REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Haracz dla polskiego kina

REKLAMA

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.
Największe wątpliwości Konfederacji budzi przepis nakładający na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem twórczości filmowej obowiązek wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęte w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii rozwiązanie jest w istocie rodzajem publicznej daniny i stanowi ograniczenie konstytucyjnych zasad wolności i równości. Polska konstytucja nie czyni kinematografii i filmu dobrami szczególnymi, poddanymi wyjątkowej ochronie. Takimi wartościami są natomiast wolność działalności gospodarczej oraz zasad równości podmiotów, w tym gospodarczych. Danina na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uszczupla zyski przedsiębiorców, a tym samym godzi w przysługującą im wolność działalności gospodarczej.
1,5-proc. przychodów właścicieli kin, dystrybutorów filmów, nadawców programów telewizyjnych, operatorów telewizji kablowych i platform satelitarnych ma być od 1 stycznia 2006 r. wpłacanych co kwartał na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Główne zmiany
• Ustawa powołała do życia Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem jest m.in. dofinansowanie projektów filmowych, produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promowanie polskiej twórczości filmowej, wspieranie debiutów filmowych oraz rozwoju artystycznego młodych twórców filmowych,
• Instytut nie będzie sam produkował filmów, ale ma decydować o podziale pieniędzy pomiędzy filmowców.
• Z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia filmowego będzie mógł wystąpić każdy podmiot prowadzący działalność w dziedzinie kinematografii, zarówno polski, jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Podobne zarzuty zgłaszali również wczoraj Marek Sowa, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A. oraz Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor Generalny Grupy ITI. Natomiast w ocenie Agnieszki Odorowicz, dyrektora Instytutu, ustawa o kinematografii jest zgodna z ustawą zasadniczą.
Przeciwko ustawie protestuje również od kilku miesięcy Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). W sierpniu 2005 r. złożyła w biurze rzecznika praw obywatelskich prośbę o złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kinematografii.

Aneta Mościcka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA