reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 92 postulaty przedsiębiorców do rządu i parlamentu

92 postulaty przedsiębiorców do rządu i parlamentu

Ani socjalna, ani liberalna, lecz normalna - taka zdaniem przedsiębiorców z BCC powinna być Polska pod nowymi rządami.

PiS chce budować IV Rzeczpospolitą. Życzymy powodzenia, ale to będzie trudne. W kontekście niskiej frekwencji w wyborach, parlament nie odzwierciedla poglądów obywateli w stopniu umożliwiającym poważne

zmiany prawa

, jak np. zmiana konstytucji. PiS ma poparcie 10 proc. obywateli - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.


Zdaniem przedsiębiorców i bez zmian konstytucji nowy rząd będzie miał masę pracy. - Zadłużenie skarbu państwa może do końca roku sięgnąć 500 mld zł. 12 proc. obywateli żyje w biedzie. Mamy blisko 20-proc.

bezrobocie

, a rządowe prognozy 5,5-proc. wzrostu PKB nie sprawdziły się i w tym roku ma on wynieść 3,3 proc. Z tymi liczbami nowy rząd będzie się musiał zmierzyć - stwierdził Goliszewski.


Jednym tchem wymieniał też inne problemy stojące przez rządem, który tworzyć będzie PiS. "Z kraju wyjeżdżają młodzi, wykształceni ludzie. 60 proc. uprawnionych nie bierze udziału w wyborach.

Polska

zajęła 57. miejsce w międzynarodowym rankingu innowacyjności i konkurencyjności obejmującym 60 państw". - Wiele trzeba zmienić, dlatego przygotowaliśmy listę oczekiwań kierowanych do nowego rządu i parlamentu - stwierdził.


Lista 92 postulatów obejmuje niemal wszystkie aspekty życia. Przedsiębiorcy chcą m.in. przyspieszenia i uproszczenia postępowania karnego, odpowiedzialności osobistej i zawodowej urzędników za nadużycia prawa, ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, prawa do zamykania firm w obronie przed nielegalnym strajkiem, określenia zasad reprywatyzacji, reformy systemu ochrony zdrowia, zmiany zasad tworzenia prawa, przekształcenia Senatu w izbę społeczno-gospodarczą, rozważenia potrzeby dalszego funkcjonowania powiatów, zmniejszenia liczby urzędników.


BCC wymienia też dwie rzeczy do załatwienia "na szybko". - Racjonalizacja wydatków budżetu państwa i reforma systemu podatkowego - stwierdził prezes BCC. Dodał, że przy racjonalizacji chodzi nie tylko o zapowiadaną likwidację funduszy i agencji rządowych, ale także o zajęcie się problemem fałszywych bezrobotnych i rencistów oraz zmiany zasad przyznawania różnego rodzaju zasiłków.


A podatki? - Chętnie widzielibyśmy 15-proc.

podatek

liniowy, który proponowała PO. Ministerstwo Finansów musiałoby jednak przeprowadzić symulację, z której by wynikało, co jego wprowadzenie będzie oznaczało dla obywateli i gospodarki - mówił prezes. A ponieważ po wygraniu wyborów przez PiS na 15-proc.

podatek

liniowy raczej się nie zanosi, BCC zgłosiło własną propozycję - 18-proc. podatek powszechny z kwotą dochodów wolną od podatku w wysokości 4000 zł.Piotr Skwirowski
reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama