REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

92 postulaty przedsiębiorców do rządu i parlamentu

REKLAMA

Ani socjalna, ani liberalna, lecz normalna - taka zdaniem przedsiębiorców z BCC powinna być Polska pod nowymi rządami.
PiS chce budować IV Rzeczpospolitą. Życzymy powodzenia, ale to będzie trudne. W kontekście niskiej frekwencji w wyborach, parlament nie odzwierciedla poglądów obywateli w stopniu umożliwiającym poważne zmiany prawa, jak np. zmiana konstytucji. PiS ma poparcie 10 proc. obywateli - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.
Zdaniem przedsiębiorców i bez zmian konstytucji nowy rząd będzie miał masę pracy. - Zadłużenie skarbu państwa może do końca roku sięgnąć 500 mld zł. 12 proc. obywateli żyje w biedzie. Mamy blisko 20-proc. bezrobocie, a rządowe prognozy 5,5-proc. wzrostu PKB nie sprawdziły się i w tym roku ma on wynieść 3,3 proc. Z tymi liczbami nowy rząd będzie się musiał zmierzyć - stwierdził Goliszewski.
Jednym tchem wymieniał też inne problemy stojące przez rządem, który tworzyć będzie PiS. "Z kraju wyjeżdżają młodzi, wykształceni ludzie. 60 proc. uprawnionych nie bierze udziału w wyborach. Polska zajęła 57. miejsce w międzynarodowym rankingu innowacyjności i konkurencyjności obejmującym 60 państw". - Wiele trzeba zmienić, dlatego przygotowaliśmy listę oczekiwań kierowanych do nowego rządu i parlamentu - stwierdził.
Lista 92 postulatów obejmuje niemal wszystkie aspekty życia. Przedsiębiorcy chcą m.in. przyspieszenia i uproszczenia postępowania karnego, odpowiedzialności osobistej i zawodowej urzędników za nadużycia prawa, ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, prawa do zamykania firm w obronie przed nielegalnym strajkiem, określenia zasad reprywatyzacji, reformy systemu ochrony zdrowia, zmiany zasad tworzenia prawa, przekształcenia Senatu w izbę społeczno-gospodarczą, rozważenia potrzeby dalszego funkcjonowania powiatów, zmniejszenia liczby urzędników.
BCC wymienia też dwie rzeczy do załatwienia "na szybko". - Racjonalizacja wydatków budżetu państwa i reforma systemu podatkowego - stwierdził prezes BCC. Dodał, że przy racjonalizacji chodzi nie tylko o zapowiadaną likwidację funduszy i agencji rządowych, ale także o zajęcie się problemem fałszywych bezrobotnych i rencistów oraz zmiany zasad przyznawania różnego rodzaju zasiłków.
A podatki? - Chętnie widzielibyśmy 15-proc. podatek liniowy, który proponowała PO. Ministerstwo Finansów musiałoby jednak przeprowadzić symulację, z której by wynikało, co jego wprowadzenie będzie oznaczało dla obywateli i gospodarki - mówił prezes. A ponieważ po wygraniu wyborów przez PiS na 15-proc. podatek liniowy raczej się nie zanosi, BCC zgłosiło własną propozycję - 18-proc. podatek powszechny z kwotą dochodów wolną od podatku w wysokości 4000 zł.

Piotr Skwirowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA