REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alternatywa dla kabla

REKLAMA

Dzięki technologii WiMAX możliwe stanie się przyspieszenie rozwoju szybkiego bezprzewodowego dostępu do internetu. Tylko 875 zł ma wynieść minimalna kwota zadeklarowana przez uczestników jednego z 317 postępowań przetargowych na rezerwację częstotliwości.
Jedna koncesja obowiązywać będzie w jednej gminie. Dla zachęty Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty utrzymał taką samą cenę także w Warszawie, która jest jedną gminą, choć liczy, że w stolicy będzie duże „przebicie” cenowe.

 Nie tylko wielkie miasta

Ogólnopolską sieć WiMAX rozwijać będą Netia (a konkretnie spółki zależne Netia Globe i Netia Świat), eInternet, NASK i Polska Telefonia Cyfrowa. Tym razem jest 317 oddzielnych postępowań przetargowych w gminach, gdyż chodzi o zbudowanie dostępu do sieci nie tylko w wielkich miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. Przy tej technologii, gdzie zasięg jednego masztu przekaźnikowego na terenie niezabudowanym może dojść do 50 km, nie byłaby to bardzo droga inwestycja. – Oczywiście bierzemy pod uwagę, że część, a nawet całość może wygrać jedna firma, tworząc regionalną albo ogólnopolską sieć. Ale nie tylko zaproponowana cena ma znaczenie, stąd tak niski pułap wyjściowy. Chcemy zmobilizować mniejsze firmy do wzięcia udziału w przetargu np. wspólnie z samorządami. Fakt, że wcześniej nie świadczył takich usług, będzie tym razem atutem – deklaruje Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.

REKLAMA

Groźni przeciwnicy

REKLAMA

Plany Regulatora mogą jednak legnąć w gruzach, jeśli do walki przystąpią giganci, którzy nie mają ogólnopolskiej koncesji. Co prawda, w Tele2 na razie nie podjęto decyzji o starcie, ale na takie posunięcie zdecydował się dużo większy gracz. – Mogę potwierdzić, że zamierzamy wziąć udział w postępowaniu przetargowym. Choć nie chciałbym teraz deklarować sumy, jaką możemy zaproponować – powiedział Piotr Kostrzewski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Telekomunikacji Polskiej.

WiMAX jest dużym zagrożeniem dla sztandarowego produktu TP – przewodowej Neostrady. Telekomunikację stać na finansowe przebicie wszystkich konkurentów. Jednym ruchem pozbyłaby się konkurencji i zdobyła nowy kanał dostępowy do abonentów. Koncesje będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Co to jest WiMAX

WiMAX to nowy standard bezprzewodowego dostępu do internetu, określany czasem następcą Wi-Fi (Wireless Fidelity). Jego największą zaletą jest zasięg – w przeciwieństwie do Wi-Fi, który dociera do kilkuset metrów od punktu dostępowego, zasięg WiMAX-a liczy się w kilometrach. Specjaliści szacują, że przynajmniej w dużych miastach ma szansę dorównać zasięgiem telefonii komórkowej. Pierwsze komercyjne usługi oparte o WiMAX-a udostępniono w Bielsku-Białej. Uruchomiły je Intel, Alvarion i SferaNET, a zasięgiem objęła całe miasto.

Marcin Kwaśniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA