REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WWK wzrósł w sierpniu o 0,7 pkt.

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w sierpniu o 0,7 punkta - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Jest to drugi miesiąc z rzędu jego konsekwentnej poprawy, jednak ciągle nie można traktować tego wzrostu jako wyraźnego sygnału, świadczącego o nadchodzącym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego. Mocną stroną gospodarki w ostatnich miesiącach są nastroje panujące na giełdzie, jednak w sferze realnej oznaki poprawy koniunktury są raczej umiarkowane" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć uległo poprawie, jeden pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca, zaś dwa pogorszyły się. Zdaniem ośrodka do wzrostu wartości wskaźnika w największym stopniu przyczyniły się kolejne rekordy notowań indeksów giełdowych.

"Aktywność inwestorów - głównie zagranicznych - rosła w ostatnim czasie wraz z przedwyborczymi notowaniami Platformy Obywatelskiej i szansą na dalsze reformowanie gospodarki. Pierwsze dni po wyborach nie przyniosły jak do tej pory zdecydowanej zmiany nastrojów na warszawskim parkiecie" - napisano w komentarzu.

Poprawa pozostałych składowych wskaźnika wyprzedzającego nie była już tak wyraźna, jak w przypadku wskaźników giełdowych.

W opinii BIEC słabą stroną polskiej gospodarki jest zbyt wolne tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw. Miesiąc wcześniej wydawało się, że zamówienia zaczynają napływać szerszym strumieniem, lecz w sierpniu ponownie osłabły - ocenia BIEC.

"W przypadku zamówień przeznaczonych na eksport spadek ten jest dość znaczny. Mocniejsza złotówka nie sprzyja polskim eksporterom a na rynku krajowym taniejący import zaczyna coraz mocniej wypierać rodzimych producentów" - napisała Drozdowicz.

Według badań pogarszają się również wyniki finansowe przedsiębiorstw. Zdaniem BIEC o gorszych rezultatach finansowych firm decydują przede wszystkim rosnące koszty, a wśród nich w szczególności koszty produkcji.

"Utrzymujący się już od dłuższego czasu wzrost cen ropy oraz innych surowców nie może pozostawać bez wpływu na koszty wytwarzania nawet przy umacniającej się złotówce. Rosnące koszty w przypadku eksporterów częściowo rekompensuje silniejsza złotówka. W przypadku przedsiębiorstw produkujących wyłącznie na rynek krajowy, które jednocześnie muszą importować surowce, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw z pewnością ograniczają inwestycyjne zamiary firm. A to może stać się w przyszłości głównym hamulcem wzrostu" - uważa Drozdowicz.

Wobec niezbyt wyraźnych sygnałów po stronie zamówień, również spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów został wyhamowany. Co prawda zapasy w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyły się nieco, ale z perspektywy kilku miesięcy bardziej można mówić o ich stabilizacji niż o kurczeniu się.

Według badań BIEC eksport staje się coraz trudniejszy, zaś popyt krajowy nie wykazuje oznak ożywienia. Płace w ujęciu realnym w sektorze przedsiębiorstw pozostały w sierpniu na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego, zaś w skali roku wzrosły zaledwie o 13 złotych.

"Stąd również słabe zainteresowanie kredytem konsumpcyjnym ze strony gospodarstw domowych. Dynamika zadłużenia z tytułu tego kredytu od maja br. uległa znacznemu osłabieniu. Podobnie zachowuje się podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym. Jej niewielki sierpniowy przyrost jest ciągle poniżej wartości z maja br." - napisano w komentarzu.

Mimo słabszej dynamiki produkcji oraz trudnej sytuacji finansowej firm, menedżerowie przedsiębiorstw wykazują większy optymizm co do perspektyw rozwojowych całej gospodarki niż jeszcze trzy miesiące temu. Przez kolejne dwa miesiące ich oczekiwania w tym zakresie ulegały stopniowej poprawie.

"Być może mają oni nadzieję, że ceny surowców w końcu przestaną rosnąć, a zwiększą się zyski firm, co w dalszej perspektywie ożywi popyt" - uważa Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA