Znając majątek dłużnika, można wskazać komornikowi taki przedmiot egzekucji, z którego zaspokojenie wierzyciela będzie najpewniejsze i najszybsze. Jednym ze źródeł informacji o majątku dłużnika jest rejestr ruchomości.
Równie ważne, jak dokładne skontrolowanie stanu prawnego
nieruchomości należących do kontrahenta, jest sprawdzenie znajdujących się w jego posiadaniu wartościowych rzeczy ruchomych, np. pojazdów. Może bowiem okazać się, że wcale nie stanowią one jego własności, a to nam może praktycznie uniemożliwić egzekucję. Aby tego uniknąć, powinniśmy zajrzeć do odpowiednich rejestrów. Jednym z nich jest rejestr zastawów. Znajdziemy w nich informacje dotyczące przedmiotów obciążonych zastawem rejestrowym. Jest to szczególna forma zabezpieczenia rzeczowego. Rejestr zastawów prowadzą sądy rejonowe (sądy gospodarcze), które mają siedzibę w miastach będących siedzibą wojewodów i obejmują swoją właściwością obszar województwa.
Sądem miejscowo właściwym dla dokonania wpisu jest
sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania (siedziba) zastawcy.
Treść wpisów do rejestru zastawów wraz ze złożonymi dokumentami jest całkowicie jawna. Każdy ma do niej dostęp. Udzielaniem informacji, wydawaniem odpisów i zaświadczeń z rejestru zastawów zajmuje się Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych. Wydawane odpisy i zaświadczenia mają moc dokumentów wydawanych przez sąd. Wnioski o wydanie odpisu czy zaświadczenia składa się na odpowiednich formularzach. Można je składać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych (CIZR) w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 75 C (osobiście lub pocztą) bądź w jej ekspozyturach znajdujących się przy każdym sądzie rejonowym wydziale gospodarczym – rejestru zastawów (tylko osobiście).
Edyta Wereszczyńska