REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek urośnie, banki stracą

REKLAMA

Tegoroczne megaoferty akcji mogą zamieszać na warszawskiej giełdzie. Efektem zmian będzie przede wszystkim osłabienie dominacji sektora bankowego nad innymi branżami. Fundusze zapewne wykorzystają zmiany do przebudowy portfeli inwestycyjnych.
Dla zarządzających portfelami inwestycyjnymi wejście na parkiet takich gigantów, jak: PGNiG, a w dalszej kolejności również Zakładów Azotowych Puławy, grupy energetycznej Enea czy też Elektrowni Kozienice to możliwość ulokowania kapitału w nowych, perspektywicznych branżach.
– Pojawienie się na rynku kolejnych prywatyzowanych przez Skarb Państwa firm skłoni inwestorów instytucjonalnych do przebudowy dotychczasowych portfeli – uważa Piotr Sieradzan, zarządzający funduszami akcyjnymi w SEB TFI.
Jego zdaniem, przykład Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, którego akcje znajdą się w indeksie WIG20, wskazuje na korzystny trend na warszawskiej giełdzie.
– Nie da się ukryć, że banki nadal będą wiodły prym, jednak ich udział w kapitalizacji całego rynku może ulec obniżeniu na rzecz innych sektorów – podkreśla Piotr Sieradzan.
Według niego początkowo zmiany nie będą miały charakteru rewolucyjnego. Jednak już pod koniec roku – a więc po spodziewanych debiutach kolejnych spółek – dominacja sektora finansowego nad przemysłem czy też usługami nieco spadnie. Będzie to widoczne szczególnie w przypadku rodzimych spółek przemysłowych. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy udział tych ostatnich w całkowitej kapitalizacji giełdy powinien zwiększyć się z 30,3 proc. do 33,6 proc. Oczywiście stracą banki, dotychczas najsilniej reprezentowane na warszawskim parkiecie. W tym przypadku udziały sektora mogą się obniżyć z 46,2 proc. do około 42,6 proc.
– To dobry znak, świadczący o rozwoju GPW. Zarówno dla rodzimych instytucji, jak też zagranicznych funduszy może być to jeden z głównych impulsów do lokowania kapitału na naszym rynku – uważa Marek Mikuć, członek zarządu TFI Allianz Polska. Mówi, że fundusz zamierza aktywnie uczestniczyć w wyścigu po akcje nowych spółek, co oznacza konieczność przebudowy portfeli. Zastrzega jednak, iż jego firma nie podejmie na razie żadnych radykalnych kroków, mających np. na celu sprzedaż większej części aktywów, aby zrobić miejsce na nowe papiery.
Zmiany korzystnie ocenia również Ryszard Rusak, zarządzający portfelem akcji w Union Investment TFI.
– Oczywiście mniejsza dominacja banków, ale także silnego dotychczas sektora telekomunikacyjnego oraz informatycznego na rzecz branży surowcowej czy energetyki, będzie impulsem do kolejnych inwestycji zagranicznych funduszy – a co za tym idzie, do dalszego wzrostu indeksów. Jednak niepokojąca może być nadal zbyt mała obecność na warszawskiej giełdzie eksporterów, doskonale dających sobie radę w obecnych realiach gospodarczych – podkreśla Ryszard Rusak.
Krzysztof Pączkowski
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

REKLAMA

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA