REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tańsze cegły, droższe paliwa

REKLAMA

Dziś Sejm ma głosować nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Odrzucenie weta wydaje się przesądzone. Jednak korzyści płynące ze zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych mogłaby „pożreć” ewentualna podwyżka cen paliw.
Minister finansów zagroził, że podniesie akcyzę na benzynę i olej napędowy, jeżeli posłowie odrzucą weto prezydenta. Podwyżka może wynieść 25 gr na litrze. Przychody z wyższej akcyzy mają załatać dziurę w budżecie spowodowaną przez zwrot VAT.

Resort finansów szacuje, że na pokrycie tych wydatków w czasie obowiązywania ustawy (do końca 2007 r.) trzeba będzie zarezerwować do 18 mld zł.

Na głowę ministra finansów posypały się gromy. Posłowie z lewicy, jak i prawicy mówią o zapowiedzi Mirosława Gronickiego jednym tonem: – To szantaż nie do przyjęcia.

Poseł Zbigniew Chlebowski z PO uważa, że decyzja o podwyżkach jest nieodpowiedzialna i zagraża gospodarce.

– Przy tak wysokich cenach ropy resort finansów powinien zastanowić się nad obniżeniem akcyzy na paliwa, a nie nad podwyżką. Nie wiem, czemu minister finansów nie myślał o zabezpieczeniu środków na zwrot VAT, gdy były prowadzone prace nad ustawą. Teraz zachowuje się jak Rejtan broniący budżetu – mówi Zbigniew Chlebowski.

Posłanka Anita Błochowiak z SLD zapewnia, że jej klub nie ulegnie „szantażowi” ministra. Jej zdaniem pieniędzy na zwrot VAT można by poszukać np. w wyższej akcyzie na papierosy.

Artur Zawisza uważa z kolei, że nadzieje M. Gronickiego na wyższe wpływy z akcyzy są złudne. Już teraz we wschodniej Polsce kupuje się głównie paliwo z przemytu. Jego zdaniem podwyżka akcyzy spowoduje wyłącznie wzrost szarej strefy.

Tymczasem odrzucenie weta prezydenta wydaje się przesądzone. Podczas lipcowego głosowania ustawy posłowie wykazali bowiem rzadką jednomyślność. Za jej przyjęciem głosowało 386 posłów – wszyscy obecni na sali.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Marek Belka uspokajał, że podwyżki nie są przesądzone. Ostrzegł jednak, że wzrost deficytu budżetowego może grozić wstrzymaniem wypłat Polsce środków z unijnych funduszy strukturanych. Stracilibyśmy w sumie 60 mld złotych.

Zbigniew Chlebowski zapowiada, że jeśli do podwyżek dojdzie, to ich uchylenie będzie jedną z pierwszych decyzji przyszłego ministra finansów. Skąd wtedy weźmie pieniądze na zwrot VAT? Zbigniew Chlebowski przyznaje, że nie wie.

– Przyszły minister finansów będzie miał twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza że ostatnio Sejm przyjął kilka kontrowersyjnych ustaw, które będą mieć poważne skutki finansowe dla budżetu – dodaje.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA