REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leniwy URTiP

REKLAMA

Bierność i brak zdecydowania to główne zarzuty wobec Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Z szumnych planów prezesa Witolda Grabosia skutecznie udało się tylko wprowadzić czwartego operatora na rynku telefonii komórkowej.
Opinie przedstawicieli telekomów nie pozostawiają wątpliwości. – W tym roku ze strony prezesa URTiP spotkały nas głównie rozczarowania. Działania Witolda Grabosia sprzyjają niemal tylko i wyłącznie umacnianiu lub wręcz restauracji monopolistycznej pozycji Telekomunikacji Polskiej – narzeka Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 Polska.
Wylicza: nieegzekwowanie wykonywania przez TP decyzji urzędu, ogłoszenie zupełnie nierynkowej oferty na uwolnienie pętli lokalnej czy też brak oferty na tzw. Bitstream Access, który jest kluczowy dla wprowadzenia konkurencji na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu. Urzędu broni natomiast Janusz Piechociński, poseł PSL i przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
– To bardzo specyficzny urząd. Działa na rynku wartym 30 mld rocznie, gdzie są bardzo bogaci gracze. Stać ich na zapłacenie kroci prawnikom, czego nie można powiedzieć o URTiP, na czym urząd przegrywa – mówi.
Jego zdaniem warto z oceną poczekać do zakończenia pierwszego roku działań pod nowym prawem telekomunikacyjnym.
Za dużo bierności
Mniej wyrozumiałości dla działania URTiP wykazuje Antoni Mężydło, poseł PiS.
– Dla mnie ta kadencja niewiele przyniosła, uchwaliliśmy dobre prawo telekomunikacyjne, daliśmy instrumenty, które pozwalają na liberalizację rynku, a URTiP w ogóle z nich nie korzysta i pozostaje bierny – mówi.
Jako przykład tej bierności podaje fakt, że z powodu małej aktywności w tym roku urzędowi obcięto budżet o 18 mln zł.
– Każdy normalny urzędnik nie zgodziłby się z taką decyzją, walczył, coś próbował zrobić. Każdy, tylko nie prezes URTiP – powiedział Antoni Mężydło.
Zarzuca też, że URTiP w praktyce nie ukarał TP SA za stosowanie monopolistycznych praktyk.
– Co innego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przy bierności URTiP jako jedyny walczy o liberalizację rynku – dodaje. Ma wyraźny żal, że zmiany w prawie telekomunikacyjnym, o które „tak walczyli”, a które pozwalają na demonopolizację rynku, pozostają na papierze. Jego zdaniem dobrze by było, aby na czele stanął ktoś bardziej zdecydowany.
Test skuteczności
Już w październiku będzie okazja do pokazania zdecydowania. Chodzi o przenośność numerów, którą analitycy chwalą, a operatorzy komórkowi dotąd skutecznie blokują. Tym razem używając argumentów o promowaniu ruchu we własnej sieci. Zgodnie z planem numery będzie można przenosić z prefiksami (501, 601, 602 itp.). Tymczasem obecnie telekomy proponują pakiety darmowych minut i tańsze połączenia, kiedy abonenci dzwonią na numery tego samego operatora. Jeśli URTiP, zamiast kolejny raz przesuwać termin zmusi do wprowadzenia nowej usługi, częściowo zmieni opinię na swój temat.

Marcin Kwaśniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA