REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WWK wzrósł w sierpniu o 0,7 pkt.

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w sierpniu o 0,7 punkta - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Jest to drugi miesiąc z rzędu jego konsekwentnej poprawy, jednak ciągle nie można traktować tego wzrostu jako wyraźnego sygnału, świadczącego o nadchodzącym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego. Mocną stroną gospodarki w ostatnich miesiącach są nastroje panujące na giełdzie, jednak w sferze realnej oznaki poprawy koniunktury są raczej umiarkowane" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć uległo poprawie, jeden pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca, zaś dwa pogorszyły się. Zdaniem ośrodka do wzrostu wartości wskaźnika w największym stopniu przyczyniły się kolejne rekordy notowań indeksów giełdowych.

"Aktywność inwestorów - głównie zagranicznych - rosła w ostatnim czasie wraz z przedwyborczymi notowaniami Platformy Obywatelskiej i szansą na dalsze reformowanie gospodarki. Pierwsze dni po wyborach nie przyniosły jak do tej pory zdecydowanej zmiany nastrojów na warszawskim parkiecie" - napisano w komentarzu.

Poprawa pozostałych składowych wskaźnika wyprzedzającego nie była już tak wyraźna, jak w przypadku wskaźników giełdowych.

W opinii BIEC słabą stroną polskiej gospodarki jest zbyt wolne tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw. Miesiąc wcześniej wydawało się, że zamówienia zaczynają napływać szerszym strumieniem, lecz w sierpniu ponownie osłabły - ocenia BIEC.

"W przypadku zamówień przeznaczonych na eksport spadek ten jest dość znaczny. Mocniejsza złotówka nie sprzyja polskim eksporterom a na rynku krajowym taniejący import zaczyna coraz mocniej wypierać rodzimych producentów" - napisała Drozdowicz.

Według badań pogarszają się również wyniki finansowe przedsiębiorstw. Zdaniem BIEC o gorszych rezultatach finansowych firm decydują przede wszystkim rosnące koszty, a wśród nich w szczególności koszty produkcji.

"Utrzymujący się już od dłuższego czasu wzrost cen ropy oraz innych surowców nie może pozostawać bez wpływu na koszty wytwarzania nawet przy umacniającej się złotówce. Rosnące koszty w przypadku eksporterów częściowo rekompensuje silniejsza złotówka. W przypadku przedsiębiorstw produkujących wyłącznie na rynek krajowy, które jednocześnie muszą importować surowce, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw z pewnością ograniczają inwestycyjne zamiary firm. A to może stać się w przyszłości głównym hamulcem wzrostu" - uważa Drozdowicz.

Wobec niezbyt wyraźnych sygnałów po stronie zamówień, również spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów został wyhamowany. Co prawda zapasy w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyły się nieco, ale z perspektywy kilku miesięcy bardziej można mówić o ich stabilizacji niż o kurczeniu się.

Według badań BIEC eksport staje się coraz trudniejszy, zaś popyt krajowy nie wykazuje oznak ożywienia. Płace w ujęciu realnym w sektorze przedsiębiorstw pozostały w sierpniu na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego, zaś w skali roku wzrosły zaledwie o 13 złotych.

"Stąd również słabe zainteresowanie kredytem konsumpcyjnym ze strony gospodarstw domowych. Dynamika zadłużenia z tytułu tego kredytu od maja br. uległa znacznemu osłabieniu. Podobnie zachowuje się podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym. Jej niewielki sierpniowy przyrost jest ciągle poniżej wartości z maja br." - napisano w komentarzu.

Mimo słabszej dynamiki produkcji oraz trudnej sytuacji finansowej firm, menedżerowie przedsiębiorstw wykazują większy optymizm co do perspektyw rozwojowych całej gospodarki niż jeszcze trzy miesiące temu. Przez kolejne dwa miesiące ich oczekiwania w tym zakresie ulegały stopniowej poprawie.

"Być może mają oni nadzieję, że ceny surowców w końcu przestaną rosnąć, a zwiększą się zyski firm, co w dalszej perspektywie ożywi popyt" - uważa Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA