REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W strefie euro dwa razy mniej osób bez pracy

REKLAMA

Bezrobocie w Polsce jest wciąż największe spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Widać umiarkowaną tendencję spadkową, którą wyhamowuje intensywny proces restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw redukujących koszty pracy.
W całej Wspólnocie bezrobocie w sierpniu nieznacznie wzrosło do 8,7 proc. (z 8,6 proc. w lipcu). Podobny trend zwyżkowy (z 8,5 do 8,6 proc.) wystąpił w krajach strefy euro – wynika z opublikowanego wczoraj raportu Eurostatu. Tradycyjnie kolejny miesiąc z rzędu Polska otwiera listę państw, które w UE mają najwyższą stopę bezrobocia. Ze wskaźnikiem 17,5 proc. znacznie wyprzedzamy Słowację (15,2 proc.), Grecję (9,9 proc.) oraz Francję i Niemcy (oba kraje po 9,6 proc.).

REKLAMA

Najmniejsze bezrobocie notują Irlandia (4,3 proc.), Wielka Brytania (4,6 proc. – dane za czerwiec) oraz Holandia (4,7 proc.) i Dania (4,8 proc.).

Pewnym pocieszeniem dla nas może być fakt, że w porównaniu z sierpniem 2004 r. stopa bezrobocia w Polsce zmniejszyła się o 1,2 proc. Widać zatem tendencję spadkową, ale bardzo umiarkowaną. Sąsiadująca z nami Słowacja potrafiła w ciągu roku zredukować bezrobocie z aż o 2,6 proc. – z 17,8 do 15,2 proc. Jeszcze większą poprawę zaobserwowano na Litwie, gdzie bezrobocie spadło o 3,2 proc. (z 10,7 do 7,5 proc.). W Polsce spadek wiąże się niewątpliwie ze wzrostem gospodarczym, chociaż akurat na tle innych krajów regionu, zwłaszcza państw bałtyckich, tempo rozwoju ekonomicznego pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

REKLAMA

Wzrost gospodarczy nie zawsze jednak prowadzi do dynamicznego wzrostu zatrudnienia. Jak przypomina Jan Rutkowski z Banku Światowego, wysokie bezrobocie w Polsce związane jest także z intensywnym procesem restrukturyzacji polskich firm, które walczą o konkurencyjność na globalnym rynku. Jedną z metod podnoszenia konkurencyjności jest redukcja kosztów, w tym kosztów pracy, za czym idą zwolnienia.

Polska jest również liderem w dziedzinie bezrobocia wśród młodych ludzi – poniżej 25 roku życia. Wskaźniki są dramatyczne, gdyż więcej niż jedna trzecia populacji w tej grupie wiekowej (35,0 proc.) nie ma w naszym kraju szansy na podjęcie pracy. Jeszcze tylko w Grecji (25,0 proc.) i na Słowacji (24,8 proc.) zjawisko przybiera równie niepokojące rozmiary. Specjaliści uspokajają, że bezrobocie wśród młodych jest zwykle dwukrotnie wyższe od przeciętnej stopy w każdym kraju. W całej Unii bez pracy w sierpniu znajdowało się 18,8 proc. ogólu ludności w wieku produkcyjnym.


Tadeusz Barzdo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA