REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótsza droga do dłużnika

REKLAMA

Wierzyciele liczyli na to, że po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zadłużenia będą szybciej i sprawniej egzekwowane. Z postępowania egzekucyjnego została usunięta kasacja, a nawet ograniczono dopuszczalność zażalenia. Po siedmiu miesiącach obowiązywania nowych przepisów pokuszono się o ich ocenę.
Podczas seminarium zorganizowanego wczoraj przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie i redakcję „Monitora Prawniczego” dyskutowano przede wszystkim o tym, czy środki zaskarżenia, jakie można stosować w postępowaniu egzekucyjnym po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, rzeczywiście usprawniły jego przebieg. W dużej mierze do szybszego egzekwowania długów powinno przyczynić się ograniczenie środków zaskarżenia, z których mogą skorzystać strony postępowania. Dzięki temu nie będzie się ono nadmiernie przeciągało.
Skarga kasacyjna, w którą przekształciła się kasacja, została w zasadzie usunięta z tego postępowania i można ją stosować jedynie przy wykonywaniu zagranicznego tytułu egzekucyjnego. Ograniczono też liczbę przypadków, w których wnosi się zażalenia na postanowienia sądów wydawane w sprawach związanych z egzekucją. Sporo zmian dotyczy też skarg na czynności komornika, przede wszystkim tego, kiedy i jak można je wnosić oraz sposobu rozpoznawania.
– Skarga przysługuje na każdą czynność komornika, jeżeli przepisy k.p.c. nie stanowią inaczej – powiedział podczas seminarium prof. dr hab. Janusz Jankowski, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Została więc wyłączona skarga na udzielenie przybicia ruchomości, które mogłyby ulec szybkiemu zepsuciu oraz wówczas, gdy przewidziany jest inny środek zaskarżenia danej czynności komornika. Na przykład zarzuty wnosi się na sporządzane przez komorników plany podziału sumy uzyskanej z egzekucji – dodał.
Na podobnych zasadach po nowelizacji przepisów wnosi się skargi wówczas, gdy komornik zaniecha dokonania czynności. Ma prawo zrobić to nie tylko strona, lecz każdy, czyje prawa zostały naruszone przez takie postępowanie komornika.
Zdaniem J. Jankowskiego, przed nowelizacją kpc sporo wątpliwości wywoływała forma skargi, ponieważ przepisy nie określały wymagań, jakie powinna ona spełniać. Wprawdzie w dwóch wypadkach przepisy dopuszczały wniesienie jej ustnie, to jednak wykształciła się praktyka, że również w pozostałych sprawach składano ją na piśmie lub ustnie do protokołu. Sporządzona na piśmie musiała spełniać wymogi pisma procesowego. Jednakże niektórzy teoretycy byli przeciwnikami tej praktyki i preferowali wyłącznie formę pisemną skargi. Nowelizacja rozstrzygnęła spór i wprowadziła wymóg, że skarga na czynności komornika powinna spełniać warunki przewidziane dla pisma procesowego.
Wprawdzie wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, pod warunkiem że sąd nie zawiesił postępowania ani nie wstrzymał dokonania czynności. W praktyce jednak w ten sposób został przedłużony tok postępowania i oddalił się moment wyegzekwowania należności. Sąd został zobowiązany do przekazania odpisu skargi komornikowi, a on z kolei na piśmie w ciągu 3 dni musi uzasadnić, dlaczego wykonał zaskarżoną czynność, bądź podać przyczyny, dlaczego zaniechał jej dokonania. Następnie powinien do sądu odesłać uzasadnienie i akta sprawy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA