REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartości niematerialne firmy

REKLAMA

Każde przedsiębiorstwo w swojej działalności wykorzystuje wartości niematerialne. Właściwa ocena ich przez menedżerów oraz stworzenie systemu zarządzania nimi przyczynia się do wzrostu firmy i osiągnięcia przez nią wysokiej pozycji na rynku.

W zarządzaniu wartościami ważne jest zidentyfikowanie i zdefiniowanie wartości niematerialnych w firmie oraz czynników, które je budują. Należy ustalić, czy te wartości da się wycenić i jakie trzeba przyjąć metody wyceny. Następnie określić, jaka jest ich wartość księgowa w stosunku do wartości rynkowej i od czego zależą różnice między tymi danymi.
Przewaga konkurencyjna
Istotną sprawą jest też rozpoznanie rynku, na którym działa przedsiębiorstwo. Trzeba określić, czy prowadzona przez firmę działalność pozwala na wytworzenie wyróżniających ją na rynku „pożytków”, które zapewnią w dłuższym czasie przewagę nad konkurentami.
Zasobami, które wpływają na ponadprzeciętne wyniki gospodarcze, mogą być:
■ eksploatacja rzeczowych środków trwałych i obrotowych,
■ kapitał gotówkowy,
■ oszczędności produkcyjne,
■ technologia,
■ niepowtarzalne zasoby materialne firmy,
■ zasoby ludzkie.
W stosunku do wszystkich kategorii wartości przedsiębiorstwa opracowuje się politykę gospodarowania, która pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać tkwiący w nich potencjał przynoszący korzyści firmie.
Nieocenione zasoby ludzkie
Aby przedsiębiorstwo mogło osiągać wysokie wyniki i przewagę konkurencyjną, powinno pozyskiwać i utrzymywać pierwszorzędny zespół zarządzający i uzdolnione kierownictwo, zwłaszcza działy sprzedaży czy administracyjny. Musi też rekrutować i wychowywać utalentowaną, lojalną i pełną entuzjazmu kadrę pracowniczą, a także umiejętnie spożytkować jej doświadczenie. Firmie powinno również zależeć na odkrywaniu talentów wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych, organizowaniu staży i budowaniu dobrych relacji, by w przyszłości wychować sobie nową kadrę pracowniczą.
Ludzie cenią sobie dobrą atmosfera w pracy i satysfakcję z pracy. Warto budować programy identyfikacji wartości indywidualnych z wartościami firmy, wzmacniać zadowolenie i dumę z przynależności do przedsiębiorstwa. Należy dbać o zachowanie dobrych warunków pracy (ergonomia) i właściwe jej organizowanie oraz umożliwienie korzystania z czasu wolnego.
Każdy pracownik chce wiedzieć, jak jest odbierana jego praca, powinien temu służyć obiektywny i sprawiedliwy system ocen okresowych.
Inne zasoby niematerialne
Polityka przedsiębiorstwa obejmuje również wiele innych działań, które pozwalają wykorzystywać zasoby niematerialne do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorstwo. Do działań takich należy budowanie silnej marki firmy, dbanie o dobry wizerunek przedsiębiorstwa w otoczeniu np. przez działalność charytatywną lub udział kadry w pracach lokalnych organizacji społecznych i samorządowych, zabieganie o zaufanie odbiorców i dostawców, a także kształtowanie pozytywnej kultury organizacyjnej.
Firma, chcąc być konkurencyjna, dąży do tego, aby posiadać i wytwarzać niepowtarzalne know-how, dbać o prawa autorskie, skutecznie chronić tajemnicę procesu technologicznego oraz inwestować w obszar badań i rozwoju. Powinna także uzyskiwać określone certyfikaty, koncesje czy zezwolenia, posiadać i wykorzystywać licencje oraz patenty.
Aby uzyskiwać określone korzyści, firma stosuje odpowiednie działania marketingowe, takie jak zajmowanie niszy na rynku, wykorzystywanie czynników stanowiących dla innych bariery wejścia, odkrywanie swoich mocnych i słabych stron oraz prowadzenie efektywnych kampanii reklamowych i generowanie korzyści skali.

REKLAMA

 Ludmiła Lachawiec
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA