REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany PIT tylnymi drzwiami

REKLAMA

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów o PIT.
A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami. To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzą eksperci.

REKLAMA

Wiele partii politycznych zapowiada, że po wyborach zgłosi projekty istotnych zmian w podatkach. Problem w tym, że wcale nie jest pewne, czy nowy parlament zdąży uchwalić zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekorzystne dla podatników zmiany na następny rok powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada poprzedniego roku. Oznacza to, że nowe przepisy na przyszły rok muszą ukazać się najpóźniej 30 listopada 2005 r.

REKLAMA

REKLAMA

– Co prawda, zasada ta ma chronić podatników przed niekorzystnymi dla nich zmianami. Nawet jednak obniżenie podatków może wiązać się np. z likwidacją ulg, co będzie niekorzystne dla części podatników. Bezpieczniej więc będzie zakończyć proces legislacyjny do końca listopada tego roku. A to może być trudne – twierdzili pytani przez „GP” eksperci.

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów PIT z początkiem 2006 r. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami.

Już obecnie kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie m.in. w PIT wprowadzi ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wolne od podatku mają być dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Przepisy te mogą być nadużywane.

Wprowadzenie zmian w PIT przewiduje też ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przedsiębiorcy, w tym rozliczających się według PIT, współpracujący z instytucjami badawczymi, będą mogli od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii od jednostek naukowych. Pytani przez nas eksperci krytycznie oceniali wprowadzanie zmian np. w przepisach o PIT ustawami mającymi niewiele wspólnego z podatkami. – To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzili specjaliści.

Także nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieni od 1 stycznia 2006 r. ustawę o PIT. Wprowadzi przepisy o cenach transakcyjnych między podmiotami powiązanymi.


Ostateczny termin 30 listopada 2005 r. – to dzień, w którym najpóźniej powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw niekorzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku dochodowym na następny rok.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA