REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można się zrzec tak samo jak własności

REKLAMA

Skoro można zrzec się własności i innych praw rzeczowych, to można także zrzec się prawa użytkowania wieczystego. Nie ma wyraźnej normy na to zezwalającej, ale stosuje się analogiczny przepis dotyczący prawa własności - orzekł Sąd Najwyższy.
Miasto Koszalin jest właścicielem wielu działek wykorzystywanych pod drogi. Użytkownikiem wieczystym tych działek była spółdzielnia mieszkaniowa, która w drodze aktu notarialnego zrzekła się prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości. Następnie wystąpiła do sądu z wnioskiem o odłączenie z księgi wieczystej, co zostało uwzględnione. Gmina Miasta Koszalin uznała, że spółdzielnia nie miała prawa zrzec się użytkowania wieczystego.

Sąd I instancji utrzymał postanowienie referendarza sądowego w przedmiocie odłączenia działek. Także sąd apelacyjny nie zgodził się z argumentacją miasta. Gmina podnosiła, że nie ma przepisów zezwalających na zrzeczenie się użytkowania wieczystego. Powołała się także na brak podstaw do zastosowania w drodze analogii przepisów dotyczących zrzeczenia się własności. Na tej podstawie została przygotowana skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Pełnomocnik miasta zwrócił także uwagę na to, że w marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny uznał art. 179 kodeksu cywilnego, normujący zrzeczenie się prawa własności, za niezgodny z konstytucją. W konsekwencji będzie on obowiązywał tylko do lipca 2006 r.

Na rozprawie przed SN pełnomocnik spółdzielni podkreślił, że orzecznictwo i doktryna stoi na stanowisku, że do użytkowania wieczystego stosuje się przepisy o prawie własności. Może to nastąpić w drodze jednostronnego oświadczenia. Zdaniem spółdzielni, to miasto powinno administrować terenami przeznaczonymi pod drogi. Sąd Najwyższy postanowił oddalić skargę kasacyjną. W uzasadnieniu podniósł, że skoro można się zrzec własności i innych praw rzeczowych, to dopuszczalne jest także zrzeczenie się użytkowania wieczystego.

Sąd podkreślił jednak, że zrzeczenie się użytkowania wieczystego rozciąga się na związane z nim niekiedy własności, np. budynków, których własność zrzekający się traci. W związku z powyższym, nie można się zadowolić jakąkolwiek formą zrzeczenia. Zdaniem sądu, okoliczność niezgodności przepisu z konstytucją nie ma znaczenia dla tej sprawy.

Sygn. akt II CK 34/05

Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA