reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pogorszenie kwartalnego i rocznego indeksu PKPP

Pogorszenie kwartalnego i rocznego indeksu PKPP

Roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan obniżył się we wrześniu o 2 pkt do poziomu 54 pkt, a indeks kwartalny stracił aż 4 pkt do 51 pkt, co jest najniższym notowaniem w III kwartale - podała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Spadek indeksu, który obecnie znajduje się na granicy połowy skali odzwierciedla, gorsze od oczekiwanych wcześniej, tendencje popytu krajowego, co nie rokuje znacznego przyspieszenia tempa wzrostu PKB w trzecim kwartale.Zdaniem ekspertów PKPP, można jednak spodziewać się, że roczne tempo wzrostu będzie jednak wyższe, dzięki przyspieszeniu w ostatnim kwartale. Wskazuje na to fakt, że indeks roczny jest wciąż wyższy od kwartalnego, a indeks półroczny, który uzyskał 58 pkt, przewyższa obecnie zarówno indeks kwartalny, jak i roczny."Są szanse na przyspieszenie dynamiki spożycia dzięki wzrostowi funduszu płac i kredytu konsumpcyjnego. Gospodarce sprzyjają parametry makroekonomiczne, jak niska inflacja i deficyt obrotów z zagranicą, stabilizacja deficytu budżetowego i dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw" - napisano w komentarzu.Największe redukcje odnotowały indeksy popytu, kwartalny i roczny, które straciły odpowiednio po 11 i 9 pkt w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca oraz ukształtowały się na najniższym dotąd poziomie (40 i 35 pkt). Mniejszej redukcji uległ tylko indeks półroczny, który obniżył się o 6 pkt i obecnie wynosi 49 pkt.Indeksy finansów uległy dalszej kilkupunktowej poprawie, co jest przede wszystkim rezultatem bardzo dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstw - wysokiej płynności i rentowności, oraz tendencji malejących stóp procentowych.Kwartalny i roczny indeks finansów uzyskały po 69 pkt (wobec 67 w sierpniu), natomiast półroczny uzyskał 68 pkt (również wobec 67 w sierpniu). Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej uzyskały po 68 pkt, natomiast półroczny 67.Nieoczekiwanie po wyborach poprawiły się znacznie oceny sytuacji politycznej. Indeksy czynników politycznych we wszystkich przekrojach czasowych wzrosły o kilkanaście punktów, a indeks roczny osiągnął rekordowy poziom 38 pkt (wobec 25 w sierpniu). Kwartalny uzyskał 32 pkt (wobec sierpniowych 18), a półroczny 42 (wobec 27).Indeks Biznesu PKPP Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od 2003 roku. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama