REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tańsze cegły, droższe paliwa

REKLAMA

Dziś Sejm ma głosować nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Odrzucenie weta wydaje się przesądzone. Jednak korzyści płynące ze zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych mogłaby „pożreć” ewentualna podwyżka cen paliw.
Minister finansów zagroził, że podniesie akcyzę na benzynę i olej napędowy, jeżeli posłowie odrzucą weto prezydenta. Podwyżka może wynieść 25 gr na litrze. Przychody z wyższej akcyzy mają załatać dziurę w budżecie spowodowaną przez zwrot VAT.

Resort finansów szacuje, że na pokrycie tych wydatków w czasie obowiązywania ustawy (do końca 2007 r.) trzeba będzie zarezerwować do 18 mld zł.

Na głowę ministra finansów posypały się gromy. Posłowie z lewicy, jak i prawicy mówią o zapowiedzi Mirosława Gronickiego jednym tonem: – To szantaż nie do przyjęcia.

Poseł Zbigniew Chlebowski z PO uważa, że decyzja o podwyżkach jest nieodpowiedzialna i zagraża gospodarce.

– Przy tak wysokich cenach ropy resort finansów powinien zastanowić się nad obniżeniem akcyzy na paliwa, a nie nad podwyżką. Nie wiem, czemu minister finansów nie myślał o zabezpieczeniu środków na zwrot VAT, gdy były prowadzone prace nad ustawą. Teraz zachowuje się jak Rejtan broniący budżetu – mówi Zbigniew Chlebowski.

Posłanka Anita Błochowiak z SLD zapewnia, że jej klub nie ulegnie „szantażowi” ministra. Jej zdaniem pieniędzy na zwrot VAT można by poszukać np. w wyższej akcyzie na papierosy.

Artur Zawisza uważa z kolei, że nadzieje M. Gronickiego na wyższe wpływy z akcyzy są złudne. Już teraz we wschodniej Polsce kupuje się głównie paliwo z przemytu. Jego zdaniem podwyżka akcyzy spowoduje wyłącznie wzrost szarej strefy.

Tymczasem odrzucenie weta prezydenta wydaje się przesądzone. Podczas lipcowego głosowania ustawy posłowie wykazali bowiem rzadką jednomyślność. Za jej przyjęciem głosowało 386 posłów – wszyscy obecni na sali.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Marek Belka uspokajał, że podwyżki nie są przesądzone. Ostrzegł jednak, że wzrost deficytu budżetowego może grozić wstrzymaniem wypłat Polsce środków z unijnych funduszy strukturanych. Stracilibyśmy w sumie 60 mld złotych.

Zbigniew Chlebowski zapowiada, że jeśli do podwyżek dojdzie, to ich uchylenie będzie jedną z pierwszych decyzji przyszłego ministra finansów. Skąd wtedy weźmie pieniądze na zwrot VAT? Zbigniew Chlebowski przyznaje, że nie wie.

– Przyszły minister finansów będzie miał twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza że ostatnio Sejm przyjął kilka kontrowersyjnych ustaw, które będą mieć poważne skutki finansowe dla budżetu – dodaje.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA