REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótsza droga do dłużnika

REKLAMA

Wierzyciele liczyli na to, że po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zadłużenia będą szybciej i sprawniej egzekwowane. Z postępowania egzekucyjnego została usunięta kasacja, a nawet ograniczono dopuszczalność zażalenia. Po siedmiu miesiącach obowiązywania nowych przepisów pokuszono się o ich ocenę.
Podczas seminarium zorganizowanego wczoraj przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie i redakcję „Monitora Prawniczego” dyskutowano przede wszystkim o tym, czy środki zaskarżenia, jakie można stosować w postępowaniu egzekucyjnym po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, rzeczywiście usprawniły jego przebieg. W dużej mierze do szybszego egzekwowania długów powinno przyczynić się ograniczenie środków zaskarżenia, z których mogą skorzystać strony postępowania. Dzięki temu nie będzie się ono nadmiernie przeciągało.
Skarga kasacyjna, w którą przekształciła się kasacja, została w zasadzie usunięta z tego postępowania i można ją stosować jedynie przy wykonywaniu zagranicznego tytułu egzekucyjnego. Ograniczono też liczbę przypadków, w których wnosi się zażalenia na postanowienia sądów wydawane w sprawach związanych z egzekucją. Sporo zmian dotyczy też skarg na czynności komornika, przede wszystkim tego, kiedy i jak można je wnosić oraz sposobu rozpoznawania.
– Skarga przysługuje na każdą czynność komornika, jeżeli przepisy k.p.c. nie stanowią inaczej – powiedział podczas seminarium prof. dr hab. Janusz Jankowski, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Została więc wyłączona skarga na udzielenie przybicia ruchomości, które mogłyby ulec szybkiemu zepsuciu oraz wówczas, gdy przewidziany jest inny środek zaskarżenia danej czynności komornika. Na przykład zarzuty wnosi się na sporządzane przez komorników plany podziału sumy uzyskanej z egzekucji – dodał.
Na podobnych zasadach po nowelizacji przepisów wnosi się skargi wówczas, gdy komornik zaniecha dokonania czynności. Ma prawo zrobić to nie tylko strona, lecz każdy, czyje prawa zostały naruszone przez takie postępowanie komornika.
Zdaniem J. Jankowskiego, przed nowelizacją kpc sporo wątpliwości wywoływała forma skargi, ponieważ przepisy nie określały wymagań, jakie powinna ona spełniać. Wprawdzie w dwóch wypadkach przepisy dopuszczały wniesienie jej ustnie, to jednak wykształciła się praktyka, że również w pozostałych sprawach składano ją na piśmie lub ustnie do protokołu. Sporządzona na piśmie musiała spełniać wymogi pisma procesowego. Jednakże niektórzy teoretycy byli przeciwnikami tej praktyki i preferowali wyłącznie formę pisemną skargi. Nowelizacja rozstrzygnęła spór i wprowadziła wymóg, że skarga na czynności komornika powinna spełniać warunki przewidziane dla pisma procesowego.
Wprawdzie wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, pod warunkiem że sąd nie zawiesił postępowania ani nie wstrzymał dokonania czynności. W praktyce jednak w ten sposób został przedłużony tok postępowania i oddalił się moment wyegzekwowania należności. Sąd został zobowiązany do przekazania odpisu skargi komornikowi, a on z kolei na piśmie w ciągu 3 dni musi uzasadnić, dlaczego wykonał zaskarżoną czynność, bądź podać przyczyny, dlaczego zaniechał jej dokonania. Następnie powinien do sądu odesłać uzasadnienie i akta sprawy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA