reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą podwyżki albo staną elektrownie

Będą podwyżki albo staną elektrownie

Wzrost cen energii będzie nieuchronny, jeśli elektrownie otrzymają obecnie proponowane przydziały na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zbyt mało uprawnień postawi elektrownie przed wyborem - wstrzymać produkcję czy dokupić uprawnienia.

Producentom energii po raz kolejny nie udało się porozumieć z Ministerstwem Środowiska. Wczoraj minął termin konsultacji nad szóstą już wersją dokumentu, który zadecyduje, ile dwutlenku węgla (CO2) będzie mogło wyemitować do atmosfery każde z 882 polskich przedsiębiorstw objętych systemem handlu emisjami. Na tej liście 23 przedsiębiorstwa to elektrownie – najwięksi emitenci.
Skutek tylko jeden

– Jeśli się okaże, że otrzymamy zbyt małe przydziały uprawnień do emisji dwutlenku węgla, będziemy musieli dokupić uprawnienia. To oznacza wzrost ceny energii na rynku – przestrzega Zbigniew Bicki, prezes BOT Górnictwo i Energetyka.
Jego zdaniem obcięcie limitów to ingerencja w strukturę produkcji, której elektrownie nie uwzględniły, co musi skutkować wzrostem cen za energię. Podobnego zdania jest też Sławomir Krystek, prezes Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

– Skutek może być tylko jeden, wszyscy zapłacimy więcej za energię elektryczną z powodu zbyt małych limitów emisji dwutlenku węgla – mówi Sławomir Krystek.

– Gdyby dziś elektrownie musiały dokupić brakujące uprawnienia przyszłoby im zapłacić ok. 30 euro za tonę. Za każdą tonę wyemitowaną bez pokrycia musiałyby zapłacić 40 euro kary. Konieczność dokupowania uprawnień z pewnością zniekształci polski rynek energii. Tym bardziej że jeszcze do niedawna elektrownie żyły w przekonaniu, że będą sprzedawać z zyskiem nadwyżki limitów.

Przestrogą dla Polski mogą być doświadczenia niemieckie. W tamtejszych elektrowniach cena bazowa produkcji wzrosła w wyniku wprowadzenia handlu emisjami z 34 euro do 42 euro.

– Wzrost o ok. 25 proc. jest możliwy także u nas – mówi Zbigniew Bicki, prezes BOT GiE. Skutki takiej podwyżki będą jego zdaniem opłakane dla całej gospodarki, która odczuje podwyżki cen za energię.

Batalia o przydziały

Zdaniem producentów energii przydział jest o ok. 3 mln ton dwutlenku węgla za mały. BOT GiE, największy w kraju producent energii, wyliczył, że otrzymał o ok. 2,5 mln ton uprawnień za mało. Groźba wstrzymania produkcji zawisłaby nad Elektrownią Turów (wchodzącą w skład BOT GiE), przy obecnym przydziale emisji, już w październiku, wynika z wyliczeń BOT GiE.

Krótka kołdra limitów CO2 powoduje, że walka o większe przydziały toczy się między poszczególnymi elektrowniami. Rozdzielające uprawnienia Ministerstwo Środowiska brało bowiem pod uwagę zdolności produkcyjne, nie tylko rzeczywistą produkcję.

To spowodowało, że obcięto limity tym, którzy obecnie wytwarzają najwięcej, jak np. BOT GiE i PKE, a dodano tym, którzy mają duże niewykorzystane zdolności produkcyjne jak ZE Dolna Odra czy Elektrownia Połaniec.

Dziś przedstawiciele resortu środowiska po raz kolejny spotkają się przedstawicielami elektrowni.

– Będziemy szukać kompromisu – obiecuje dyrektor Wojciech Jaworski z Ministerstwa Środowiska.

Zwraca jednak uwagę, że sytuacje komplikują niejasne prognozy dla rynku energii, nierozwiązane kontrakty długoterminowe oraz brak zgody wewnątrz sektora. Jego zdaniem możliwe jest, by rozporządzenie w sprawie limitów na lata 2005–2007 zatwierdził jeszcze obecny rząd.


Julita Wróbel
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama