REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą podwyżki albo staną elektrownie

REKLAMA

Wzrost cen energii będzie nieuchronny, jeśli elektrownie otrzymają obecnie proponowane przydziały na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zbyt mało uprawnień postawi elektrownie przed wyborem - wstrzymać produkcję czy dokupić uprawnienia.
Producentom energii po raz kolejny nie udało się porozumieć z Ministerstwem Środowiska. Wczoraj minął termin konsultacji nad szóstą już wersją dokumentu, który zadecyduje, ile dwutlenku węgla (CO2) będzie mogło wyemitować do atmosfery każde z 882 polskich przedsiębiorstw objętych systemem handlu emisjami. Na tej liście 23 przedsiębiorstwa to elektrownie – najwięksi emitenci.
Skutek tylko jeden

REKLAMA

– Jeśli się okaże, że otrzymamy zbyt małe przydziały uprawnień do emisji dwutlenku węgla, będziemy musieli dokupić uprawnienia. To oznacza wzrost ceny energii na rynku – przestrzega Zbigniew Bicki, prezes BOT Górnictwo i Energetyka.
Jego zdaniem obcięcie limitów to ingerencja w strukturę produkcji, której elektrownie nie uwzględniły, co musi skutkować wzrostem cen za energię. Podobnego zdania jest też Sławomir Krystek, prezes Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

REKLAMA

– Skutek może być tylko jeden, wszyscy zapłacimy więcej za energię elektryczną z powodu zbyt małych limitów emisji dwutlenku węgla – mówi Sławomir Krystek.

– Gdyby dziś elektrownie musiały dokupić brakujące uprawnienia przyszłoby im zapłacić ok. 30 euro za tonę. Za każdą tonę wyemitowaną bez pokrycia musiałyby zapłacić 40 euro kary. Konieczność dokupowania uprawnień z pewnością zniekształci polski rynek energii. Tym bardziej że jeszcze do niedawna elektrownie żyły w przekonaniu, że będą sprzedawać z zyskiem nadwyżki limitów.

Przestrogą dla Polski mogą być doświadczenia niemieckie. W tamtejszych elektrowniach cena bazowa produkcji wzrosła w wyniku wprowadzenia handlu emisjami z 34 euro do 42 euro.

– Wzrost o ok. 25 proc. jest możliwy także u nas – mówi Zbigniew Bicki, prezes BOT GiE. Skutki takiej podwyżki będą jego zdaniem opłakane dla całej gospodarki, która odczuje podwyżki cen za energię.

Batalia o przydziały

REKLAMA

Zdaniem producentów energii przydział jest o ok. 3 mln ton dwutlenku węgla za mały. BOT GiE, największy w kraju producent energii, wyliczył, że otrzymał o ok. 2,5 mln ton uprawnień za mało. Groźba wstrzymania produkcji zawisłaby nad Elektrownią Turów (wchodzącą w skład BOT GiE), przy obecnym przydziale emisji, już w październiku, wynika z wyliczeń BOT GiE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krótka kołdra limitów CO2 powoduje, że walka o większe przydziały toczy się między poszczególnymi elektrowniami. Rozdzielające uprawnienia Ministerstwo Środowiska brało bowiem pod uwagę zdolności produkcyjne, nie tylko rzeczywistą produkcję.

To spowodowało, że obcięto limity tym, którzy obecnie wytwarzają najwięcej, jak np. BOT GiE i PKE, a dodano tym, którzy mają duże niewykorzystane zdolności produkcyjne jak ZE Dolna Odra czy Elektrownia Połaniec.

Dziś przedstawiciele resortu środowiska po raz kolejny spotkają się przedstawicielami elektrowni.

– Będziemy szukać kompromisu – obiecuje dyrektor Wojciech Jaworski z Ministerstwa Środowiska.

Zwraca jednak uwagę, że sytuacje komplikują niejasne prognozy dla rynku energii, nierozwiązane kontrakty długoterminowe oraz brak zgody wewnątrz sektora. Jego zdaniem możliwe jest, by rozporządzenie w sprawie limitów na lata 2005–2007 zatwierdził jeszcze obecny rząd.


Julita Wróbel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA