REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczne fundusze zainwestowały w polskie akcje 3,5 mld euro

REKLAMA

Zagraniczne fundusze inwestycyjne lokujące środki w spółki naszego regionu zarządzały na koniec czerwca aktywami o wartości 19,5 mld euro. W papiery polskich firm fundusze te zainwestowały 3,5 mld euro - wynika z raportu firmy Analizy o­nline.
"Według naszych obliczeń, łączna wartość akcji i GDR-ów polskich spółek, jaką mogliśmy znaleźć w portfelach funduszy EEREF (Emerging Europe Regional Equity Funds) w czerwcu 2005 roku wyniosła 3,5 mld euro. To o 4,3 proc. więcej niż w marcu bieżącego roku i dwukrotnie więcej niż w czerwcu 2004 roku" - napisano w raporcie Analizy online.

Od czerwca 2004 roku aktywa 87 instytucji, których aktywność inwestycyjna sprowadza się do lokowania środków w spółki wywodzące się lub prowadzące działalność operacyjną w naszym regionie, wzrosły o 9,2 mld euro, czyli o ponad 90 proc.

Najwięcej środków, 1,75 mld euro, ulokowały w naszym regionie fundusze zarządzane przez JPMorgan Fleming Asset Management. Kolejne miejsca zajmują fundusze zarządzane przez firmę Merrill Lynch Investment Managers, które zgromadziły 1,32 mld euro, Griffin Umbrella Fund Plc (1,27 mld euro) oraz fundusze zarządzane przez Baring Asset Management (1,23 mld euro).

Zdaniem specjalistów Analizy online, zainteresowanie inwestycjami na emerging markets, spowodowane jest oczekiwaniem wysokich stóp zwrotu w akcje naszego regionu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, trzy giełdy (Turcja, Węgry, Czechy) pozwoliły zarobić ponad 60 proc., licząc w euro. W porównaniu z nimi polski indeks WIG 20 dał jedynie ponad 28 proc. stopę zwrotu.

"Wprawdzie pod względem liczby notowanych spółek, jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie, ale najwyższe zyski w tej części świata przynoszą inwestorom spółki tureckie, rosyjskie czy węgierskie" - napisano w raporcie Analizy online.

W czerwcu, w porównaniu do końca pierwszego kwartału tego roku, o 1,2 pkt procentowego spadł udział polskich akcji w aktywach funduszy EEREF. Łącznie, w pierwszym półroczu 2005 roku saldo inwestycji w polskie papiery udziałowe wyniosło 530 mln euro. Jest to o 100 mln euro więcej, niż wyniosła przewaga nowych inwestycji nad umorzeniami w całym 2004 roku.

"Jeżeli porównamy te dane z saldem inwestycji funduszy emerytalnych (570 mln zł) oraz rodzimych funduszy inwestycyjnych (minus 880 mln zł), to znajdziemy empiryczne potwierdzenie dla tezy, o istotnym wpływie zagranicznych inwestorów na giełdową koniunkturę w Warszawie" - ocenili specjaliści Analizy online.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA