REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek urośnie, banki stracą

REKLAMA

Tegoroczne megaoferty akcji mogą zamieszać na warszawskiej giełdzie. Efektem zmian będzie przede wszystkim osłabienie dominacji sektora bankowego nad innymi branżami. Fundusze zapewne wykorzystają zmiany do przebudowy portfeli inwestycyjnych.
Dla zarządzających portfelami inwestycyjnymi wejście na parkiet takich gigantów, jak: PGNiG, a w dalszej kolejności również Zakładów Azotowych Puławy, grupy energetycznej Enea czy też Elektrowni Kozienice to możliwość ulokowania kapitału w nowych, perspektywicznych branżach.
– Pojawienie się na rynku kolejnych prywatyzowanych przez Skarb Państwa firm skłoni inwestorów instytucjonalnych do przebudowy dotychczasowych portfeli – uważa Piotr Sieradzan, zarządzający funduszami akcyjnymi w SEB TFI.
Jego zdaniem, przykład Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, którego akcje znajdą się w indeksie WIG20, wskazuje na korzystny trend na warszawskiej giełdzie.
– Nie da się ukryć, że banki nadal będą wiodły prym, jednak ich udział w kapitalizacji całego rynku może ulec obniżeniu na rzecz innych sektorów – podkreśla Piotr Sieradzan.
Według niego początkowo zmiany nie będą miały charakteru rewolucyjnego. Jednak już pod koniec roku – a więc po spodziewanych debiutach kolejnych spółek – dominacja sektora finansowego nad przemysłem czy też usługami nieco spadnie. Będzie to widoczne szczególnie w przypadku rodzimych spółek przemysłowych. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy udział tych ostatnich w całkowitej kapitalizacji giełdy powinien zwiększyć się z 30,3 proc. do 33,6 proc. Oczywiście stracą banki, dotychczas najsilniej reprezentowane na warszawskim parkiecie. W tym przypadku udziały sektora mogą się obniżyć z 46,2 proc. do około 42,6 proc.
– To dobry znak, świadczący o rozwoju GPW. Zarówno dla rodzimych instytucji, jak też zagranicznych funduszy może być to jeden z głównych impulsów do lokowania kapitału na naszym rynku – uważa Marek Mikuć, członek zarządu TFI Allianz Polska. Mówi, że fundusz zamierza aktywnie uczestniczyć w wyścigu po akcje nowych spółek, co oznacza konieczność przebudowy portfeli. Zastrzega jednak, iż jego firma nie podejmie na razie żadnych radykalnych kroków, mających np. na celu sprzedaż większej części aktywów, aby zrobić miejsce na nowe papiery.
Zmiany korzystnie ocenia również Ryszard Rusak, zarządzający portfelem akcji w Union Investment TFI.
– Oczywiście mniejsza dominacja banków, ale także silnego dotychczas sektora telekomunikacyjnego oraz informatycznego na rzecz branży surowcowej czy energetyki, będzie impulsem do kolejnych inwestycji zagranicznych funduszy – a co za tym idzie, do dalszego wzrostu indeksów. Jednak niepokojąca może być nadal zbyt mała obecność na warszawskiej giełdzie eksporterów, doskonale dających sobie radę w obecnych realiach gospodarczych – podkreśla Ryszard Rusak.
Krzysztof Pączkowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA