Alternatywa dla kabla
REKLAMA
Nie tylko wielkie miasta
Ogólnopolską sieć WiMAX rozwijać będą Netia (a konkretnie spółki zależne Netia Globe i Netia Świat), eInternet, NASK i Polska Telefonia Cyfrowa. Tym razem jest 317 oddzielnych postępowań przetargowych w gminach, gdyż chodzi o zbudowanie dostępu do sieci nie tylko w wielkich miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. Przy tej technologii, gdzie zasięg jednego masztu przekaźnikowego na terenie niezabudowanym może dojść do 50 km, nie byłaby to bardzo droga inwestycja. – Oczywiście bierzemy pod uwagę, że część, a nawet całość może wygrać jedna firma, tworząc regionalną albo ogólnopolską sieć. Ale nie tylko zaproponowana cena ma znaczenie, stąd tak niski pułap wyjściowy. Chcemy zmobilizować mniejsze firmy do wzięcia udziału w przetargu np. wspólnie z samorządami. Fakt, że wcześniej nie świadczył takich usług, będzie tym razem atutem – deklaruje Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.
REKLAMA
REKLAMA
Plany Regulatora mogą jednak legnąć w gruzach, jeśli do walki przystąpią giganci, którzy nie mają ogólnopolskiej koncesji. Co prawda, w Tele2 na razie nie podjęto decyzji o starcie, ale na takie posunięcie zdecydował się dużo większy gracz. – Mogę potwierdzić, że zamierzamy wziąć udział w postępowaniu przetargowym. Choć nie chciałbym teraz deklarować sumy, jaką możemy zaproponować – powiedział Piotr Kostrzewski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Telekomunikacji Polskiej.
WiMAX jest dużym zagrożeniem dla sztandarowego produktu TP – przewodowej Neostrady. Telekomunikację stać na finansowe przebicie wszystkich konkurentów. Jednym ruchem pozbyłaby się konkurencji i zdobyła nowy kanał dostępowy do abonentów. Koncesje będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.
Co to jest WiMAX
WiMAX to nowy standard bezprzewodowego dostępu do internetu, określany czasem następcą Wi-Fi (Wireless Fidelity). Jego największą zaletą jest zasięg – w przeciwieństwie do Wi-Fi, który dociera do kilkuset metrów od punktu dostępowego, zasięg WiMAX-a liczy się w kilometrach. Specjaliści szacują, że przynajmniej w dużych miastach ma szansę dorównać zasięgiem telefonii komórkowej. Pierwsze komercyjne usługi oparte o WiMAX-a udostępniono w Bielsku-Białej. Uruchomiły je Intel, Alvarion i SferaNET, a zasięgiem objęła całe miasto.
REKLAMA
REKLAMA