REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spełniamy norm ekologicznych

REKLAMA

Polska nie spełnia unijnych norm ekologicznych dotyczących sprzętu elektronicznego i elektrycznego, za co grożą surowe kary.
Według unijnych regulacji na jednego mieszkańca przypadać będzie zbiórka i recykling co najmniej 4 kilogramów odpadów elektronicznych i elektrycznych. Polscy przedsiębiorcy, w odróżnieniu od kolegów z Unii Europejskiej, nie mają takiego obowiązku. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która wczoraj została opublikowana, nie zawiera takiego wymogu. Polska będzie płaciła ogromne kary – uważa Piotr Widuch, prezes Thormann Recycling, firmy specjalizującej się w odzysku i recyklingu odpadów elektronicznych. – Unia Europejska na pewno nie zrezygnuje z wymogu 4 kilogramów na mieszkańca.

REKLAMA

Są kraje unijne, które zbierają 10-13 kilogramów. My nie będziemy w stanie zebrać nawet kilograma – ocenia Piotr Widuch. Tylko ustawowy obowiązek wypełnienie minimalnego limitu, w połączeniu z wysokimi karami za jego niewypełnienie jest w stanie zmusić producentów, importerów i sprzedawców sprzętu do finansowania systemu zbiórki, uważają przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

REKLAMA

– Te same firmy, które zbierają z rynku odpady komunalne mogłyby zbierać również sprzęt elektroniczny i elektryczny. Musi to być jednak dla nich opłacalne. Ponieważ nie ma w ustawie zapisanego minimalnego obowiązku zbiórki 4 kilogramów na mieszkańca taki system nie powstanie – uważa Jerzy Ziaja prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Producenci elektroniki zapowiadają utworzenie organizacji odzysku, która będzie zajmowała się zbiórką i odzyskiem odpadów. – Czekamy tylko na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalnych europejskiego stowarzyszenia producentów artykułów gospodarstwa domowego CECED Polska. Według jego wyliczeń stworzenie systemu zbiórki i odzysku elektroniki będzie kosztować 30-50 mln zł rocznie. Twierdzi, że nie będzie problemu z zebraniem z rynku 4 kilogramów odpadów na osobę.

W Polsce zbiera się obecnie ok. 0,5 kilograma elektroniki na osobę. Aby sprostać unijnej dyrektywie zbiórka musiałaby wzrosnąć o 700 procent. Około 300 podmiotów zajmuje się odzyskiem i recyklingiem odpadów elektronicznych. Jednak tylko kilka z nich spełnia europejskie standardy.


Julita Wróbel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA