Zmiany w rejestrze brokerów
Broker ubezpieczeniowy musi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia np. zmiany adresu zamieszkania złożyć wniosek o uaktualnienie dotyczącego go wpisu w rejestrze pośredników ubezpieczeniowych. Przewiduje to wchodzące w życie rozporządzenie ministra finansów.
15 WRZEŚNIA 2005 WESZŁO W ŻYCIE
Pośrednik ubezpieczeniowy, w tym broker, podlega wpisowi do rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Rejestr pośredników ubezpieczeniowych jest jawny i dostępny dla osób trzecich. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, z urzędu, dokonuje wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych z dniem wydania zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej. Rejestr, o którym mowa, zawiera m.in. dane osobowe, numer i datę wydania zezwolenia na działalność brokerską oraz rodzaj działalności brokerskiej.
Przypomnijmy, iż działalność brokerska to czynności podejmowane w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, polegające m.in. na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia.
Od 15 września br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 31 sierpnia 2005 r. w sprawie sposobu składania wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych oraz wykazu dokumentów dołączonych do takiego wniosku (Dz.U. nr 170, poz. 1427). Wniosek o zmianę wpisu musi być podpisany przez brokera.
W przypadku gdy brokerem ubezpieczeniowym jest osoba prawna, wniosek o zmianę wpisu podpisują osoby uprawnione do reprezentacji. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę do naniesienia zmian. Rodzaj tych dokumentów zależy przede wszystkim od tego, czy zmiana wpisu w rejestrze dotyczy brokera działającego jako osoba prawna, czy jako osoba fizyczna.
Marek Kobylański
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
59,00 zł
Komentarze(0)
Pokaż: