REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy PiS spełni przedwyborcze obietnice?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wyborcze zwycięstwo wcale nie ułatwi politykom Prawa i Sprawiedliwości realizacji przedwyborczych obietnic. W zderzeniu z realiami gospodarki i wolą koalicjanta część z nich może być sukcesem połowicznym lub wręcz powędrować do kosza.
■ PO PIERWSZE: SIŁA POLSKIEJ WALUTY wzrośnie, ale później. Na razie inwestorzy są rozczarowani, że PO nie będzie grała pierwszych skrzypiec w koalicji. Dlatego w poniedziałek rano osłabił się złoty i obligacje. Nasza waluta straciła ponad 1,5 proc. do euro i 2 proc. do dolara. Potem złoty odrobił część strat, ale do wyborów prezydenckich euro może być wyceniane powyżej 4 zł.

– W dłuższej perspektywie złoty będzie się jednak wzmacniał, bo nowa koalicja nie zafunduje szoków gospodarce – uważa Piotr Soroczyński główny ekonomista BOŚ.

REKLAMA

■ PO DRUGIE: LOS RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ nie jest jeszcze przesądzony. PiS chce zlikwidować Radę. Wczoraj ten pomysł podtrzymywał Cezary Mech, wymieniany jako kandydat na ministra finansów.

REKLAMA

– Faktycznie byłaby to tylko zmiana mechanizmu podejmowania decyzji w polityce monetarnej, zamiast 10-osobowego gremium robiłby to prezes NBP. Taki wariant rynek przyjąłby spokojnie – komentuje Piotr Soroczyński. Gorzej, gdyby to oznaczało ingerowanie w poziom stóp czy kurs złotego, ale PiS nie chce sterowania walutą. Z drugiej strony likwidacja RPP jest mało realna, bo sprzeciwia się temu PO.

– Likwidacja RPP wymagałaby zmiany konstytucji. Ponieważ Platforma nie zmieni zdania, PiS nie zbierze odpowiedniej liczby głosów potrzebnych do takiej zmiany – ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk WGI.

■ PO TRZECIE: PÓŹNIEJ DO EURO to wariant realny, choć analitycy nie są w tej kwestii zgodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Moment przystąpienia do strefy euro na pewno się oddali, bo obecny Sejm nie będzie forsował szybkiego przyjęcia wspólnej waluty – przewiduje Marek Rogalski, analityk firmy Palladia.

Może się jednak okazać, że jeśli w ogóle chcemy wejść do strefy euro, lepiej się spieszyć.

REKLAMA

– Złoty będzie w każdym kolejnym roku umacniał się do euro, a to oznacza, że jeśli wejdziemy do strefy późno, to przy dużo wyższym kursie, co niekorzystnie wpłynie na konkurencyjność gospodarki – argumentuje Soroczyński. Jego zdaniem, termin 2009-2010 jest nadal aktualny, a w najbliższych kilku latach będą dobre warunki do spełnienia wymaganych kryteriów i wejścia do ERM2. Innego zdania jest Piotr Kuczyński, który uważa, że najbliższy termin to lata 2012-2013, a wyniki wyborów nie mają na to wpływu.

■ PO CZWARTE: CIĘCIA W ADMINISTRACJI mają według PiS przynieść prawie 6 mld zł rocznie. Ale to kwota mało realna, bo administracja jest nie tyle za duża, co przede wszystkim nieefektywna.

– Odchudzenie jej nawet o połowę nie sprawi, że pozostała część będzie funkcjonować sprawniej – uważa Piotr Tamowicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Na pewno spore oszczędności przyniosą cięcia wśród agend rządowych, które zapowiadała także PO. W programie „Taniego Państwa” jest m.in. likwidacja PFRON, Agencji Nieruchomości Rolnych czy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Ale cięcia nie oznaczają, że przybędzie państwowej kasie.

– Jeśli coś się zaoszczędzi, trzeba będzie to wydać. Na przykład na konieczną reformę wymiaru sprawiedliwości – mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

■ PO PIĄTE: SPOWOLNIENIE W PRYWATYZACJI czeka nas niemal na pewno, choć PO ma w tej kwestii odmienne zdanie. Ekonomiści przyznają jednak, że obecnego tempa przekształceń nie będzie można utrzymać.

– Działania prywatyzacyjne na pewno będą spowolnione. Ale oba ugrupowania będą musiały iść na wzajemny kompromis – uważa Marcin Peterlik z IBNGR. Może być on potrzebny w sprawie państwowej kontroli nad największymi spółkami. Pewnie uda się ją zachować w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych, PGNiG i KGHM. Ale możliwe, że PO wymusi w zamian zgodę na dalszą sprzedaż Orlenu czy PKO BP. Za to na pewno uda się rządowi Jarosława Kaczyńskiego wymienić prezesów PGNiG (Marek Kossowski), KGHM (Marek Szczerbiak), PSE (Stanisław Dobrzański), Totalizatora Sportowego (Mirosław Roguski), PKO (Andrzej Podsiadło).

■ PO SZÓSTE: ZMIANY W PODATKACH zaczekają co najmniej do przyszłego roku. Decyduje o tym przede wszystkim brak czasu związany z przypadającym na 30 listopada terminem zatwierdzenia budżetu.

– Jedyne, co mogłoby się PiS-owi jeszcze udać, to wprowadzenie do PIT ulg na rodziny wielodzietne – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku. Natomiast zmiany systemowe możliwe są dopiero w kolejnych latach, choć mogą się wtedy znacznie różnić od przedwyborczych zamierzeń.

■ PO SIÓDME: PRZYSPIESZENIE W LEGISLACJI będzie możliwe dzięki poparciu koalicjanta. Prawie gotowy jest projekt nowelizacji podstawowych ustaw wpływających na program budowy autostrad: o autostradach płatnych, o planowaniu przestrzennym, o ochronie środowiska. Podzielone są natomiast zdania co do włączenia ministerstwa do resortu gospodarki, z uwagi na zakres i wielkość zadań zdania są podzielone.

– Takiego rozwiązania nie mogę sobie wyobrazić – mówi Bogusław Liberadzki, europoseł, były minister transportu i gospodarki morskiej w rządzie SLD.

Monika Krześniak, Adam Woźniak

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA