmowych,
• Instytut nie będzie sam produkował filmów, ale ma decydować o podziale pieniędzy pomiędzy filmowców.
• Z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia filmowego będzie mógł wystąpić każdy podmiot prowadzący działalność w dziedzinie kinematografii, zarówno polski, jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Podobne zarzuty zgłaszali również wczoraj Marek Sowa, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A. oraz Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor Generalny Grupy ITI. Natomiast w ocenie Agnieszki Odorowicz, dyrektora Instytutu, ustawa o kinematografii jest zgodna z ustawą zasadniczą.
Przeciwko ustawie protestuje również od kilku miesięcy Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). W sierpniu 2005 r. złożyła w biurze rzecznika praw obywatelskich prośbę o złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Aneta Mościcka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »