REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty zastąpi franka

REKLAMA

Stopy spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Choć nadal rata kredytu w walucie jest niższa od złotowego, to coraz więcej osób chce się zadłużać w rodzimej walucie.
Przełom nastąpi, gdy oprocentowanie spadnie poniżej 5 proc.

Kredyty w złotych tanieją. W tym roku stopy banku centralnego spadły łącznie o 2 pkt procentowe, a wszystko wskazuje na to, że RPP może się zdecydować na kolejną obniżkę. Kredyty hipoteczne najszybciej reagują na obniżki stóp, bo ich oprocentowanie oparte jest na rynkowej stopie WIBOR, która zmienia się w takt decyzji RPP. Obecnie międzybankowa 3-miesięczna stopa wynosi 4,61 proc. Spadają również marże doliczane przez banki do oprocentowania, nawet do 0,9 proc. i niewykluczone, że wkrótce zostaną obniżone do 0,5 proc.

REKLAMA

Dopiero początek

REKLAMA

W dużych bankach udział kredytów złotowych w całkowitej sprzedaży zwiększył się nieznacznie 2-3 pkt proc. Jednak to dopiero początek tego procesu.
– Oprocentowanie kredytów złotowych jest na tyle niskie, że różnica między kredytami walutowymi, uwzględniając ryzyko kursowe, jest coraz mniejsza – tłumaczy Maciej Kossowski, doradca finansowy z firmy Expander. Z takiego obrotu sprawy ucieszą się takie banki jak Pekao i ING BSK, które nie udzielają kredytów w obcych walutach.

– Sprzedajemy dwa razy więcej kredytów niż w ubiegłym roku i w dużej części jest to wynik zmiany preferencji klientów, jeśli chodzi o wybór waluty – mówi Tomasz Gryn, dyrektor departamentu kredytów hipotecznych ING BSK.
Pierwsze zwiastuny odchodzenia od zadłużania się we frankach widać również w pozostałych bankach.

Wciąż wygrywa CHF

– Rośnie zainteresowanie klientów kredytami w rodzimej walucie, chociaż bardzo wiele osób ostatecznie wybiera jednak kredyt w CHF. W naszym banku w sierpniu było to blisko 90 proc. kredytów mieszkaniowych – podsumowuje Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej banku Millennium.
Potwierdzają to dane brokerów. Na razie około 80-90 proc. kredytów hipotecznych jest udzielanych we frankach szwajcarskich.


Monika Krześniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA