reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany PIT tylnymi drzwiami

Zmiany PIT tylnymi drzwiami

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów o PIT.

A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami. To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzą eksperci.

Wiele partii politycznych zapowiada, że po wyborach zgłosi projekty istotnych zmian w podatkach. Problem w tym, że wcale nie jest pewne, czy nowy parlament zdąży uchwalić zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekorzystne dla podatników zmiany na następny rok powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada poprzedniego roku. Oznacza to, że nowe przepisy na przyszły rok muszą ukazać się najpóźniej 30 listopada 2005 r.

– Co prawda, zasada ta ma chronić podatników przed niekorzystnymi dla nich zmianami. Nawet jednak obniżenie podatków może wiązać się np. z likwidacją ulg, co będzie niekorzystne dla części podatników. Bezpieczniej więc będzie zakończyć proces legislacyjny do końca listopada tego roku. A to może być trudne – twierdzili pytani przez „GP” eksperci.

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów PIT z początkiem 2006 r. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami.

Już obecnie kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie m.in. w PIT wprowadzi ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wolne od podatku mają być dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Przepisy te mogą być nadużywane.

Wprowadzenie zmian w PIT przewiduje też ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przedsiębiorcy, w tym rozliczających się według PIT, współpracujący z instytucjami badawczymi, będą mogli od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii od jednostek naukowych. Pytani przez nas eksperci krytycznie oceniali wprowadzanie zmian np. w przepisach o PIT ustawami mającymi niewiele wspólnego z podatkami. – To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzili specjaliści.

Także nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieni od 1 stycznia 2006 r. ustawę o PIT. Wprowadzi przepisy o cenach transakcyjnych między podmiotami powiązanymi.


Ostateczny termin 30 listopada 2005 r. – to dzień, w którym najpóźniej powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw niekorzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku dochodowym na następny rok.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama