| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w rejestrze brokerów

Zmiany w rejestrze brokerów

Broker ubezpieczeniowy musi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia np. zmiany adresu zamieszkania złożyć wniosek o uaktualnienie dotyczącego go wpisu w rejestrze pośredników ubezpieczeniowych. Przewiduje to wchodzące w życie rozporządzenie ministra finansów.

15 WRZEŚNIA 2005 WESZŁO W ŻYCIE

Pośrednik ubezpieczeniowy, w tym broker, podlega wpisowi do rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Rejestr pośredników ubezpieczeniowych jest jawny i dostępny dla osób trzecich. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, z urzędu, dokonuje wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych z dniem wydania zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej. Rejestr, o którym mowa, zawiera m.in. dane osobowe, numer i datę wydania zezwolenia na działalność brokerską oraz rodzaj działalności brokerskiej.

Przypomnijmy, iż działalność brokerska to czynności podejmowane w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, polegające m.in. na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia.

Od 15 września br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 31 sierpnia 2005 r. w sprawie sposobu składania wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych oraz wykazu dokumentów dołączonych do takiego wniosku (Dz.U. nr 170, poz. 1427). Wniosek o zmianę wpisu musi być podpisany przez brokera.

W przypadku gdy brokerem ubezpieczeniowym jest osoba prawna, wniosek o zmianę wpisu podpisują osoby uprawnione do reprezentacji. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę do naniesienia zmian. Rodzaj tych dokumentów zależy przede wszystkim od tego, czy zmiana wpisu w rejestrze dotyczy brokera działającego jako osoba prawna, czy jako osoba fizyczna.

Marek Kobylański


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »