REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty offsetowe utknęły w biurkach

REKLAMA

Prokom i ComputerLand liczyły, że wspólnie uda im się zgarnąć ponad 1,5 mld dol. z puli offsetu na samolot F-16. Jednak rząd schował umowy do biurka, a nowa ekipa zapowiada ich rewizje. W teleinformatycznym kontrakcie stulecia zapowiada się nowe rozdanie kart.
Platforma Obywatelska zapowiada przejrzenie umowy offsetowej. – Wątpliwości budzi wybór wykonawcy systemu TETRA – mówi Adam Szejnfeld z PO, szef sejmowej Komisji Gospodarki.

REKLAMA

Budowa systemu łączności dla służb specjalnych TETRA jest jednym z głównych punktów umowy offsetowej podpisanej przez rząd polski z Lockheedem-Martinem, producentem samolotu F-16. Wartość inwestycji – nawet 1,5 mld dol. – była tak kusząca, że topór wojenny zakopali dwaj najwięksi krajowi rywale z branży IT: Prokom i ComputerLand. Zgoda opłaciła się – Lockheed-Martin wskazał utworzoną przez nich spółkę Tetra System Polska (TSP) jako wykonawcę projektu.

Teraz politycy zwycięskich partii kwestionują takie rozwiązanie.– Być może wykonawcę należy wyłonić w ramach międzynarodowego przetargu – zastanawia się Adam Szejnfeld.

REKLAMA

TSP odmawia komentarzy, jednak wiadomo, że taka wiadomość to dla niej nic dobrego. Rozpisanie przetargu odsunie wykonanie projektu o co najmniej 5 lat. Oprócz TSP w szranki stanie prawdopodobnie europejski gigant EADS (właściciel m.in. Airbusa), który po kupieniu od Nokii działu produkującego sprzęt do TETRY ma ochotę na mocne wejście na rynek łączności.

REKLAMA

Atutem TSP, oprócz know-how Motoroli, największego udziałowca konsorcjum, jest dobre rozpoznanie sytuacji. Spółka ma opracowanych kilka wariantów realizacji projektu. Jednak, chociaż umowę offsetową podpisano w kwietniu 2003 roku, MSWiA do tej pory nie określiło parametrów technicznych, jakich oczekuje od systemu, z którego będą korzystać podległe mu służby.- Dobra praktyka nakazuje, by nie podejmować decyzji wiążących nowy rząd – wyjaśnia Leszek Ciećwierz, podsekretasz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za koordynację prac nad TETRĄ. Najwyraźniej o zmianie ekipy myślano w ministerstwie już od dwóch i pół roku.

TETRA to nie jedyny offsetowy projekt IT, który utknął w ministerialnych szafach. W kolejce czeka również budowa centrum zarządzania kryzysowego i Rejestr Usług Medycznych. Szacuje się, że każdy z projektów jest wart około 0,5 mld zł. Ze wskazania Lockheeda-Martina oba miały być realizowane przez spółki Prokomu i ComputerLandu – C2 Polska i RUM IT. Teraz ich alians stoi pod znakiem zapytania. Zwłaszcza w przypadku RUM-u. Jeżeli nowy rząd zdecyduje się na ogłoszenie przetargu, obie firmy będą ze sobą konkurować. Szanse wydają się równe – każda z nich komputeryzowała już wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (Prokom poprzez należącą do jego grupy spółkę SPIN). Do gry mogą włączyć się jednak firmy zagraniczne: IBM i HP.

Kiedy podpisywano umowę offsetową, Grzegorz Kołodko, ówczesny minister finansów, chwalił się, że nikt nie byłby w stanie utargować więcej. Jednak jego politycznym kolegom zabrakło woli, aby spożytkować dobrodziejstwa kontraktu. Nowa ekipa ma teraz pełne pole do popisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łukasz Ruciński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA