REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogorszenie kwartalnego i rocznego indeksu PKPP

REKLAMA

Roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan obniżył się we wrześniu o 2 pkt do poziomu 54 pkt, a indeks kwartalny stracił aż 4 pkt do 51 pkt, co jest najniższym notowaniem w III kwartale - podała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Spadek indeksu, który obecnie znajduje się na granicy połowy skali odzwierciedla, gorsze od oczekiwanych wcześniej, tendencje popytu krajowego, co nie rokuje znacznego przyspieszenia tempa wzrostu PKB w trzecim kwartale.

Zdaniem ekspertów PKPP, można jednak spodziewać się, że roczne tempo wzrostu będzie jednak wyższe, dzięki przyspieszeniu w ostatnim kwartale. Wskazuje na to fakt, że indeks roczny jest wciąż wyższy od kwartalnego, a indeks półroczny, który uzyskał 58 pkt, przewyższa obecnie zarówno indeks kwartalny, jak i roczny.

"Są szanse na przyspieszenie dynamiki spożycia dzięki wzrostowi funduszu płac i kredytu konsumpcyjnego. Gospodarce sprzyjają parametry makroekonomiczne, jak niska inflacja i deficyt obrotów z zagranicą, stabilizacja deficytu budżetowego i dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw" - napisano w komentarzu.

Największe redukcje odnotowały indeksy popytu, kwartalny i roczny, które straciły odpowiednio po 11 i 9 pkt w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca oraz ukształtowały się na najniższym dotąd poziomie (40 i 35 pkt). Mniejszej redukcji uległ tylko indeks półroczny, który obniżył się o 6 pkt i obecnie wynosi 49 pkt.

Indeksy finansów uległy dalszej kilkupunktowej poprawie, co jest przede wszystkim rezultatem bardzo dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstw - wysokiej płynności i rentowności, oraz tendencji malejących stóp procentowych.

Kwartalny i roczny indeks finansów uzyskały po 69 pkt (wobec 67 w sierpniu), natomiast półroczny uzyskał 68 pkt (również wobec 67 w sierpniu). Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej uzyskały po 68 pkt, natomiast półroczny 67.

Nieoczekiwanie po wyborach poprawiły się znacznie oceny sytuacji politycznej. Indeksy czynników politycznych we wszystkich przekrojach czasowych wzrosły o kilkanaście punktów, a indeks roczny osiągnął rekordowy poziom 38 pkt (wobec 25 w sierpniu). Kwartalny uzyskał 32 pkt (wobec sierpniowych 18), a półroczny 42 (wobec 27).

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od 2003 roku. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA