| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można się zrzec tak samo jak własności

Można się zrzec tak samo jak własności

Skoro można zrzec się własności i innych praw rzeczowych, to można także zrzec się prawa użytkowania wieczystego. Nie ma wyraźnej normy na to zezwalającej, ale stosuje się analogiczny przepis dotyczący prawa własności - orzekł Sąd Najwyższy.

Miasto Koszalin jest właścicielem wielu działek wykorzystywanych pod drogi. Użytkownikiem wieczystym tych działek była spółdzielnia mieszkaniowa, która w drodze aktu notarialnego zrzekła się prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości. Następnie wystąpiła do sądu z wnioskiem o odłączenie z księgi wieczystej, co zostało uwzględnione. Gmina Miasta Koszalin uznała, że spółdzielnia nie miała prawa zrzec się użytkowania wieczystego.Sąd I instancji utrzymał postanowienie referendarza sądowego w przedmiocie odłączenia działek. Także sąd apelacyjny nie zgodził się z argumentacją miasta. Gmina podnosiła, że nie ma przepisów zezwalających na zrzeczenie się użytkowania wieczystego. Powołała się także na brak podstaw do zastosowania w drodze analogii przepisów dotyczących zrzeczenia się własności. Na tej podstawie została przygotowana skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.Pełnomocnik miasta zwrócił także uwagę na to, że w marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny uznał art. 179 kodeksu cywilnego, normujący zrzeczenie się prawa własności, za niezgodny z konstytucją. W konsekwencji będzie on obowiązywał tylko do lipca 2006 r.Na rozprawie przed SN pełnomocnik spółdzielni podkreślił, że orzecznictwo i doktryna stoi na stanowisku, że do użytkowania wieczystego stosuje się przepisy o prawie własności. Może to nastąpić w drodze jednostronnego oświadczenia. Zdaniem spółdzielni, to miasto powinno administrować terenami przeznaczonymi pod drogi. Sąd Najwyższy postanowił oddalić skargę kasacyjną. W uzasadnieniu podniósł, że skoro można się zrzec własności i innych praw rzeczowych, to dopuszczalne jest także zrzeczenie się użytkowania wieczystego.Sąd podkreślił jednak, że zrzeczenie się użytkowania wieczystego rozciąga się na związane z nim niekiedy własności, np. budynków, których własność zrzekający się traci. W związku z powyższym, nie można się zadowolić jakąkolwiek formą zrzeczenia. Zdaniem sądu, okoliczność niezgodności przepisu z konstytucją nie ma znaczenia dla tej sprawy.Sygn. akt II CK 34/05Katarzyna Rychter

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »